Kredyt w rachunku bieżącym – co to jest?

Banki oferują kredyt w rachunku bieżącym klientom indywidualnym oraz firmom. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zyskać dostęp do dodatkowych środków pieniężnych bez wypełniania wniosków. Sprawdź, czym jest kredyt w rachunku płatniczym, jak go otrzymać oraz dlaczego warto się na niego zdecydować.

Kredyt w rachunku bieżącym pozwoli Ci uzyskać dodatkowe środki finansowe, które będziesz mieć zawsze pod ręką. Jeśli potrzebujesz regularnych zastrzyków gotówki, bez zbędnych formalności i wypełniania wniosków kredytowych, to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie. Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą banku, w którym masz już konto osobiste lub firmowe. Zawsze możesz też przenieść się do innego banku, jeśli warunki kredytowania będą tam znacznie korzystniejsze. Skorzystaj z porównywarki kredytów w rachunku płatniczym na kokos.pl i zajrzyj do rankingu ofert, aby podjąć najlepszą decyzję. Potem wystarczy już tylko jednorazowo złożyć wniosek o kredyt w rachunku bieżącym. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji zawierasz umowę i dostajesz kredyt, który odnawia się po automatycznie dokonaniu spłaty bieżącego zobowiązania. Proste, prawda? Sprawdź, jak działa to w praktyce.

bnpparibas

Weź Kredyt do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • kredyt na dowolny cel
 • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
 • RRSO 12,41%
aliorbank

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • kredyt na dowolny cel
 • do 30 tyś. zł bez wychodzenia z domu
 • RRSO 9,04%
pkobp

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • dodatkowa gotówka na dowolny cel
 • bez wychodzenia z domu
 • RRSO 12,57%
velobank

Kwota do 200 tyś. zł

 • okres kredytowania do 10 lat
 • bez wychodzenia z domu
 • RRSO 9,4%
bankbps

Atrakcyjne oprocentowanie

 • Minimum formalności
 • Indywidualnie dobrana oferta
 • LOTERII SPŁACAMY TWÓJ KREDYT

Czym jest kredyt w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym należy do odnawialnych produktów kredytowych. Bank pokrywa Twoje zobowiązania finansowe do wysokości przyznanego kredytu i zalicza je w ciężar Twojego rachunku bieżącego (konto osobiste lub firmowe), co skutkuje przejściowym powstawaniem salda debetowego. W okresie występowania salda debetowego bank może naliczać Ci odsetki od wydanej kwoty. Spłata kredytu nie następuje w ratach, lecz całościowo lub częściowo, automatycznie po wpływie pieniędzy na rachunek osobisty, przy czym najpierw pokrywane jest zobowiązanie kredytowe, a reszta środków trafia do salda bieżącego.

Jakie są cele kredytów w rachunku bieżącym?

Środki finansowe z kredytu w rachunku płatniczym możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym na wydatki typowo konsumpcyjne. Bank nie będzie rozliczał Cię z wykonanych transakcji. Z kredytu możesz jednak zacząć korzystać dopiero po wykorzystaniu środków własnych. Przyznany przez bank limit kredytowy w rachunku bieżącym możesz wykorzystać w całości, za jednym zamachem, podejmując pieniądze z bankomatu, lub tylko w części, np. płacąc kartą debetową w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb w danym okresie rozliczeniowym. Ważne, aby starać się nie przekraczać określonego w umowie z bankiem limitu.

Czym kredyt w rachunku bieżącym różni się od innych rodzajów pożyczek?

Kredyt w rachunku bieżącym znacznie różni się od innych rodzajów pożyczek, udzielanych przez banki. Przede wszystkim kredytu w rachunku płatniczym nie spłacasz w miesięcznych ratach, jak ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych. Udzielenie kredytu w rachunku bieżącym nie jest powiązane z konkretnym celem. Do wykorzystania dodatkowych środków na koncie osobistym wystarczy zwykła karta debetowa. Usługi związane z płatnościami gotówkowymi, bezgotówkowymi oraz korzystanie z bankomatu nie są obciążone dodatkowymi prowizjami i opłatami. W praktyce korzystasz z odnawialnego kredytu, o określonym limicie, udzielonego przez bank z pełną swobodą, podobnie jak ze środków własnych. Kredyt w rachunku bieżącym jest ponadto bezpieczniejszy niż pozostałe rodzaje kredytów, z uwagi na mniejsze ryzyko zaciągania pożyczek ponad możliwości finansowe i popadnięcia w spiralę długów. Wpływy na konto osobiste pokrywają automatycznie najpierw kwotę zadłużenia, a reszta zasila Twoje saldo bieżące.

Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Zastanawiasz się, jak działa kredyt w rachunku bieżącym? Pokażemy to na przykładzie. Jeśli masz na koncie 3 tys. zł, a limit kredytowy wynosi 4 tys. zł, to jesteś w stanie wypłacić gotówkę lub zrealizować transakcje bezgotówkowe o łącznej kwocie do 7 tys. zł. Środki te możesz przeznaczyć na dowolny cel i wykorzystać od razu, w całości lub tylko częściowo. Każdy wpływ pieniędzy na konto spowoduje automatyczne odnowienie limitu, z którego możesz ponownie skorzystać w dowolnym momencie. Koszty kredytu w rachunku płatniczym generują przede wszystkim odsetki, naliczane przez bank od kwoty, którą faktycznie wykorzystasz, a nie od całego limitu kredytowego. Rozliczenie odsetek odbywa się najczęściej w cyklu miesięcznym.

Jakie są etapy ubiegania się o kredyt w rachunku bieżącym?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt w rachunku płatniczym, złóż wniosek w banku, który prowadzi Twoje konto osobiste. Pamiętaj, że rachunek musi być aktywny przynajmniej od trzech miesięcy. Wystarczy, że masz:

 • ukończone 18 lat,
 • stałe źródło dochodów,
 • zdolność kredytową do spłaty zadłużenia.

Po złożeniu wniosku bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową i wyda decyzję. Może przy tym zażądać dostarczenia dodatkowych dokumentów, w tym informacji o wysokości średnich dochodów netto z ostatnich trzech miesięcy, danych pracodawcy oraz informacji o Twoich zobowiązaniach finansowych, m.in. o stałych opłatach i sytuacji rodzinnej. Bardzo często banki oferują możliwość wnioskowania o kredyt w rachunku bieżącym online. Procedura ta jest szybka, prosta i bezproblemowa.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o kredyt w rachunku bieżącym?

Jeśli jesteś klientem indywidualnym banku i prowadzisz w nim konto osobiste, do złożenia wniosku o kredyt w rachunku bieżącym potrzebujesz przede wszystkim dowodu osobistego, danych pracodawcy, informacji o wysokości dochodów netto, co najmniej z ostatnich trzech miesięcy, a także informacji o innych, stałych zobowiązaniach finansowych, w tym innych kredytach i ponoszonych opłatach.

Jeśli prowadzisz firmę, dokumenty i informacje wymagane przez bank do udzielenia kredytu w rachunku płatniczym, zwanym także linią kredytową, będą zależały od rodzaju prowadzonej działalności, okresu współpracy z bankiem, kwoty kredytu oraz okresu kredytowania. W szczególności bank może wymagać dokumentów, określających status prawny wnioskodawcy, informacji o rodzaju i zakresie działalności gospodarczej, informacji finansowej o działalności firmy, w tym informacji o stanie majątkowym i sytuacji gospodarczej, a także dokumentów dotyczących zabezpieczenia spłaty kredytu wraz z odsetkami, w tym dokumentów stanowiących podstawę do sporządzenia oceny zdolności kredytowej ewentualnych poręczycieli i gwarantów.

Jak działa mechanizm odnawialnego kredytu w rachunku bieżącym?

Mechanizm działania odnawialnego kredytu w rachunku bieżącym jest bardzo prosty. Stanowi pewnego rodzaju zwiększony debet. W zależności od wysokości limitu ustalonego w umowie kredytowej z bankiem możesz korzystać z dodatkowych środków, które przekraczają Twój aktualny, rzeczywisty stan konta. Zadłużenie jest natomiast spłacane na bieżąco, przy każdym wpływie na rachunek. W ten sposób automatycznie odnawia się również limit środków do ponownego wykorzystania. Odsetkami objęta jest tylko kwota, którą faktycznie wykorzystasz w ramach kredytu. Co ważne, suma pobranych środków nie może przekroczyć ustalonego w umowie limitu kredytowania.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu w rachunku bieżącym?

Najlepszą ofertę kredytu w rachunku bieżącym pomoże Ci wybrać zestawienie, które zostało przygotowane przez ekspertów z kokos.pl. Wystarczy zajrzeć do rankingu kredytów, gdzie porównujemy m.in.: wysokość prowizji za przyznanie i odnowienie kredytu, oprocentowanie, opłaty za wykorzystanie kredytu, maksymalną kwotę kredytu oraz inne opłaty, związane z kredytem w rachunku bieżącym. W ten sposób możesz obliczyć całkowity koszt kredytu w rachunku płatniczym, uwzględniając swoje potrzeby, możliwości finansowe oraz zdolność kredytową. Pamiętaj, że zadłużenia na rachunku osobistym nie spłacasz w ratach. Każdy wpływ na konto będzie najpierw pokrywał Twoje zobowiązanie wobec banku i odnawiał limit kredytu.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze oferty?

