Jak budować dobrą opinię kredytową?

jak-budowac-dobra-opinie-kredytowa

Spis Treści

Historia kredytowa wszystkich konsumentów opiera się przede wszystkim na wpisach w Biurze Informacji Kredytowej. BIK jest postrachem osób, którym zdarzają się zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań. Kilka lub nawet jedna taka sytuacja sprawia, że konsument traci prawo do kredytów i podobnych produktów w niemal wszystkich bankach. Na szczęście rozumiejąc działanie BIK można wykorzystać bazę do polepszania swojej sytuacji. Dowiedz się, jak budować dobrą opinię kredytową.

jak-budowac-dobra-opinie-kredytowa

Regularne spłaty – podstawa do osiągniecia dobrej opinii kredytowej

Istotą budowania pozytywnej opinii kredytowej są oczywiście regularne spłaty zobowiązań. Do bazy BIK trafiają informacje o wszystkich zaciągniętych w banku pożyczkach, kredytach, kartach kredytowych, a nawet przyznanych limitach odnawialnych (debetach) na rachunkach bankowych. Do bazy BIK trafiają informacje o każdej spłacie zobowiązania. Gdy jest ona terminowa lub opóźniona o nie więcej niż 30 dni, wpływa na tworzenie pozytywnej historii kredytowej. Jednak z każdym kolejnym miesiącem opóźnienia, zaległość coraz bardziej obniża nasz scoring, a praktyce blokuje dostęp do usług bankowych. Z punktu widzenia osób starających się np. o kredyt hipoteczny, drobne zaniedbanie sprzed kilku lat może zniweczyć ten plan.

Korzystanie z kredytów i podobnych produktów

Naliczanie scoringu w BIK jest tajemnicą tej instytucji, jednak z pewnością bardziej niż wysokość spłacanych zobowiązań liczy się ich terminowość. Nawet niewielki kredyt znacznie polepsza naszą opinię kredytową. Myśląc o poważnej pożyczce w przyszłości należy korzystać między innymi ze sprzedaży ratalnej bez oprocentowania. Zakup laptopa, radia samochodowego czy nawet suszarki w ten sposób znacząco podniesie Twój scoring.

Zgoda na przetwarzanie informacji o kredytach

Budowanie dobrej opinii kredytowej w BIK nie jest możliwa bez wyrażenia zgody na przetwarzanie przez tę instytucję danych o zaciąganych pożyczkach. Zwykle taką zgodę podpisuje się razem z umową. Z drugiej strony zdarza się, że korzystne będzie jej wycofanie. Gdy w spłacie zobowiązania wystąpią zaległości, zazwyczaj lepiej cofnąć zgodę i pozbyć się w ten sposób negatywnych wpisów.

Kontrola znajdujących się w bazie BIK zobowiązań

Skoro w BIK znajdują się wszystkie nasze zobowiązania należy pamiętać, że niezależnie od regularnych spłat, suma zobowiązania obniża poziom zdolności kredytowej klienta. Po zakończeniu spłaty długu, zdarza się, że banki dość opieszale podchodzą do usunięcia informacji o długu z bazy BIK. Dlatego po spłaceniu kredytu lub pożyczki, warto monitorować swoją sytuację, aby przez opieszałość pożyczkodawcy nie obniżać swojej zdolności kredytowej.

Monitoruj swoją sytuację w innych bazach

BIK nie jest jednak jedyną bazą informacji o konsumentach, z której korzystają instytucje bankowe. Na bardzo podobnej zasadzie działa BIG, czyli baza, do której trafiają negatywne wpisy na temat konsumenta, związane z przedawnionymi zobowiązaniami. Przed wnioskowaniem o jakikolwiek kredyt, warto upewnić się, że nie ma aż takich zaległości. Ten sam obowiązek dotyczy Krajowego Rejestru Długów. Różnica polega na tym, że w KRD możemy znaleźć znacznie szersze spektrum zaległych zobowiązań. Zdarza się, że niezapłacony i zapomniany mandat nawet w wysokości 100 zł skutecznie zablokuje możliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny, mimo pozytywnej historii kredytowej, odpowiednio wysokich dochodów i pozostałych atutów konsumenta. Wielokrotne wnioskowanie o pożyczki i kredyty czy nawet dokonywanie symulacji w różnych bankach, także obniża opinię kredytową klienta. Dlatego przed udaniem się do banku naprawdę warto sprawdzić swoją historię we wspomnianych bazach.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.