Jak wygląda porównanie pożyczki bez zaświadczeń z kredytem tradycyjnym? Sprawdź, czym różnią się te dwa produkty finansowe, dopasowane do potrzeb zupełnie innych odbiorców.
Potrzebujesz gotówki i nie wiesz, jaką formę wsparcia finansowego wybrać? Sprawdź zatem porównanie pożyczki bez zaświadczeń z kredytem i oceń, który produkt finansowy spełnia Twoje oczekiwania. Omówimy główne cechy i różnice pomiędzy ofertami pożyczek bez zaświadczeń online, których udzielają instytucje pozabankowe oraz kredytów, dostępnych w bankach komercyjnych. Na wstępie warto wiedzieć, że pożyczkę bez zaświadczeń możesz otrzymać szybko, bez oceny zdolności kredytowej i bez przedstawiania zaświadczenia o wysokości dochodów od pracodawcy. Wystarczy dowód osobisty i aktywne konto bankowe, a także pozytywnie zweryfikowany wniosek, wypełniony online i indywidualne oświadczenie o dochodach, potwierdzające zdolność do spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie.
Procedura ubiegania się o kredyt bankowy jest zaś znacznie bardziej skomplikowana i wiąże się z kompletowaniem danych i dokumentów, które mają potwierdzić zdolność kredytową klienta. Wniosek rozpatrywany jest znacznie dłużej, a decyzje odmowne nie są rzadkością, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają odpowiedniej historii kredytowej lub stałego źródła dochodów. Teraz możemy przejść do konkretów. Sprawdź, jak wygląda porównanie pożyczki bez zaświadczeń z kredytem bankowym.
Pożyczka bez zaświadczeń – zasady przyznawania
Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach online jest produktem dostępnym dla znacznie szerszego grona klientów niż tradycyjne kredyty bankowe. Powstała z myślą o wszystkich osobach pełnoletnich, które z różnych powodów potrzebują pilnego wsparcia finansowego, ale nie mogą przedstawić zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, nie mają historii kredytowej lub zmagają się ze spłatą innych zadłużeń. Pożyczka bez zaświadczeń jest zatem świetnym rozwiązaniem dla:
- osób bezrobotnych,
- studentów,
- freelancerów,
- a w skrajnych przypadkach również dla osób, pracujących nielegalnie.
Jak widzisz, osoby te nie mogą liczyć na przychylność banku, który bardzo dokładnie sprawdza zdolność kredytową każdego wnioskodawcy, oczekując przy tym złożenia odpowiednich dokumentów, zaświadczeń, poręczeń lub wymagając zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości. Ze względu na niekorzystną historię w Biurze Informacji Kredytowej szanse na współpracę z bankiem są praktycznie niemożliwe. Z kolei analitycy, którzy rozpatrują wnioski o udzielenie pożyczki bez zaświadczeń, podchodzą do sprawy znacznie bardziej elastycznie, skupiając się na znalezieniu najlepszego rozwiązania, dopasowanego do potrzeb klienta. Warto zadbać przy tym o bezpieczeństwo transakcji, weryfikując rzetelność pożyczkodawcy, zapoznając się z warunkami umowy, a zwłaszcza z wysokością oprocentowania, rat pożyczki i kwotą odsetek, w przypadku nieterminowego spłacania zadłużenia.
Jaki jest cel i koszt pożyczki bez zaświadczeń?
W odróżnieniu od kredytów bankowych pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach możesz przeznaczyć na dowolny cel. Nie musisz nawet podawać go we wniosku. Warto jednak dłużej zatrzymać się przy tym, jaki jest koszt całkowity pożyczki bez zaświadczeń. Ten rodzaj produktu finansowego podlega pod Ustawę o kredycie konsumenckim, co oznacza, że instytucje finansowe są zobowiązane do podawania informacji o RRSO przy każdej wzmiance o aktualnie dostępnej ofercie. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która uwzględnia wszystkie odsetki i opłaty, pobierane przez pożyczkodawcę w skali roku. Choć może się to wydawać skomplikowane, wystarczy zapamiętać, że im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka bez zaświadczeń. Porównując oferty pożyczek online bez zaświadczeń, zwróć przy tym szczególną uwagę na okres spłaty zobowiązania, z którym bezpośrednio związane jest RRSO.
Jaka jest wysokość pożyczki bez zaświadczeń i warunki spłaty?
Dostępna właściwie od ręki, bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności i wypłacana błyskawicznie po weryfikacji wniosku złożonego online, a realnie tego samego dnia, pożyczka bez zaświadczeń o dochodach jest jednym z najbardziej popularnych produktów finansowych na rynku. Wysokość pożyczki bez zaświadczeń ustalana jest zawsze na podstawie złożonego wniosku, a ostateczną decyzję podejmuje pożyczkodawca. Najczęściej jest to kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co satysfakcjonuje większość osób, którym zależy na czasie. Spłacanie pożyczki bez zaświadczeń jest przy tym również bardzo proste. Wystarczy co miesiąc, w ściśle określonym terminie, robić przelew na wskazane przez instytucję pozabankową konto.
Wysokość raty zależy od RRSO oraz długości okresu spłaty, o czym już wspominaliśmy. Warto pamiętać jednak o tym, że każde opóźnienie w spłacie pożyczki bez zaświadczeń może wiązać się z naliczaniem niemałych odsetek karnych, zgodnie z regulaminem, dołączonym do umowy z pożyczkodawcą. Terminowe spłacanie pożyczki bez zaświadczeń buduje zaś pozytywną historię kredytową, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłej współpracy z dowolnym bankiem, np. przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.
