Pożyczki na kształcenie

Inwestowanie w wiedzę jest uważane za bardzo opłacalne. Poszerza bowiem horyzonty i zwiększa możliwości zarobkowe. Niestety przeszkodą do dalszej edukacji niejednokrotnie bywa brak funduszy. Pożyczki na kształcenie pomagają rozwiązywać problemy tego typu, zapewniając niezbędne wsparcie finansowe osobom, które chcą kontynuować edukację. Czym dokładnie są pożyczki na kształcenie? Kto może je uzyskać? Jak o nie wnioskować? Wyjaśniamy!

W Kokos znajdziesz listę stale aktualizowanych ofert najtańszych pożyczek na kształcenie i rozwój dostępnych na rynku!

cashtero

100 – 10000 zł
pierwsza pożyczka

TAK

pierwsza pożyczka gratis

61 – 90 dni
okres spłaty
15 min.
czas wypłaty
pankredyt

500 – 150000 zł
pierwsza pożyczka

NIE

pierwsza pożyczka gratis

1 – 120 miesięcy
okres spłaty

15 min.
czas wypłaty
provident

300 – 150000 zł
pierwsza pożyczka

TAK

pierwsza pożyczka gratis

3 – 120 miesięcy
okres spłaty

15 min.
czas wypłaty
youmoney

100 – 10000 zł
pierwsza pożyczka

TAK

pierwsza pożyczka gratis

15 – 60 dni
okres spłaty

15 min.
czas wypłaty
ratka

500 – 20000 zł
pierwsza pożyczka

NIE

pierwsza pożyczka gratis

1 – 60 miesięcy
okres spłaty

15 min.
czas wypłaty
kuki

500 – 15000 zł
pierwsza pożyczka

TAK

pierwsza pożyczka gratis

30 dni
okres spłaty

15 min.
czas wypłaty

Czym są pożyczki na kształcenie?

Mimo iż sama edukacja w Polsce często jest darmowa (dotyczy to także szkolnictwa wyższego), jej podjęcie często wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami (np. mieszkania, dojazdów, podręczników itp.). Nauka w pełnym wymiarze może też utrudniać podjęcie pracy, która pokryje wszystkie te koszty. Stąd pomysł na pożyczki na kształcenie – wsparcie finansowe dla osób, które chcą inwestować w swoją przyszłość. Finansowanie tego typu można uzyskać na kilka sposobów.

Jakie są rodzaje pożyczek na kształcenie?

Kto może udzielić Ci pożyczki na kształcenie? Istnieje kilka możliwości. Dzięki temu każdy może znaleźć program, którego warunki spełnia.

Pożyczki rządowe

Pożyczka na edukację może być zasponsorowana przez rząd. Atrakcyjne pożyczki na kształcenie oferuje Ministerstwo Rozwoju, przyznając finansowanie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Unii Europejskiej. W tym przypadku pieniądze na kształcenie nie są przekazywane osobie składającej wniosek, a przelewane bezpośrednio na konto instytucji edukacyjnej, która organizuje kurs lub szkolenie. Jest to pożyczka na kształcenie w formie:

  • studiów podyplomowych,
  • kursów i szkoleń
  • innych formy kształcenia osób dorosłych oferowanych przez podmioty krajowe i zagraniczne,


Zasady jej przyznawania są jasne. Środków nie można więc przeznaczyć na studia I, II i III stopnia (licencjackie, magisterskie czy doktoranckie) ani na studia i kursy trwające dłużej niż 24 miesiące.

Rządowa pożyczka na edukację pokrywa tylko same koszty kształcenia. Koszty towarzyszące (podróży, noclegu, wyżywienia, materiałów edukacyjnych, wpisowego itp.) pokrywa pożyczkobiorca. Jest jednak bardzo atrakcyjna ze względu na preferencyjne warunki. Pożyczyć można kwotę od 600 do 30 000 zł. Spłata trwa od 12 do 36 miesięcy. Rządowa pożyczka na edukację jest nieoprocentowana, a do tego można się ubiegać o jej częściowe umorzenie. Wystarczy ukończyć wybraną formę edukacji, a następnie złożyć odpowiedni wniosek, aby umorzone zostało 20% długu. Na kolejne 5% umorzenia mogą liczyć osoby o niskich dochodach.

Pożyczki prywatne

Osoby poszukujące pożyczki na rozwój mogą też skorzystać z ofert firm prywatnych. Nie są one tak preferencyjne, ale sposób ich przyznawania jest znacznie bardziej liberalny. Jakie są warunki prywatnej pożyczki na kształcenie? Oferty na rynku są zróżnicowane. Ważne jest jednak to, że środki można uzyskać na dowolny cel i opłacić za ich pomocą zarówno edukację, jak i towarzyszące jej koszty.