Decydując się na kredyt w rachunku płatniczym, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: oprocentowanie, marżę banku przy udzielaniu kredytu, warunki umowy, tabelę opłat i prowizji, czas trwania umowy i warunki jej odnowienia. Warto dogłębnie zastanowić się nad limitem kredytu, ponieważ banki mogą oferować wsparcie od 500 zł do kilkuset tysięcy złotych w przypadku klientów indywidualnych, a nawet kilku milionów złotych w przypadku firm. Umowa o kredyt w rachunku płatniczym trwa zwykle ok. 12 miesięcy z opcją przedłużenia. Sprawdź, jaki limit zapewni Ci płynność finansową, nie powodując kłopotów ze spłatą zobowiązania.

Jak spłacić kredyt w rachunku bieżącym?

Spłata kredytu w rachunku bieżącym odbywa się automatycznie, wraz z każdym wpływem środków na konto osobiste lub firmowe. Wpływy regulują najpierw zadłużenie w banku, odnawiając limit dostępnych pieniędzy w kredycie, a następnie zostają zaksięgowane w saldzie bieżącym środków własnych. Ten mechanizm działania wyróżnia odnawialny kredyt w rachunku płatniczym na tle innych produktów kredytowych dostępnych na rynku. Dzięki temu, że bank dogłębnie analizuje Twoją zdolność i historię kredytową, możesz mieć pewność, że poradzisz sobie ze spłatą zadłużenia na bieżąco. Pamiętaj, że pożyczona z debetu kwota zostanie obciążona odsetkami, których wysokość może się różnić w zależności od banku i konkretnej oferty kredytowej.

Jakie są możliwości spłaty kredytu w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym wyróżnia się tym, że nie musisz wcale z niego korzystać lub możesz wykorzystać tylko bardzo małą kwotę, która jest Ci potrzebna w danym okresie rozliczeniowym, aby zachować płynność finansową. Możesz też od ręki wykorzystać cały limit, podejmując gotówkę z bankomatu. Niezależnie od celu i sposobu wykorzystania dostępnych w limicie pieniędzy, kredyt spłacasz automatycznie, wraz z każdym wpływem środków na swoje konto, odnawiając jednocześnie pulę do ponownego wykorzystania. Nie musisz spłacać całego zadłużenia na raz, jak ma to miejsce w przypadku karty kredytowej. Nie obowiązują Cię również z góry ustalone, stałe raty miesięczne. Ta elastyczność w korzystaniu i spłacaniu środków pożyczonych z banku sprawia, że kredyt w rachunku płatniczym cieszy się coraz większą popularnością.

Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Najważniejszą rzeczą w przypadku problemów ze spłatą jakiegokolwiek kredytu, jest transparentność w kontaktach z bankiem. Nie obawiaj się szczerej rozmowy z doradcą, lecz podejmij kroki, aby wypracować wspólnie z bankiem najlepsze rozwiązanie. W zależności od skali problemu (chwilowy brak środków, sytuacja ekonomiczna, utrata pracy, konieczność wydatkowania budżetu na inne, nieprzewidziane cele), rozwiązaniem mogą być dopłaty do kredytu lub tzw. wakacje kredytowe. Pamiętaj też, że masz prawo w każdej chwili wypowiedzieć umowę z bankiem – w formie pisemnej, bez podania przyczyn, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Po upływie okresu wypowiedzenia musisz spłacić jednak wszelkie zobowiązania wobec banku, w tym wykorzystaną część kredytu wraz z należnymi odsetkami i innymi należnościami. Na Twój pisemny wniosek niektóre banki mogą zgodzić się na to, aby zawrzeć z Tobą porozumienie o przedłużeniu terminu spłaty kredytu.

Czy istnieją sposoby na wcześniejszą spłatę kredytu w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym jest na tyle elastyczny i wygodny w użyciu, że nie musisz pamiętać o jego spłacaniu. Wszystkie zrealizowane zobowiązania są pokrywane automatycznie, w pierwszej kolejności, wraz z każdą wpłatą środków na konto. W każdej chwili możesz też zasilić konto osobiste większą wpłatą pieniędzy, aby automatycznie pokryć zadłużenie wobec banku, odnowić limit dostępnych w kredycie środków i zapewnić sobie płynność finansową za sprawą salda bieżącego. W przypadku kredytu w rachunku płatniczym nie obowiązują Cię sztywne raty miesięczne ani terminy spłat. Zwróć jedynie uwagę na to, że od środków pobranych z kredytu naliczane są odsetki. Im dłużej trwa spłacanie zobowiązania, tym więcej zapłacisz.

Jakie są alternatywy dla kredytu w rachunku bieżącym?

Potrzebujesz regularnego wpływu dodatkowych środków finansowych, ale nie chcesz zawrzeć z bankiem umowy o kredyt w rachunku bieżącym? Alternatywę stanowią przede wszystkim:

 • karta kredytowa,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt obrotowy dla firm,
 • kredyt rewolwingowy dla firm.

