Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

ile-sie-czeka-na-kredyt-gotowkowy

Spis Treści

Kredyt gotówkowy to produkt, który można znaleźć w ofercie wszystkich banków. Jego zaciągnięcie bardzo często pozwala rozwiązać kłopoty finansowe. Zwykle formalności, które trzeba spełnić podczas składania wniosku, są ograniczone do minimum. Jeśli planujesz skorzystanie z takiego rozwiązania, powinieneś wiedzieć, ile się czeka na kredyt gotówkowy.

Składanie wniosku – przygotowanie

Ubieganie się o kredyt gotówkowy wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie należy podejmować tej decyzji pod wpływem chwili, gdyż może to wywołać w przyszłości lawinę problemów. Trzeba podejść do tego zadania spokojnie. Wiedza na temat tego, jak postępować, z pewnością sprawi, że cały proces przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów.

Wybór oferty kredytowej

Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej oferty. Kredyt gotówkowy jest oferowany przez wszystkie banki działające na rynku, dlatego nie jest to takim prostym zadaniem. Zanim wybierzesz ten produkt finansowy, zwróć szczególną uwagę na:

 • całkowity koszt kredytu,
 • RRSO,
 • rodzaj oprocentowania,
 • okres kredytowania,
 • ubezpieczenie,
 • rodzaj rat,
 • dokładne warunki spłaty.

Zapoznaj się dokładnie ze szczegółami wybranej oferty. Pozwoli Ci to ocenić, czy jest ona dedykowana właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, że wysokość miesięcznych rat musi być dopasowana do możliwości Twojego domowego budżetu. Jeśli będą one zbyt wysokie, może pojawić się problem z terminową spłatą zobowiązania.

Sprawdzenie wymagań i dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku

Jeśli już uda Ci się znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego, należy się dowiedzieć, jakie wymogi musisz spełnić, aby go otrzymać. Warunki przyznania pożyczki to najczęściej:

 • dobra historia kredytowa,
 • odpowiednia zdolność kredytowa,
 • ukończone 18 lat,
 • stałe źródło dochodów.

O tym, jak przebiega analiza zdolności i historii kredytowej dowiesz się nieco później. Aby ubiegać się o przyznanie kredytu gotówkowego, nawet jeśli wnioskowana kwota nie jest wysoka, musisz mieć stałe źródło dochodów. Większość banków akceptuje nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale również takie świadczenia, jak renta czy emerytura. Ważny jest także wiek. Osoba składająca wniosek musi być pełnoletnia. Bardzo często banki określają także górny limit wieku. Zazwyczaj wynosi on 75–80 lat. Pamiętaj jednak, że każda instytucja finansowa może samodzielnie ustalać dokładne warunki przyznania kredytu.

Dokumenty, których potrzebujesz do wzięcia kredytu gotówkowego, to najczęściej:

 • dowód osobisty,
 • wypełniony wniosek,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • wyciąg z konta za wskazany okres.

Procedura ubiegania się o pożyczkę jest najczęściej uproszczona dla klientów, którzy mają konto w konkretnym banku. Jeśli ich dochody regularnie wpływają na rachunek, to zazwyczaj nie muszą oni przedstawiać żadnych dokumentów.

Przygotowanie dokumentów

Jeśli chcesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku, którego klientem nie jesteś, odpowiednio wcześniej zadbaj o zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Weź pod uwagę to, że na zaświadczenie o zarobkach trzeba najczęściej czekać. Taki dokument jest ważny przez 30 dni, a jeśli w tym czasie nie złożysz wniosku, to będziesz musiał postarać się o nowe pismo. Jeśli złożysz niekompletny wniosek, to pracownik banku poprosi Cię o dostarczenie dokumentów, co może wydłużyć czas oczekiwania na decyzję oraz wypłatę środków.

