Pożyczka dla studenta

Studiowanie stanowi poważne obciążenie domowych finansów. Między innymi z tego powodu wielu studentów korzysta z zewnętrznego wsparcia oferowanego m.in. przez firmy pozabankowe. Jeśli potrzebujesz środków na ten cel, sprawdź, gdzie i na jakich warunkach masz szansę otrzymać pożyczkę.

Pożyczki pozabankowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem – także wśród młodych osób. Z uwagi na brak stałego zatrudnienia zwykle nie mają szansy na uzyskanie kredytów bankowych. Tymczasem wydatki związane z edukacją na uczelniach wyższych osiągają spore kwoty.

Ile wydaje student?

Życie studenckie bywa dość kosztowne. Jednak to, ile wydaje student, jest kwestią całkowicie indywidualną. Wiele zależy m.in. od tego, czy nauka odbywa się poza rodzinnym miastem. Jeśli tak, koszty utrzymania są znacznie wyższe w porównaniu z nauką na miejscu.

Wydatki studencki obejmują m.in. opłaty za:

 • czesne (w przypadku studiów zaocznych),
 • dojazdy na uczelnię,
 • egzaminy powtórkowe,
 • powtarzanie roku,
 • wpis warunkowy,
 • materiały dydaktyczne,
 • pomoce naukowe.

Koszt życia studenckiego znacznie rośnie, gdy zachodzi konieczność wynajęcia mieszkania/pokoju. Dodatkowe wydatki czekają również na tych, którzy zdecydują się na nocleg w akademiku.

Do wyżej wymienionych opłat należy także doliczyć koszty związane z codziennym utrzymaniem. Chodzi o wyżywienie, a także wszelkiego rodzaju rozrywki, np. wieczorne spotkania ze znajomymi.

Może się więc okazać, że studenckie życie będzie kosztować nawet 2000-3000 zł w skali miesiąca. To ogromne obciążenie finansów – szczególnie, jeśli studentowi nie udało się znaleźć dodatkowej pracy, a jednocześnie nie może skorzystać ze stypendium naukowego czy socjalnego.

Pożyczka dla studenta ratunkiem w obliczu rosnących wydatków?

Nie wszyscy studenci mogą liczyć na wsparcie rodziców w przypadku rosnących wydatków. Czasami jedynym rozwiązaniem jest konieczność ubiegania się o pieniądze w instytucjach finansowych. Z pomocą przychodzą oferty firm pozabankowych, które skierowane do osób uczących się.

Pożyczka dla studenta to solidny zastrzyk gotówki, którą można otrzymać w krótkim czasie – bez zbędnych formalności. Chociaż jest znacznie łatwiej dostępna niż kredyt bankowy, nie każdy może ją uzyskać.

Pożyczka dla studenta – na czym polega?

Pożyczka dla studenta nie różni się właściwie niczym od pozostałych ofert. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przeznaczona jest dla osób uczących się na uczelniach wyższych, może być bardziej atrakcyjna. Chodzi m.in. o niższe oprocentowanie czy dłuższy okres spłaty. Warto jednak mieć świadomość, że parametry oferty uzależnione są od konkretnego pożyczkodawcy.

Zasada działania pożyczek studenckich jest prosta – osoba wnioskująca otrzymuje wsparcie finansowe w potrzebnej kwocie. Jest jednocześnie zobowiązana o terminową spłatę – w miesięcznych ratach lub jednorazowo, w zależności od rodzaju finansowania.

Jak ubiegać się o pożyczkę studencką?

Chociaż o finansowanie można ubiegać się w placówkach stacjonarnych, znacznie większą popularnością cieszą się pożyczki online. Aby ją otrzymać, należy:

 • wybrać konkretną ofertę,
 • spełnić warunki,
 • złożyć wniosek.

Jeśli firma pozabankowa wyda decyzję pozytywną, wówczas pieniądze mogą trafić na konto osobiste studenta nawet tego samego dnia.

Kto może otrzymać pożyczkę dla studenta?

Każda firma pozabankowa ustala własne kryteria przyznawania pożyczek studenckich. Z tego powodu koniecznością jest sprawdzenie wymogów – po to, aby uniknąć odmownej decyzji w przypadku ich niespełnienia.

Zwykle pożyczka dla studenta kierowana jest do osób, które:

 • ukończyły 18. rok życia,
 • mają stałe źródło dochodów, np. otrzymują stypendium socjalne, stypendium naukowe, zasiłek,
 • nie mają przeterminowanych zobowiązań finansowych, np. nie zalegają ze spłatą innych pożyczek.

Koniecznością jest także posiadanie konta bankowego na dane osoby ubiegającej się o finansowanie. To ważne, ponieważ rachunek jest potrzebny do przeprowadzenia weryfikacji tożsamości. Brak takiego konta jest jednoznaczny z odmowną decyzją o przyznaniu pożyczki.

Czy pożyczka dla studenta jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy pożyczka dla studenta jest bezpieczna? Bez obaw możesz po nią sięgnąć, o ile spełniasz kryteria stawiane pożyczkobiorcy oraz jesteś w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Ponadto dokładnie oszacuj swoje potrzeby finansowe. Zaciągnij taką pożyczkę, jakiej faktycznie potrzebujesz.

Aby uniknąć ewentualnych problemów finansowych, należy dokładnie porównać oferty. Dzięki temu wybierzesz pożyczkę najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania i adekwatną do obecnej sytuacji materialnej. Zwróć uwagę m.in. na takie parametry jak:

 • rodzaj pożyczki – chwilówka czy ratalna,
 • okres finansowania,
 • sposób spłaty – jednorazowo czy w ratach,
 • koszty pożyczki.

Jeśli chcesz porównać oferty, wcale nie musisz samodzielnie zbierać danych. W Kokos.pl znajdziesz aktualny ranking pożyczkowy – dowiesz się z niego, gdzie i na jakich zasadach możesz ubiegać się o wsparcie finansowe.

article image
Koszty komornicze

Nie zapłaciłeś swojego zobowiązania nawet po wezwaniu sądowym? Kolejny krok to przekazanie sprawy do kancelarii komorniczej. Czy wiesz, że wkroczenie urzędnika oznacza, że Twoje zadłużenie wzrośnie o koszty komornicze i odsetki? Ich wysokość może znacznie obciążyć budżet domowy. Dlatego warto dowiedzieć się, ile wynoszą opłaty egzekucyjne i jak można ich uniknąć.

Więcej
article image
Przedawnienie długu – po jakim czasie?

W wyniku kilku nieodpowiednich decyzji wpadłeś w długi? Zastanawiasz się, czy można uchylić się od ich płacenia? Jest to możliwe, wyłącznie jeśli zobowiązanie ulegnie przedawnieniu. To jednak może nastąpić dopiero po kilku latach. Co więcej, nie każde zadłużenie może zostać umorzone. Dlatego najpierw dowiedz się, jakie zobowiązania się przedawniają.

Więcej
article image
Co zrobi komornik, jeśli nic nie mam?

Wpadłeś w długi przez niefortunny ciąg zdarzeń? Masz problem z ich spłatą? W takiej sytuacji wierzyciel może skierować sprawę na drogę sądową. Po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym sprawa może trafić do kancelarii komorniczej. Wtedy rozpocznie się egzekucja długu z Twojego majątku. Zastanawiasz się, co może zrobić komornik, jeśli nic nie masz? Wyjaśniamy.

Więcej