Dobrym rozwiązaniem może być również jednorazowy zastrzyk większej gotówki w postaci kredytu gotówkowego, który będziesz spłacać w miesięcznych ratach. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje bieżące potrzeby, jakiej wysokości środków potrzebujesz i na co chcesz je wydać.

Co wybrać zamiast kredytu w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym sprawdza się doskonale jako sposób na podreperowanie domowego budżetu. Pozwala zachować płynność finansową firmie w obliczu niespodziewanych wydatków lub zastoju w spływaniu środków od kontrahentów. Na korzyść kredytu w rachunku płatniczym przemawia elastyczność w wydatkowaniu środków finansowych oferowanych przez bank oraz możliwość ich niewykorzystywania, co często nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Kredytu w rachunku płatniczym nie musisz również spłacać w określonych ratach i sztywnych terminach. Jeśli nie chcesz, aby Twój kredyt był powiązany z rachunkiem osobistym lub firmowym, możesz zdecydować się na kartę kredytową, kredyt gotówkowy lub kredyt rewolwingowy.

Podsumowanie

Kredyt w rachunku bieżącym pozwala na wygodę, elastyczność i łatwy dostęp do środków finansowych, które przekraczają Twoje miesięczne dochody. Pożyczone z banku pieniądze, które pojawiają się na saldzie debetowym, możesz wydać na dowolny cel, a nawet wypłacić gotówkę w oddziale banku lub w bankomacie (bez ponoszenia dodatkowych kosztów). Realizowanie transakcji gotówkowych i bezgotówkowych do wysokości ustalonego w umowie z bankiem limitu umożliwia standardowa karta debetowa, dołączona do Twojego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Kredyt w rachunku płatniczym możesz również otrzymać na koncie firmowym, dbając o płynność finansową prowadzonej działalności. Spłata kredytu w rachunku bieżącym odbywa się automatycznie wraz z wpływem środków na konto, odnawiając jednocześnie limit kredytowy. Bank naliczy zaś odsetki jedynie od kwoty, która pojawi się w saldzie debetowym.

Koszt kredytu w rachunku bieżącym stanowi głównie oprocentowanie. Bank nalicza jednak odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty, a nie od całego przyznanego limitu kredytowego. Rozliczenie odsetek odbywa się najczęściej w cyklu miesięcznym.
Jeśli masz konto osobiste w banku i chcesz wnioskować o kredyt w rachunku bieżącym, wypełnij wniosek, którego wzór znajdziesz na stronie internetowej banku. We wniosku muszą znaleźć się dane z dowodu osobistego, dane pracodawcy (w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie), a także informacje o wysokości dochodów netto z ostatnich trzech miesięcy. Jeśli prowadzisz firmę, bank może wymagać: dokumentów określających status prawny, informacji o rodzaju i zakresie działalności, informacji finansowej o działalności firmy, o stanie majątkowym i sytuacji gospodarczej, a także dokumentów, dotyczących zabezpieczenia spłaty kredytu wraz z odsetkami.
Kredyt w rachunku bieżącym jest dostępny dla wszystkich osób pełnoletnich, które mają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku od co najmniej trzech miesięcy oraz stałe źródło dochodów, zdolność kredytową i pozytywną historię wpisów w BIK. Właściciele firm muszą zaś udokumentować co najmniej roczną działalność, wyróżniającą się płynnością finansową.
Najczęściej wysokość kredytu w rachunku bieżącym dla klientów indywidualnych ustalana jest indywidualnie, na podstawie wpływów na rachunek i zdolności kredytowej wnioskodawcy. W zależności od oferty banki proponują zwykle limity od 500 do 150 tys. zł bez zabezpieczeń. Z zabezpieczeniem hipotecznym można zaś uzyskać nawet do 4 milionów zł kredytu w rachunku płatniczym. W przypadku firm wysokość limitu kredytowego waha się najczęściej od 10 tys. do 500 tys. zł, a nawet kilku milionów złotych, co wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń.
Niespłacanie kredytu w rachunku bieżącym skutkuje naliczaniem odsetek przez bank od wydanej kwoty, nie zaś od pełnego limitu. Każda wpłata środków na konto pokrywa jednak najpierw zadłużenie, więc stosunkowo trudno wpędzić się w spiralę zadłużenia, chyba że stracisz stałe źródło dochodów.
Bank indywidualnie ocenia zdolność kredytową każdego wnioskującego o kredyt w rachunku bieżącym, biorąc pod uwagę wiek, staż pracy, źródło i wysokość dochodów, obciążenie stałymi opłatami i innymi zobowiązaniami, a także historię kredytowania. W przypadku firm znaczenie mają zaś dochody, wydatki oraz roczne sprawozdania finansowe.