Składanie wniosku

Złożenie wniosku w wybranym banku jest niezbędne, aby ubiegać się o przyznanie kredytu gotówkowego. Bez niego jest to niemożliwe. Każdy bank może stosować własne wzory wniosków, dlatego mogą się one od siebie różnić.

Wypełnienie formularza wniosku

Mimo że wygląd wniosku może być odmienny w zależności od wymagań danej firmy, to niektóre elementy są do siebie podobne. Zwykle zawiera on następujące informacje:

 • dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, numer dokumentu tożsamości, PESEL),
 • kwotę kredytu,
 • okres spłaty,
 • wysokość dochodów,
 • formę zatrudnienia,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • miesięczne wydatki gospodarstwa domowego,
 • wysokość innych zobowiązań.

Pamiętaj, aby przed wysłaniem wniosku sprawdzić, czy poprawnie uzupełniłeś wszystkie rubryki formularza.

Wysłanie wniosku do banku lub instytucji finansowej

Zdecydowanie najwygodniejszą formą dostarczenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami jest zrobienie tego elektronicznie. Obecnie to rozwiązanie jest stosowane przez największe banki. Taki wniosek można złożyć bez wychodzenia z domu. Potrzebny będzie tylko dostępu do internetu oraz komputera, telefonu lub tabletu.

Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, to możesz zanieść wypełniony wniosek w formie papierowej do najbliższego oddziału banku. Na miejscu pracownik sprawdzi, czy jest on poprawnie wypełniony. Taki sposób jest odpowiedni zwłaszcza dla osób, które cenią sobie bezpośredni kontakt, a podczas wizyty w placówce chcą jeszcze porozmawiać na temat kredytu.

Proces rozpatrywania wniosku

Po złożeniu wniosku oraz potrzebnych dokumentów przychodzi czas na rozpatrzenie wniosku. Jest to proces, który składa się z wielu etapów. Mogą one nieco się od siebie różnić w zależności od banku, który wybrałeś. Zawsze jednak sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa, a także dotychczasowa historia zobowiązań. Na tej podstawie analitycy oceniają, czy będziesz w stanie spłacić w terminie pożyczoną kwotę.

Ocena zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę, jaką może pożyczyć Ci bank bez obaw o to, czy będziesz w stanie ją spłacić. Jej obliczenie jest dość trudne, gdyż każda firma może stosować własne zasady. Najczęściej jednak na zdolność kredytową wpływają następujące czynniki:

 • wiek wnioskodawcy,
 • wysokość miesięcznych dochodów,
 • rodzaj umowy,
 • wysokość kredytu,
 • okres spłaty,
 • aktualne zadłużenia,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • ogólne wydatki gospodarstwa domowego.

Na podstawie tych parametrów bank określi, czy może Ci pożyczyć kwotę, o którą wnioskujesz.

Sprawdzenie historii kredytowej

Historia kredytowa to nic innego, jak zaciągnięte do tej pory zobowiązania finansowe. Informacje o każdej pożyczce lub kredycie, także tych w parabankach, są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie rejestry tej instytucji są sprawdzane w pierwszej kolejności. Znajdują się w nich informacje zarówno o już spłaconych zobowiązaniach, jak i tych aktualnych. Co ważne, analityk widzi nie tylko pożyczoną kwotę, ale także to, czy raty były opłacane zgodnie z harmonogramem.

Warto wiedzieć, że w rejestrach BIK znajdują się także informacje o limitach na kontach czy kartach kredytowych.

Na podstawie analizowanych danych bank przyznaje konkretną ocenę. Jeśli występowały trudności w terminowej spłacie rat czy innych zobowiązań, to trzeba liczyć się z tym, że wniosek zostanie odrzucony.

Analitycy sprawdzają także inne rejestry, takie jak BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) czy KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). Można w nich znaleźć informacje na temat nieuczciwych klientów.

