Pożyczka pod zastaw w lombardzie – jakie są zasady jej przyznawania?

pozyczka_w_lombardzie_jak_dziala

Spis Treści

Pożyczki w lombardzie to często ostatnia deska ratunku, po którą sięgają osoby potrzebujące dodatkowych pieniędzy. Jeśli niemożliwe jest zaciągnięcie kredytu w banku lub firmie pożyczkowej, pozostaje udać się właśnie do takiego punktu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa pożyczka pod zastaw w lombardzie i kiedy można z niej skorzystać.

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Jeszcze kilkanaście lat temu pożyczki pod zastaw cieszyły się dużą popularnością. Obecnie powstaje jednak coraz więcej firm pożyczkowych, które stosują uproszczone metody przyznawania funduszy. Dzięki temu, że zdecydowanie łagodniej podchodzą do klientów, którzy figurują w różnego rodzaju rejestrach, z ich usług korzysta wiele osób. Wciąż zdarzają się jednak sytuacje, gdy pożyczka pod zastaw jest jedynym rozwiązaniem, z którego można skorzystać.

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw to rodzaj kredytu udzielanego pod konkretny zastaw. Oznacza to, że aby otrzymać pieniądze, klient musi przedstawić jakieś zabezpieczenie. Zastaw jest potrzebny na wypadek gdyby pożyczkodawca nie był w stanie spłacić swojego zobowiązania w terminie.

Jakie są zalety pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Do najważniejszych zalet tego rodzaju pożyczki należą:

 • bezproblemowe uzyskanie funduszy – w lombardzie klienci nie są weryfikowani pod kątem zdolności kredytowej czy wpisów w rejestrach dłużników,
 • minimum formalności – do uzyskania pieniędzy wystarczy dowód osobisty,
 • brak procesu windykacyjnego – jeśli nie spłacisz pożyczki w określonym czasie, nie zostanie wszczęte wobec Ciebie postępowanie windykacyjne, ale utracisz zastawiony przedmiot.

Dużą zaletą pożyczek w lombardzie jest także to, że zazwyczaj można w ich ramach zastawić praktycznie każdy przedmiot.

Jakie są wady pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Mimo licznych zalet tego rodzaju pożyczki mają również wady, które trzeba poznać. Należą do nich:

 • krótki okres zwrotu pożyczki – najczęściej wynosi on 31 dni,
 • wysokie oprocentowanie – musisz oddać zdecydowanie więcej, niż pożyczyłeś,
 • zaniżona wycena przedmiotu oddawanego w zastaw – lombardy proponują zazwyczaj dużo niższą cenę niż wartość rynkowa.

Wadą jest także to, że w przypadku niezwrócenia pożyczonych pieniędzy na czas zastawiony przedmiot od razu staje się własnością lombardu. Może się więc okazać, że zanim uzbierasz potrzebną kwotę, zostanie on sprzedany.

Jak działa pożyczka pod zastaw?

Zastaw to nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu wierzytelności. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie konkretnej kwoty w zamian za czasowe przekazanie jakiegoś wartościowego przedmiotu.

Jak działa pożyczka pod zastaw w lombardzie?

W niektórych przypadkach, gdy skorzystanie z kredytu bankowego lub pożyczki w parabanku jest niemożliwe, pozostaje nam tylko pożyczka w lombardzie. Jak działa ta metoda? Na jakich zasadach udzielana jest pożyczka? Warto to wiedzieć, zanim udamy się do lombardu.

Pożyczka w lombardzie polega na oddaniu w zastaw jakiegoś wartościowego przedmiotu. Najczęściej jest to biżuteria, zegarki, sprzęt elektroniczny czy narzędzia. W zamian za to osoba, która chce skorzystać z takiej pożyczki, otrzymuje umówioną kwotę. Jej wysokość zależy od wyceny przeprowadzonej przez pracownika lombardu.

Jak przebiega proces ubiegania się o pożyczkę pod zastaw w lombardzie?

Oferty pożyczek udzielanych pod zastaw można znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Przed skorzystaniem z usługi warto sprawdzić dany lombard pod kątem wiarygodności. Kolejnym krokiem jest ustalenie, co będzie przedmiotem zastawu. Niektóre punkty przyjmują tylko określone przedmioty, takie jak wspomniana już biżuteria czy telefony komórkowe. W niektórych lombardach można jednak zastawić także samochody, motocykle, a nawet nieruchomości.

Kolejnym krokiem jest wycena przedmiotu zastawu. Jeśli kwota jest dla Ciebie satysfakcjonująca, musisz przedstawić dowód tożsamości oraz podpisać umowę. W tym dokumencie koniecznie musi się znaleźć wysokość kwoty, jaką otrzymałeś, oraz termin zwrotu pożyczki. Następnie należy przekazać zastawiany przedmiot pracownikowi, którego obowiązkiem jest jego bezpieczne przechowywanie. Ostatnim krokiem jest spłata zobowiązania.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Dokumentem niezbędnym do zaciągnięcia pożyczki w lombardzie jest dowód osobisty. Pracownik może Cię także poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego, że zastawiany przedmiot jest Twoją własnością – na przykład dowodu zakupu. W przypadku pojazdów konieczne jest okazanie związanych z ich posiadaniem dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny.

