Co warto sprawdzić, wybierając pożyczkę pozabankową?

co-warto-sprawdzic-wybierajac-pozyczke-pozabankowa

Spis Treści

Pożyczka pozabankowa przez internet może być dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy szybko dodatkowych środków. Formalności załatwimy błyskawicznie, a pieniądze otrzymamy bezpośrednio na rachunek bankowy. Jednak wybierając takie zobowiązanie, warto przeanalizować kilka istotnych kwestii.

W pierwszym kwartale 2021 roku liczba działających aktywnie firm pożyczkowych, czyli takich, które udzieliły co najmniej jednej pożyczki, wyniosła 38 podmiotów. W marcu 2021 roku odnotowano wzrost wartości udzielnych pożyczek o 10,2%. Delikatnie natomiast spadła średnia wartość pożyczki, bo o 0,3% i zamknęła się ona w kwocie 3 115 zł. To wszystko pokazuje, że Polacy wracają do zaciągania pożyczek, chociaż odbywa się to powoli. Nic dziwnego, pożyczki pozabankowe posiadają swoich zwolenników, bo mają wiele zalet.

– Pożyczka pozabankowa to bardzo dobre rozwiązanie, gdy pilnie potrzeba pieniędzy. Jednak warto pamiętać, że jest to zobowiązanie finansowe, które trzeba spłacić w określonym terminie na warunkach zawartych w umowie – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Aby uniknąć problemów ze spłatą, należy przeanalizować własną sytuację finansową. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru najkorzystniejszej oferty. Wtedy najlepiej porównać całkowitą kwotę do spłaty, która szybko pokaże, która pożyczka jest rzeczywiście tania – podkreśla ekspert.

Sytuacja finansowa i historia kredytowa

Decydując na pożyczkę pozabankową, warto przeanalizować swoją sytuację finansową. To pozwoli uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą nowego długu. Aby sprawdzić stan domowego budżetu, należy podsumować dochody całej rodziny. Następnie to samo trzeba zrobić z wydatkami. Jednak te trzeba podzielić na grupy. Najpierw sumujemy stałe koszty utrzymania domu jak rachunki, czynsz, prąd, gaz oraz pożyczki i kredyty. Następnie na podstawie szacunku musimy podliczyć wydatki na jedzenie, kosmetyki, lekarstwa i inne drobiazgi. Po odjęciu kosztów od dochodów możemy sprawdzić, czy pozostaje nam jakaś wolna kwota, którą można przeznaczyć na spłatę nowej pożyczki.

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę, warto także zweryfikować swoją historię kredytową. Możemy to zrobić, pobierając raport BIK (raz w roku nie trzeba za to płacić). Dzięki temu dowiemy się, czy nie mamy zaległych zadłużeń, a scoring określi, czy mamy szansę na otrzymanie pożyczki.

Porównanie ofert, czyli sprawdzamy koszty

Rynek pożyczek pozabankowych jest bogaty i wbrew pozorom wybór odpowiedniej oferty nie jest łatwy. Aby znaleźć najlepszą propozycję, trzeba porównać wiele pożyczek. Wchodzenie po kolei na stronę www każdego pożyczkodawcy zajęłoby dużo czasu i byłoby uciążliwe, dlatego lepiej skorzystać z porównywarki pożyczek, którą znajdziemy bez problemu w internecie. Korzystanie z takiej aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy określić kwotę pożyczki oraz okres jej spłaty. Po chwili na ekranie pojawi się zestawienie najlepszych ofert. W ten sposób można porównać koszty związane z pożyczeniem pieniędzy, bo to jest priorytetem przy zaciąganiu pożyczek. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Najłatwiej porównać oferty, analizując całkowitą kwotę do spłaty. Potem należy zwrócić uwagę również na pozostałe warunki pożyczki, które są dla nas istotne jak np.: możliwość przedłużenia spłaty pożyczki.

Na rynku dostępne są również pożyczki z RRSO 0%. Jeśli jest taka możliwość, warto z nich korzystać. Niestety, te oferty są dostępne tylko dla nowych klientów. Oddajemy taką samą kwotę jak pożyczyliśmy, pod warunkiem że spłacimy pożyczkę zgodnie z umową.

Więcej na temat pożyczek pozabankowych przeczytasz: https://www.vivus.pl/tanie-pozyczki-pozabankowe

Wiarygodność firmy pożyczkowej

Wybierając pożyczkę, należy jeszcze zwrócić uwagę, od kogo tak naprawdę pożyczamy pieniądze. Należy korzystać tylko z oferty znanych i wiarygodnych firm pożyczkowych. Zanim złożymy wniosek o pożyczkę, powinniśmy sprawdzić pożyczkodawcę. W tym celu możemy zweryfikować, czy instytucja jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto także sprawdzić, jak długo firma działa na polskim rynku. Można również poszukać w internecie informacji o wybranej firmie pożyczkowej.

Bardzo ważną kwestią przy zaciąganiu pożyczek jest zapoznanie się z umową. Rzetelny pożyczkodawca udostępnia jej ramową wersję na swojej stronie internetowej. Jeśli w umowie znajdują się jakieś niezrozumiałe zapisy, najlepiej skontaktować się z firmą pożyczkową i poprosić jej przedstawiciela o wyjaśnienia.

Bez wątpienia pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy pieniędzy szybko lub zależy nam na wysokim komforcie pożyczania bez wychodzenia z domu, przez internet. Nie należy jednak zaciągać pożyczki pochopnie. Najpierw trzeba przeanalizować własne możliwości finansowe i upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie, a potem należy dokładnie przeanalizować oferty pożyczkodawców. Pośpiech jest tutaj naprawdę złym doradcą.

Artykuł powstał przy współpracy marki VIVUS

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.