Najskuteczniejsze sposoby budowania zdolności kredytowej

najskuteczniejsze-sposoby-budowania-zdolnosci-kredytowej

Spis Treści

Każdy bank przy decyzji o udzieleniu kredytu lub pożyczki korzysta ze swojego własnego systemu analitycznego, by oszacować naszą zdolność kredytową. Istnieje jednak kilka czynników, które w każdym przypadku wpływają na korzyść lub niekorzyść kredytobiorcy. Dziś przedstawiamy kilka sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej.

Upewnij się, że nie masz długów 

Warto pamiętać, że banki podchodzą mniej liberalnie do osób, które w niedalekiej przyszłości wnioskowały o kredyt, lecz nieskutecznie. Dlatego odrzucenie wniosku z błahego powodu to swoisty strzał w stopę. Takim powodem, niezależnie od wysokości wnioskowanej pożyczki jest posiadanie długu. Wystarczy niezapłacony w terminie mandat, rachunek telekomunikacyjny lub inna tego typu opłata. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że trafisz do bazy dłużników takiej jak KRD i Twój wniosek zostanie odrzucony już na wstępie.

Kupuj na raty – wartość to sprawa drugorzędna 

Wszystkie działające w Polsce banki korzystają z naszej historii kredytowej, której archiwizowaniem zajmuje się BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Każde opóźnienie w spłacie kredytu, niespłacenie karty kredytowe na czas działa na Twoją niekorzyść, jeśli przekroczy 30 dni. Jednak to broń obosieczna. Banki oceniają naszą wiarygodność na podstawie terminowych spłat, a wartość pożyczek jest kwestią drugorzędną. Dlatego planując zakup sprzętu elektronicznego, AGD i podobnych produktów korzystaj z rat bez oprocentowania i spłacaj je terminowo. To najlepszy sposób na podniesienie swojego ratingu w BIK.

Pozbądź się niepotrzebnych produktów finansowych 

Analityczne systemy w bankach biorą pod uwagę wszystkie Twoje potencjalne obciążenia. Należą do nich karty kredytowe, limity odnawialne przypisane do rachunków bankowych i podobne usługi. Jeśli z nich nie korzystasz, przed wnioskowaniem o pożyczkę zrezygnuj z tego typu usług, zwłaszcza gdy pochodzą one z innego banku niż ten, w którym starasz się o kredyt.

Wybierz preferowaną formę zatrudnienia 

Banki zwracają również uwagę na formę zatrudnienia. Szczególnie preferowaną jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Następnie pozostałe umowy o pracę. Inne formy zatrudnienia, podobnie jak prowadzona od niedawna działalność gospodarcza mogą wręcz wykluczyć możliwość uzyskania kredytu. Dlatego jeśli możesz zmienić coś w tej kwestii przed wnioskowaniem o kredyt, koniecznie skorzystaj z takiej możliwości. W przypadku przedsiębiorców dużą rolę odgrywa zaś staż prowadzenia działalności.

Bądź stałym klientem lub skorzystaj z cross-sellingu

Nie jest również tajemnicą, że banki bardziej przychylnym okiem patrzą na stałych klientów. Jeśli interesuje Cię konkretna oferta kredytowa, dobrze jeśli w tym samym banku posiadasz rachunek lub korzystasz z innej usługi. Jednocześnie podczas wnioskowania o kredyt dodatkowe usługi mogą zostać Ci zaproponowane w ramach cross-sellingu.

Poszukaj poręczyciela 

Gdy mimo wszystko Twoja zdolność kredytowa wciąż jest niska, rozwiązaniem bywa skorzystanie ze wsparcia poręczyciela. Rodzice bardzo chętnie wspierają swoje dzieci choćby w zakupie pierwszej nieruchomości. Poręczenie da Ci znacznie większe pole manewru.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.