Jakie koszty są związane z pożyczką pod zastaw w lombardzie?

Pożyczka w lombardzie zazwyczaj nie jest darmowa. Oznacza to, że w celu wykupienia zastawionej rzeczy trzeba zapłacić dodatkową prowizję. Jej wysokość może być różna, gdyż jest ustalana indywidualnie przez każdy lombard. Niekiedy doliczane są także inne opłaty, które sprawiają, że kwota zwrotu jest dużo wyższa niż zaciągnięta pożyczka.

Jakie są zasady pożyczki pod zastaw?

Zasady pożyczki pod zastaw nie są skomplikowane. Cały proces przebiega najczęściej bez większych problemów. Warto jednak poznać go nieco bliżej.

Jakie są zasady pożyczki pod zastaw?

Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, są związane przede wszystkim z:

 • przedmiotem zastawu – musi to być coś wartościowego, gdyż na tej podstawie lombard dokona wyceny i wypłaci Ci pieniądze,
 • kwotą pożyczki – stanowi ona zazwyczaj od 30 do 70% wartości zastawu,
 • terminem spłaty – jest ustalany indywidualnie, ale zazwyczaj wynosi 31 dni.

Musisz pamiętać także o tym, że pracownik lombardu zweryfikuje Twoją tożsamość, zanim przyjmie od Ciebie zastawiany przedmiot.

Jakie przedmioty mogą być zastawione w lombardzie?

Lista przedmiotów akceptowanych przez lombardy jest bardzo długa. Najczęściej przyjmują one:

 • biżuterię i zegarki,
 • szlachetne kruszce,
 • sprzęt grający,
 • inne urządzenia elektroniczne,
 • obrazy i dzieła sztuki,
 • rowery,
 • papiery wartościowe,
 • akcje i obligacje.

Jeśli chcesz zastawić jakiś przedmiot, ale nie wiesz, ile jest wart, zgłoś się do lombardu na bezpłatną wycenę.

Jakie są wymagania wobec przedmiotu zastawu?

Aby oddać przedmiot w zastaw, musisz być jego właścicielem. W niektórych przypadkach będziesz musiał to udowodnić – zwłaszcza jeśli dana rzecz ma dużą wartość. Jeśli zastawiasz przedmiot w formie fizycznej, musi on być także w dobrym stanie technicznym lub wizualnym i pochodzić z legalnego źródła.

Jakie są zasady spłaty pożyczki pod zastaw?

Pożyczka musi zostać spłacona w ustalonym terminie. W przeciwnym razie przedmiot stanie się własnością lombardu. Jeśli upłynie określony w umowie czas, a Ty nie zgłosisz się ze zwrotem pieniędzy, obecny właściciel, czyli lombard, będzie miał prawo sprzedać dany przedmiot, aby odzyskać dług.

Kiedy warto skorzystać z pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Z pożyczki pod zastaw w lombardzie warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy gotówki „na już” i dysponujemy przedmiotem lub dobrem o odpowiedniej wartości. Po wycenie od razu otrzymamy pieniądze, bez zbędnych formalności. Możemy się zdecydować na takie rozwiązanie także wtedy, gdy pojawił się nieplanowany wydatek, a w najbliższym czasie na pewno będziemy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy, aby wykupić zastawiony przedmiot.

W jakich sytuacjach pożyczka pod zastaw w lombardzie może być korzystna?

Taka pożyczka jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób z niską zdolnością lub złą historią kredytową. Lombardy nie weryfikują swoich klientów pod tym kątem.

Jakie są alternatywy dla pożyczki pod zastaw w lombardzie?

Alternatywą dla pożyczki pod zastaw są przede wszystkim kredyty bankowe. Aby z nich skorzystać, musisz mieć jednak odpowiednią zdolność kredytową oraz brak zaległości w spłacie zobowiązań. Inną dobrą alternatywą są pożyczki w parabankach. Takie firmy bardzo często akceptują wnioski osób, które nie otrzymały kredytu w banku. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest na tyle zła, że nie możesz skorzystać z żadnego innego rozwiązania, pomyśl o pożyczce prywatnej.

Podsumowanie

 1. Pożyczka pod zastaw jest udzielana przez lombardy. Z ich usług można skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i online.
 2. Lista przedmiotów, które można oddać w zastaw, jest bardzo długa. Każdy lombard samodzielnie określa, jakie przedmioty chce przyjąć. Najczęściej jest to biżuteria, sprzęt elektroniczny oraz różnego rodzaju narzędzia.
 3. W zamian za konkretny przedmiot lub inne zastawiane dobro otrzymasz umówioną kwotę. Jeśli nie zwrócisz jej we wskazanym terminie, lombard będzie mógł sprzedać zastawioną rzecz i w ten sposób odzyskać pieniądze.
 4. Pożyczka w lombardzie to rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu w banku ani firmie pożyczkowej.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.