Bezpieczna pożyczka, czyli jak pożyczać pieniądze z głową

bezpieczna-pozyczka-czyli-jak-pozyczac-pieniadze-z-glowa

Spis Treści

Pożyczki pozabankowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Umożliwiają otrzymanie solidnego zastrzyku gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel. Aby jednak takie finansowanie nie okazało się początkiem kłopotów, warto wiedzieć, gdzie bezpiecznie pożyczyć pieniądze. Poznaj najważniejsze zasady ubiegania się o wsparcie finansowe.

W zaciąganiu pożyczek pozabankowych nie ma nic złego, o ile decyzja nie jest podejmowana pośpiesznie i pochopnie. Koniecznością jest nie tylko dopasowanie odpowiednich parametrów finansowania, ale i sprawdzenie wielu innych czynników. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że wybrana oferta to bezpieczna pożyczka.

Bezpieczna pożyczka, czyli jaka?

Jeśli chcesz uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, pożyczka musi być bezpieczna. Pod tym pojęciem należy rozumieć wiele czynników, m.in. wiarygodność firmy pożyczkowej czy poprawnie skonstruowaną umowę. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z samą pożyczką, tj. okres spłaty, koszty.

Uważaj na misselling

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, musisz zachować czujność. Częstą praktyką jest bowiem tzw. misselling – zjawisko, które oznacza „chybioną sprzedaż”. Chodzi przede wszystkim o:

 • oferowanie produktów finansowych niedopasowanych do możliwości klientów,
 • świadome wprowadzanie pożyczkobiorców w błąd,
 • brak rzetelnych informacji na temat oferowanego produktu finansowego, np. dotyczących kosztów zaciąganej pożyczki.

Taka praktyka jest niedozwolona, ale nieuczciwi pożyczkodawcy niewiele sobie z tego robią – mimo że za złamanie zakazu grożą poważne kary finansowe, wynoszące nawet do 10% osiąganych obrotów.

Gdzie bezpiecznie pożyczyć pieniądze?

Zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie pożyczyć pieniądze? W pierwszej kolejności należy sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej.

Zanim więc zaciągniesz zobowiązanie, zweryfikuj pożyczkodawcę w takich instytucjach jak np.:

 • Krajowy Rejestr Sądowy,
 • Komisja Nadzoru Finansowego,
 • Rejestr Firm Pożyczkowych.

Koniecznością jest także dokładne przejrzenie strony internetowej. Sprawdź ofertę – łącznie z zasadami udzielania pożyczek, a także ich kosztami. Dobrze, jeśli pożyczkodawca zamieszcza na stronie internetowej wzór umowy. Dzięki temu – jeszcze przed jej podpisaniem – możesz zapoznać się z obowiązującymi warunkami. Pozwala to w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertem lub – w przypadku niekorzystnych zapisów – całkowicie zrezygnować.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie pożyczyć pieniądze, możesz skorzystać z rankingu pożyczkodawców zamieszczanego w niezależnych serwisach internetowych. Za przykład może posłużyć Kokos.pl – u nas znajdziesz wyłącznie rzetelne informacje dotyczące sprawdzonych i wiarygodnych firm pozabankowych.

Na co zwracać uwagę, wybierając pożyczkę?

Jeśli chcesz skorzystać z bezpiecznej pożyczki, musisz dokładnie porównać dostępne oferty. Szczególne znaczenie mają m.in. takie parametry jak:

 • koszty finansowania – im niższe, tym tańsza będzie pożyczka; warto jednak sprawdzić nie tylko wysokość odsetek, ale i pozostałe opłaty pobierane przez pożyczkodawcę;
 • okres spłaty – musi być dopasowany do twoich możliwości; jeśli potrzebujesz więcej czasu na uregulowanie zobowiązania, pomyśl o zaciągnięciu pożyczki ratalnej lub wybierz chwilówkę oferowaną na 90 dni;
 • możliwość skorzystania z pożyczki za 0 zł – chociaż takich ofert jest zdecydowanie mniej niż kilka lat temu, nadal można dotrzeć do takich propozycji; upewnij się jednak, że możesz skorzystać z takiej opcji i sprawdź faktyczne koszty (RRSO powinno wynosić 0%).

Pamiętaj przy tym, aby wnioskować o kwotę, jakiej faktycznie potrzebujesz. Jeśli pożyczysz dużo więcej pieniędzy, całość trzeba będzie zwrócić. Zastanów się więc, czy twoja sytuacja materialna pozwoli ci na to.

Koniecznie zapoznaj się też z ogólnymi warunkami umowy. Przeczytaj jej treść, a w razie wątpliwości skontaktuj się z firmą pozabankową.

Pożyczka gotówkowa – co powinno cię zaniepokoić?

Nie każda pożyczka jest bezpieczna, mimo że początkowo na taką wygląda. Czasami decydują o tym niuanse, które są powodem problemów ze spłatą zobowiązania.

 • Udzielanie pożyczek na wysokie kwoty bez sprawdzania zdolności kredytowej – może to doprowadzić do trudności w spłacie zobowiązania i być przyczyną tzw. pętli zadłużenia.
 • Zatajanie informacji o całkowitej kwocie do spłaty – czego skutkiem może być bardzo wysoka kwota do uregulowania.

Przytoczone przykłady wskazują na wspomniany misselling, którego należy się wystrzegać.

Ponadto twój niepokój powinny wzbudzić zapisy w umowie, które nie są zgodne z przepisami. Mogą to być dodatkowe opłaty lub wysokość kosztów przekraczająca maksymalną kwotę ustaloną w stosownej ustawie.

Brak informacji o firmie pożyczkowej może być sygnałem wskazującym na nieuczciwość. Jeśli pożyczkodawca nie podaje nazwy podmiotu ani adresu czy innych danych kontaktowych, należy zrezygnować z oferty. Może to świadczyć o próbie oszustwa, np. wyłudzenia danych czy udzielenia finansowania na bardzo niekorzystnych warunkach.

Warto także zapoznać się z opiniami o konkretnych pożyczkodawcach w niezależnych serwisach. Twoją czujność powinny wzbudzić negatywne komentarze – szczególnie takie, w których pojawiają się informacje o konkretnych nieuczciwych praktykach.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.