Pożyczki studenckie

Interesuje Cię pożyczka na studia I, II lub III stopnia? W tym przypadku również możesz skorzystać z programu rządowego. Preferencyjny kredyt studencki jest przyznawany przez wybrane banki komercyjne w Polsce, a poręczenie jest przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu nie trzeba wykazywać swojej zdolności kredytowej ani ustanawiać zabezpieczenia na zadłużeniu. Warto jednak wiedzieć, że jest to rozwiązanie tylko dla osób o określonych dochodach – dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3000 zł.

Kredyt studencki jest wypłacany w transzach (comiesięcznych ratach) – w zależności od wybranej wysokości zobowiązania jest to 400, 600, 800 lub 1000 zł. Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. Oprocentowanie kredytów studenckich jest preferencyjne – znacznie niższe niż w przypadku kredytów komercyjnych. Co więcej, stosowane są preferencyjne warunki spłaty – pierwszą ratę trzeba zapłacić dopiero w 2 lata po zakończeniu studiów. Możliwe jest też częściowe umorzenie długu:

  • w 50% – dla osób, które znalazły się w 1% najlepszych absolwentów;
  • w 35% – dla osób, które znalazły się w 5% najlepszych absolwentów;
  • w 20% – dla osób, które znalazły się w 10% najlepszych absolwentów.


W przypadku braku wystarczających dochodów można również zmniejszyć ratę kredytu lub zawiesić spłatę.

Jakie korzyści oferują pożyczki na kształcenie?

Czy warto skorzystać z pożyczki na kształcenie? Nie da się ukryć, że tego typu rozwiązania mają wiele zalet. Omówienie tych najważniejszych znajdziesz poniżej.

Brak konieczności płacenia za kształcenie z własnych środków

To najważniejsza zaleta i istota pożyczki na rozwój. Zebranie środków niezbędnych do opłacenia kursu czy studiów podyplomowych może być bardzo trudne, ale dzięki pożyczce nie musisz się o to martwić. Ratalna spłata zdecydowanie ułatwia „przełknięcie” dużego wydatku. Jednocześnie pożyczka na szkolenie czy studia pozwala rozpocząć edukację w wybranym kierunku od razu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku działań, które pomogą Ci zdobyć lepszą pracę lub zwiększyć zarobki.

Możliwość skupienia się na nauce bez obaw o finanse

Pożyczka na edukację z całą pewnością minimalizuje stres związany z finansami. Dzięki temu pozwala skupić się na nauce i wyciągnąć z niej jak najwięcej.

Szeroki wybór instytucji oferujących pożyczki na kształcenie

Nie spełniasz kryteriów otrzymania rządowej pożyczki na kształcenie? Nic straconego. Możesz uzyskać również kredyt studencki lub skorzystać z jednej z wielu ofert prywatnych firm pożyczkowych. Wybór rozwiązań jest naprawdę szeroki. Sprawia to, że edukacja staje się dostępna niemal dla każdego!

Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać pożyczkę na kształcenie?

Wymagania do otrzymania pożyczki na rozwój są zależne od jej typu. Zwykle obowiązują jednak limity wiekowe. Zazwyczaj można też spotkać się z ograniczeniami dotyczącymi typu kształcenia. Poznaj wszystkie te wymagania poniżej.

Wymagania wiekowe

Wszystkie pożyczki na kształcenie, niezależnie od ich typu i źródła, są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich. Kryteria są najbardziej liberalne w przypadku pożyczek prywatnych – czasami górna granica wieku w ogóle nie występuje. W przypadku rządowej pożyczki na kształcenie również nie ma górnej granicy wieku. O kredyt studencki mogą się natomiast ubiegać studenci do ukończenia 30 roku życia oraz doktoranci do ukończenia 35 roku życia.

Wymagania dotyczące statusu studenta lub rodzaju kształcenia

Jak już wspomniano wyżej, rządowe pożyczki na kształcenie są przyznawane wyłącznie na szkolenia, kursy i studia podyplomowe oraz inne podobne formy kształcenia (z wyłączeniem studiów I, II i II stopnia). Z kolei kredyt studencki może być przyznany każdemu studentowi I, II lub III stopnia na uczelni państwowej lub prywatnej. W przypadku pożyczek prywatnych nie ma ograniczeń tego typu.