Analiza dokumentów

Kolejnym etapem jest analiza złożonych dokumentów. Pracownik banku sprawdza, czy wniosek został poprawnie wypełniony i czy dołączono do niego niezbędne zaświadczenia. Jeśli dostrzeże on braki, zostaniesz poproszony o ich uzupełnienie.

Weryfikacja danych

Podczas rozpatrywania wniosku niezbędna jest także weryfikacja poprawności danych. Jeśli wszystko się zgadza, a zdolność i historia kredytowa nie budzą zastrzeżeń, to wydawana jest decyzja o przyznaniu kredytu gotówkowego.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Czas oczekiwania na wydanie decyzji jest różny. Zależy on bowiem od wielu czynników, które mogą go przyspieszyć lub wydłużyć. Zdecydowanie najszybciej na rozpatrzenie wniosku mogą liczyć klienci, którzy składają go w formie elektronicznej.

Średni czas rozpatrywania wniosku w Polsce

Średni czas oczekiwania na decyzję banku to 1–2 dni robocze. Poniżej znajdziesz wykaz najpopularniejszych banków w Polsce wraz z deklarowanym czasem rozpatrywania decyzji oraz wypłaty środków. Dotyczy to wniosków składanych drogą elektroniczną.

 • PKO BP – weryfikacja wniosku oraz wypłata kredytu tego samego dnia,
 • mBANK – dla dotychczasowych klientów decyzja w ciągu 3 minut, a wypłata środków do 15 minut; dla nowych klientów decyzja w ciągu 15 minut, wypłata pieniędzy w ciągu maksymalnie jednego dnia roboczego,
 • Pekao S.A. – weryfikacja wniosku w ciągu 30 minut, wypłata pieniędzy w tym samym dniu roboczym.

Czynniki wpływające na czas oczekiwania

Największy wpływ na szybkość rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy ma to, czy jesteś klientem danego banku. Jeśli tak, to trwa to zdecydowanie krócej. Ważna jest również poprawność wypełnienia wniosku oraz dołączenie do niego niezbędnych dokumentów.

Czas oczekiwania na decyzję zależy w dużej mierze także od ilości wniosków. Jeśli analitycy mają ich wiele do rozpatrzenia, to ten czas może się wydłużyć.

Co zrobić, gdy wniosek jest odrzucony

Jeśli Twój wniosek został odrzucony przez bank, nie oznacza to, że straciłeś szansę na kredyt. W takim przypadku warto złożyć podanie w innej instytucji. Jak wiesz, stosują one własne kryteria oceny potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to, że możesz otrzymać pieniądze w innej placówce.

W przypadku, gdy powodem wydania odmownej decyzji jest zła historia kredytowa, trzeba zadbać o jej poprawę. Należy spłacić zobowiązania, a także zrezygnować z niepotrzebnych produktów finansowych, takich jak karta kredytowa. Może to skutecznie pomóc w podniesieniu oceny, a tym samym przyczynić się do otrzymania kredytu.

Podsumowanie

 1. Wiosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć zarówno w oddziale banku, jak i elektronicznie. Innym rozwiązaniem jest kontakt z infolinią.
 2. Do wniosku musisz dołączyć niezbędne dokumenty. Na ich podstawie analityk oceni, czy może Ci przyznać wnioskowaną kwotę.
 3. Procedura rozpatrywania wniosku oraz wypłaty kredytu jest uproszczona w przypadku klientów konkretnego banku.
 4. Czas oczekiwania na decyzję zależy od kilku czynników, takich jak m.in. ilość wniosków do rozpatrzenia czy sposobu złożenia Twojego dokumentu.
 5. Na decyzję banku czeka się maksymalnie do 2 dni roboczych. W praktyce trwa to jednak zdecydowanie krócej.
 6. Nawet jeśli jeden bank odrzuci Twój wniosek, nie oznacza to, że nie otrzymasz pieniędzy. W takim przypadku złóż go ponownie tylko w innej instytucji.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.