Szybki i bezpieczny kantor Bitcoin? 4 rzeczy, na które warto uważać kupując kryptowalutę

szybki-i-bezpieczny-kantor-bitcoin-4-rzeczy-na-ktore-warto-uwazac-kupujac-kryptowalute

Spis Treści

W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się zakupem kryptowalut takich jak Bitcoin, Litecoin czy Ethereum. Początkujący inwestorzy mogą mieć jednak wiele wątpliwości, w jaki sposób szybko i wygodnie zawierać transakcje. Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego kantoru. Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwracać uwagę, wybierając kantor kryptowalut.

Patronem artykułu jest szybki i bezpieczny Kantor Bitcoin OdkryjBitcoin.pl.

1. Zabezpieczenia transakcji

Wiele osób poświęca ogromną uwagę na analizę wykresów i z zapartym tchem śledzi nawet najmniejsze wahania kursów. Tymczasem podobnie jak w przypadku zwykłych  kantorów internetowych, również w przypadku kryptowalut podstawową rolę odgrywa bezpieczeństwo transakcji. Nie warto ryzykować utraty całości środków, nawet jeśli oferta może wydawać się atrakcyjniejsza niż w innych miejscach. Z tego powodu zawsze warto wybierać duże, renomowane platformy i sprawdzać uwagę na to, jakie zabezpieczenia stosują. W przeciwnym wypadku możesz paść ofiarą ataku hackerskiego lub oszustwa.

Zabezpieczenia transakcji stosowane przez kantory kryptowalut powinny wyglądać podobnie jak te, z którymi mamy do czynienia w przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej. Podstawą jest certyfikat SSL i podwójne uwierzytelnianie przy pomocy hasła i kodu SMS. Samo dokonanie transakcji powinno przebiegać w sposób prosty i intuicyjny, po wpisaniu interesującej Cię kwoty zostanie ona przeliczona na kryptowalutę i będziesz mógł dokonać płatności (na przykład za pomocą przelewu). Po transakcji pieniądze trafią do wskazanego przez Ciebie portfela kryptowalut, który należy założyć wcześniej – najlepiej, jeżeli wybierzemy portfel zewnętrzny i będziemy pamiętać o tym, by nie przechowywać żadnych haseł do niego na komputerze podłączonym do Internetu. W ten sposób zadbamy o pełne bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.

2. Oferowane waluty i kryptowaluty, metody płatności

Oczywiście chcąc skorzystać z kantoru, zawsze musimy sprawdzić, jakie oferuje on waluty i kryptowaluty. Szybka transakcja wymiany niewielkiej ilości pieniędzy na bitcoiny nie powinna nastręczać nam zbyt wielu trudności – w takim wypadku wygodnym rozwiązaniem może być skorzystanie z jednego z polskich kantorów kryptowalut, które umożliwiają płatność w złotówkach (dodatkowym ułatwieniem mogą być tu wszystkie instrukcje w języku polskim). Doświadczonym inwestorom, którzy są zainteresowani zakupem niszowych kryptowalut, mogą jednak o wiele bardziej odpowiadać niektóre z dużych, zagranicznych kantorów, gdzie wybór par (krypto)walutowych jest znacznie większy. W takim wypadku transakcja najczęściej będzie dokonywana za pomocą euro, dolarów czy funtów, co może oznaczać konieczność dodatkowego przewalutowania. Porównując kantory kryptowalut, sprawdźmy również, które z nich oferują najwygodniejsze dla nas metody płatności. Zwykle możemy zdecydować się na:

  • przelew z konta w banku;
  • kartą płatniczą lub kredytową;
  • pay by link – bezpośrednia płatność z banku za pomocą pośredników, np.PayU, DotPay;
  • płatności BLIKIEM.

Pamiętajmy o tym, że wybór niektórych z nich (jak karta kredytowa) może wiązać się z nieco większą prowizją lub na opóźnienia w realizacji transakcji (tradycyjny przelew).

3. Spready i ewentualne dodatkowe opłaty

Jest oczywiste, że inwestując w kryptowaluty chcemy pomnażać pieniądze, a nie tracić je na wysokie prowizje dla kantoru. Z tego powodu zawsze należy zwracać uwagę na spready – czyli różnice między kursem zakupu i sprzedaży. Na pierwszy rzut oka cały mechanizm wygląda bardzo podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut. Warto jednak uważać, ponieważ w tym wypadku spready, a także różnice kursowe pomiędzy poszczególnymi kantorami mogą się znacząco różnić – w niektórych wypadkach różnica przekracza aż 10%. Niestety, wiąże się to ze znaczącymi wahaniami kursowymi, a także faktem, że wielu kupujących nie ma świadomości, jaka jest cena, którą faktycznie warto byłoby zapłacić. Z drugiej strony, także szczególnie atrakcyjne oferty powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Zawsze przed przelaniem pieniędzy warto dokładnie przestudiować regulamin, by upewnić się, że nie są doliczane żadne dodatkowe opłaty.

4. Dodatkowe opcje

Poza podstawową funkcją, jaką jest szybka i prosta wymiana kryptowalut, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje udostępniane przez kantor. W wielu wypadkach serwis połączony jest z giełdą kryptowalut (gdzie możliwe są także transakcje zawierane pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, co daje szanse znalezienia jeszcze lepszej oferty). Możemy także znaleźć kantory, które oferują od razu założenie wygodnego, sieciowego portfela kryptowalut. Oczywiście, często decydując się na pierwszą transakcję, nie wiemy jeszcze, czego się spodziewać. Warto jednak przemyśleć, które funkcjonalności mogą być dla nas przydatne w późniejszym czasie i poszukać kantora, który je udostępnia.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.