Inne wymagania, takie jak określony poziom dochodów lub poziom ocen

Określony poziom dochodów jest wymagany w przypadku kredytu studenckiego. Mogą go uzyskać tylko osoby, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 3000 zł. W przypadku pozostałych form pożyczek nie ma takich ograniczeń. Pożyczkodawcy prywatni zazwyczaj wymagają jednak potwierdzenia stałego dochodu lub zabezpieczenia zobowiązania.

Otrzymanie pożyczki na kształcenie nie jest warunkowane poziomem ocen. Ukończenie wybranej formy kształcenia uprawnia jednak do umorzenia 20% pożyczki rządowej. W przypadku kredytów studenckich dobre wyniki w nauce mogą natomiast prowadzić do umorzenia od 20% do nawet 50% długu.

Jakie są wady pożyczek na kształcenie?

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki na kształcenie, warto przyjrzeć się nie tylko jej zaletom, ale również wadom. Należy pamiętać, że żadne rozwiązanie nie jest ich pozbawione! Na co zwracać uwagę w przypadku pożyczek na rozwój?

Wysokie koszty pożyczki

Przed zaciągnięciem zobowiązania należy się dokładnie przyjrzeć jego kosztom. Dotyczy to szczególnie funduszy pozyskiwanych od prywatnych, pozabankowych instytucji finansowych, ponieważ w tym przypadku oprocentowanie i inne koszty mogą być dowolne. Porównanie pożyczek na kształcenie dostępne na Kokos.pl pomoże Ci odnaleźć najatrakcyjniejszą ofertę i uniknąć pułapek związanych z wysokimi kosztami.

Konieczność spłacenia pożyczki w przyszłości

Należy również pamiętać, że zaciągnięcie pożyczki na kształcenie stanowi obciążenie finansowe w przyszłości. W przypadku prywatnych pożyczek spłaty nie można przerwać ani odroczyć niezależnie od sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Nieco łatwiej jest w przypadku kredytu studenckiego – spłata zaczyna się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów, co daje możliwość ustabilizowania swojej sytuacji finansowej. Ponadto osoby o niskich dochodach (poniżej średniej krajowej) mogą wnioskować o obniżenie raty lub wstrzymanie spłaty kredytu.

Ograniczenia w zakresie wyboru instytucji kształcenia

Im korzystniejsza pożyczka na edukację, tym więcej związanych z nią ograniczeń. Środki z pożyczki prywatnej można przeznaczyć na dowolny cel, ale może ona być obarczona wysokim oprocentowaniem. Pożyczki rządowe są natomiast dostępne tylko dla wybranych form kształcenia. Co więcej, w przypadku pożyczki na kształcenie przyznawanej przez Ministerstwo Rozwoju środki są przekazywane bezpośrednio do podmiotu oferującego studia podyplomowe, szkolenie, kurs itp. Z kolei kredyty studenckie dostępne są tylko dla studentów studiów I, II i III stopnia na krajowych uczelniach.

Jak wybrać odpowiednią pożyczkę na kształcenie?

Szukasz odpowiedniej pożyczki na kształcenie? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze tej odpowiedniej.

Porównanie ofert pożyczkowych

Porównanie ofert to jedna z najlepszych metod wyboru właściwej pożyczki na kształcenie. Ranking tego typu produktów możesz znaleźć w Kokos.pl. Porównanie ofert przedstawione w przejrzysty sposób pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Przeczytanie uważnie warunków umowy

Nie zapomnij jednak również dokładnie zapoznać się z warunkami umowy – szczególnie jeśli korzystasz z oferty firmy prywatnej. Upewnij się, że w umowie nie ma „pułapek”, które mogłyby wpędzić Cię w kłopoty finansowe!

Skorzystanie z pomocy doradcy finansowego

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaką pożyczkę na edukację wybrać, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Doradca finansowy pomoże przeanalizować wszystkie dostępne opcje, wskazać ich wady i zalety, a następnie wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie!

Podsumowanie

Pożyczki na kształcenie to sposób na ułatwienie rozwoju osobom dorosłym, które nie dysponują odpowiednimi środkami na kontynuowanie edukacji. Szeroki wybór ofert na rynku (od programów rządowych do firm prywatnych) sprawia, że jest to rozwiązanie dostępne niemal dla każdego. Pożyczki na rozwój znacząco różnią się jednak warunkami, przeznaczeniem i parametrami. Aby wybrać właściwy produkt finansowy dla siebie, skorzystaj z porównywarki Kokos.pl!

Edukacja finansowa

Giełda długów — czym jest i jak działa?

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Czytaj więcej »
Edukacja finansowa

Na kogo przechodzą długi po śmierci?

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Czytaj więcej »