Kredyt hipoteczny – porównaj dostępne opcje

Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych form pożyczki. Cieszy się on ogromną popularnością wśród osób, które chcą zakupić mieszkanie, dom czy działkę. To właśnie z tego powodu kredyty hipoteczne zazwyczaj opiewają na kilkaset tysięcy złotych – wszystko zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej danego klienta. Im więcej zarabiasz, tym większą kwotę otrzymasz. Raty w przypadku takich kredytów wynoszą zwykle od 1000 zł to kilku tysięcy, dlatego przed udzieleniem środków dokładnie wylicza się zdolność kredytobiorcy i ocenia, jaki termin spłat i liczba rat będą najlepsze.

Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących kredyty hipoteczne. To właśnie z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z co najmniej kilkoma propozycjami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nasza porównywarka kredytów hipotecznych pozwala na szybkie zestawienie ze sobą dostępnych ofert. Na stronie kokos.pl znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące oprocentowania, liczby rat czy maksymalnej przyznawanej kwoty.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to środki przyznawane przez bank na konkretny cel – mowa tu przede wszystkim o zakupie nieruchomości oraz wszelkich remontów. Takie finanse są odpowiednio zabezpieczone – chodzi tu o samą nieruchomość, jeśli jest ona zakupiona za pieniądze z kredytu. W razie niewypłacalności kredytobiorcy bank może więc przejąć dom lub działkę. Wówczas dochodzi do licytacji, dzięki czemu instytucja finansowa odzyskuje pożyczone środki.

Kredyty hipoteczne są dość tanie, jednak aby je uzyskać, konieczne okazuje się dysponowanie dobrą historią kredytową i zdolnością do pokrywania wysokich rat. Zazwyczaj takie zobowiązania zaciąga się bowiem na okres wynoszący od kilku do kilkudziesięciu lat

Porównywarka kredytów hipotecznych

Na stronie kokos.pl znajdziesz oferty najpopularniejszych banków działających w Polsce. Dzięki temu z łatwością zestawisz takie parametry jak:

  • prowizja,
  • RRSO,
  • oprocentowanie,
  • wysokość rat,
  • maksymalna uzyskana kwota,
  • termin spłaty zobowiązania.

To jednak nie wszystkie ważne kwestie związane ze świadczeniem, jakim jest kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć o opłatach związanych z takim zobowiązaniem? Często banki doliczają dodatkowe sumy związane m.in. ze zmianą terminu płatności rat. Niekiedy istnieje bowiem konieczność wydłużenia czasu spłat, a kiedy indziej kredytobiorca otrzymuje nagły zastrzyk gotówki i chce spłacić kredyt wcześniej. Warto uważać również na wszelkie promocje – nie zawsze są one tak opłacalne, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Zdarza się bowiem, że darmowa pierwsza rata wiąże się ze zwiększeniem kolejnych. Z tego powodu dobrym pomysłem jest dokładne przeliczenie wszelkich kosztów jeszcze przed zdecydowaniem się na daną propozycję.

Jak wziąć kredyt hipoteczny? To dość duże zobowiązanie, dlatego konieczne okazuje się odwiedzenie placówki banku. Przed udaniem się w takie miejsce można jednak zapoznać się ze szczegółami kredytów z poziomu własnego komputera, korzystając m.in. ze strony kokos.pl. To sposób na wstępny wybór interesujących Cię propozycji, co znacznie skraca czas od momentu zdecydowania się na kredyt hipoteczny, aż do jego uzyskania

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Wybranie oferty kredytu hipotecznego to dopiero początek. Konieczne jest bowiem zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Mowa tu o zaświadczeniu o dochodach, informacjach o wydatkach, innych spłacanych kredytach oraz pozostałych zobowiązaniach. Dopiero tak skompletowane pisma należy dostarczyć do banku. Wówczas rozpocznie się proces analizowania zdolności kredytowej danej osoby. Zazwyczaj trwa to kilka dni, ale wszystko zależy od konkretnego banku. Jeśli nie dostarczysz wszystkich wymaganych dokumentów na samym początku, cały proces może się wydłużyć.

Nie wszystkie osoby mogą uzyskać kredyt hipoteczny. Niekiedy odmowa wynika ze zbyt dużej kwoty i zbyt małych dochodów. Z tego powodu popularną praktyką jest branie kredytów np. z małżonkiem czy rodzicem – wówczas rata rozkłada się na dwie osoby, a bank bierze pod uwagę zarobki i historię kredytową wszystkich kredytobiorców. Jeśli w poprzednich latach pomyślnie i w terminie spłaciłeś zobowiązanie, prawdopodobnie łatwiej otrzymasz kolejne pieniądze.

Kolejnym krokiem jest przedstawienie przez bank umowy. Kredytobiorca ma czas na zapoznanie się z jej treścią, a także zadanie pytań dotyczących konkretnych zapisów. Dopiero po podpisaniu dokumentu można rozpocząć proces związany z przekazaniem pieniędzy. Obecnie coraz więcej instytucji stawia na to, by czas od momentu złożenia wniosku do przyznania środków był jak najkrótszy. Większość osób zainteresowanych takimi pożyczkami chce je bowiem przeznaczyć m.in. na zakup nieruchomości, a w takich przypadkach czas ma ogromne znaczenie.

Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego?

Skoro wiesz już, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny, warto zastanowić się również nad dodatkowymi wymaganiami. Zazwyczaj taka pożyczka opiewa na bardzo wysoka kwotę, dlatego banki wymagają zgromadzenia własnych środków finansowych pokrywających określony procent wartości nieruchomości. Zazwyczaj w przypadku zakupu mieszkania lub działki jest to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przed zdecydowaniem się na złożenie wniosku w konkretnym banku warto zatem sprawdzić, jak dużo pieniędzy musisz zgromadzić, aby uzyskać pozostałą część w ramach kredytu hipotecznego. Dla banku jest to swego rodzaju zabezpieczenie i możliwość pokazania, że klient potrafi odłożyć sporą sumę z własnych pieniędzy.

Biorąc kredyt hipoteczny, warto więc zwrócić uwagę na wiele kwestii. Na naszej stronie znajdziesz również rankingi kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel. Takie świadczenia wiążą się z wyższym oprocentowaniem, jednak często są znacznie lepszym wyborem niż środki na hipotekę.