Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co robić?

utrata-pracy-a-kredyt-hipoteczny-co-robic

Spis Treści

Utrata pracy to jeden z czynników ryzyka, które należy brać pod uwagę decydując się na kredyt hipoteczny. Pożyczka przeznaczona na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania najczęściej należy do zobowiązań długoterminowych. Oznacza to, że warto przygotować się także na sytuację utraty stałego źródła dochodu lub zmianę miejsca zatrudnienia. Dowiedz się, jak można się na to przygotować. Co zrobić, gdy zaciągnęliśmy pożyczkę hipoteczną, a trudna sytuacja finansowa nie pozwala na jej spłatę?

  1. Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co zrobić w takiej sytuacji?
  2. Kredyt hipoteczny – kiedy możliwe jest wydłużenie okresu kredytowania?
  3. Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co zrobić w takiej sytuacji?

Utrata pracy należy do wydarzeń stresujących. Szczególnie jeżeli oprócz standardowych opłat wynikających z wynajmu lub utrzymania mieszkania, zobowiązani jesteśmy także do regularnych spłat kredytu hipotecznego. Nic zatem dziwnego, że często rozważaną przez przyszłych kredytobiorców jest kwestia, którą streścić można jednym zdaniem: utrata pracy a kredyt hipoteczny, co wtedy zrobić? Mimo że wielu osobom taka sytuacja jawi się jako widmo eksmisji i utraty mieszkania, nie musi jednak do tego dojść.

Biorąc pod uwagę fakt, że pożyczka mieszkaniowa należy do zobowiązań długoterminowych, ryzyko utraty źródła dochodu jest wysokie. Wypadek utraty pracy jest trudny do przewidzenia, z tego powodu warto zabezpieczyć się jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej z bankiem. Jedną z możliwych opcji jest ubezpieczenie od utraty pracy. Ubezpieczenie kredytu dla kredytobiorcy oznacza czasową przerwę w spłacie zobowiązania. W przypadku utraty pracy, na wcześniej określony czas spłatą kredytu zajmuje się ubezpieczyciel.

Oprócz tego, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej warto zadbać o swoją sytuację finansową. W tym celu warto zgromadzić większą liczbę oszczędności, które będą stanowić zabezpieczenie przy utracie pracy. Dzięki temu regularna spłata rat nie będzie stanowić problemu, nawet jeżeli tymczasowo utraciliśmy źródło dochodu.

Kolejne rozwiązanie, które wykorzystywane jest najczęściej, kiedy wszystkie inne możliwości zawiodą, to sprzedaż mieszkania i spłata zobowiązania z uzyskanych w ten sposób środków.

Kredyt hipoteczny – kiedy możliwe jest wydłużenie okresu kredytowania?

Spłatę raty kredytu można także wydłużyć. Wydłużenie okresu spłaty kredytu pozwala na zmniejszenie co miesięcznej raty, co jest rozwiązaniem dla osób, które utraciły część dochodu. Warto wiedzieć jednak, że ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich kredytobiorców. Nie mogą skorzystać z niej osoby, które zaciągnęły zobowiązanie na maksymalną możliwą liczbę lat.

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się najczęściej z długoterminową spłatą. W takiej sytuacji możliwe jest także wystąpienie gorszych okresów finansowych – utraty pracy, zmiany miejsca zatrudnienia czy też choroby, które czasowo zmniejszają możliwości spłaty zobowiązania. W takim momencie, gdy spłata rat jest niemożliwa, opcją są wakacje kredytowe. Pod tym pojęciem kryje się możliwość tymczasowego zawieszenia spłaty kredytu. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest udostępniane przez banki wszystkim kredytobiorcom. Jednym z warunków jest najczęściej terminowość w spłacie pożyczki. Oprócz tego takie rozwiązanie jest dostępne po roku od zawarcia umowy kredytowej.

Więcej informacji na temat kredytu hipotecznego znaleźć można na kredyt-na-nieruchomosc.pl

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.