Kredyt bankowy – czym różni się od pożyczki bez zaświadczeń?
Zastanawiasz się, czym kredyt różni się od pożyczki bez zaświadczeń? Przede wszystkim kredytu mogą udzielić wyłącznie banki. Co więcej, umowy kredytowe podlegają rygorom prawa bankowego. Muszą zawierać zatem nie tylko termin zwrotu, ale również w przejrzysty sposób informować o całkowitym koszcie zobowiązania, uwzględniając różnego rodzaju opłaty, prowizje i odsetki. Ponadto w przypadku kredytu bankowego nie możemy mówić ani o łatwym dostępie, ani o szybkim procesie decyzyjnym. Weryfikacja potencjalnego kredytobiorcy, który stara się o kredy gotówkowy, ratalny, samochodowy lub hipoteczny, a nawet o kartę kredytową, jest długotrwałym i opartym na analizie dokumentów procesem, który wieńczy pogłębiona analiza wniosku i długie oczekiwanie na decyzję kredytową, bez gwarancji sukcesu, nawet jeśli warunki zostały spełnione. Jeśli zależy Ci na czasie i potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.
Kredyt bankowy powstał natomiast z myślą o osobach, które mają przede wszystkim stałe i stabilne źródło dochodów, najlepiej wynikające z umowy o pracę oraz odpowiednią zdolność kredytową, popartą bogatą i pozytywną historią kredytową w BIK. Po uregulowaniu opłat, wynikających z utrzymania domu i rodziny, osobom tym zostaje ponadto na koncie odpowiedni zapas, aby spokojnie uregulować nawet dość wysoką ratę kredytu. Tylko wtedy można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank.
Jakie są warunki przyznawania kredytów bankowych?
Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku w sprawie kredytu, zanim wybierzesz kredytodawcę, któremu zaufasz, porównaj dostępne na rynku oferty. Zwróć przy tym szczególną uwagę na: RRSO, które precyzyjnie odzwierciedla całkowity koszt kredytu, długość okresu spłaty zobowiązania i wysokość wkładu własnego, niezbędnego zwłaszcza przy kredycie samochodowym lub hipotecznym. Warto zapoznać się również z przebiegiem procesu weryfikowania zdolności kredytowej, na który składają się:
- analiza ilościowa – uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania oraz obecne zadłużenie,
- analiza jakościowa – wiek, wykształcenie, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko, staż pracy, status mieszkaniowy i majątkowy, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, a także historia kredytowa.
Właśnie na podstawie tych danych bank podejmie ostateczną decyzję kredytową. Każde odstępstwo od przyjętych norm może przesądzić o otrzymaniu odmowy.
Jaka może być wysokość kredytu i warunki spłaty?
Z reguły kredyty bankowe przyznawane są na większe kwoty, wiążą się bowiem z wydatkami na ściśle określony we wniosku cel, najczęściej zakup sprzętu, inwestycję w rozwój przedsiębiorstwa, zakup samochodu lub mieszkania. Celowość i wysokość zobowiązania finansowego odróżnia kredyt bankowy od pożyczki bez zaświadczeń, którą możesz przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Kredyt bankowy z powodzeniem zaciągniesz na kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet miliony złotych, pod warunkiem że spełnisz wszystkie wymogi i wyróżnisz się perfekcyjną zdolnością kredytową. Spłata kredytu bankowego nie różni się z kolei znacznie od spłaty pożyczki bez zobowiązań. Raty o ściśle ustalonej wysokości wpłacasz na podane w umowie z bankiem konto, trzymając się wyznaczonych terminów, w innym wypadku również zostaniesz ukarany odsetkami i wciągnięty na listę dłużników.
Ile trwa rozpatrywanie wniosku o kredyt bankowy?
Czas weryfikacji wniosku o kredyt gotówkowy lub hipoteczny zależy od wielu czynników, w tym od wewnętrznych procedur wybranej placówki, a także od rodzaju, przeznaczenia i wysokości zobowiązania. W przypadku kredytu gotówkowego proces może trwać od kilku godzin do 1-2 dni roboczych. Na wydanie decyzji kredytowej odnośnie kredytu hipotecznego bank ma – zgodnie z prawem – nie więcej niż 21 dni kalendarzowych, liczonych od momentu dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Na wypłatę środków z kredytu gotówkowego nie trzeba czekać długo, następuje ona tuż po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej, jednak zgodnie z harmonogramem księgowania transakcji w danej placówce. Pieniądze z kredytu hipotecznego wypłacane są zaś w ciągu kilku dni, najczęściej od 7 do 14, chyba że w umowie jest zapis o transzach, które mają zostać uregulowane zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Wiesz już, jak wygląda porównanie pożyczki bez zaświadczeń z kredytem tradycyjnym, możesz zatem podjąć świadomą decyzję, wybierając produkt finansowy, idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Warto przy tym wziąć pod uwagę m.in.: RRSO, okres spłaty, ilość i wysokość rat, odsetki i prowizje, pobierane przez daną instytucję finansową w przypadku powstania zaległości w spłacie zadłużenia, a także całkowity koszt zobowiązania finansowego, uwzględniając własne możliwości uregulowania rat. Jeśli wciąż masz wątpliwości, sięgnij do wygodnej porównywarki ofert pożyczek i kredytów, dostępnej na Kokos.pl i podejmij dobrą decyzję.