Zabezpieczenie pożyczki: na czym polega?

zabezpieczenie-pozyczki-na-czym-polega

Spis Treści

Planujesz zakup samochodu lub remont? Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na spłatę należności? Chcesz zainwestować? Z pewnością przyda Ci się dobra i tania pożyczka. Jednak nie każdy może ją otrzymać. W takiej sytuacji są np. osoby z niskimi dochodami czy niezbyt dobrą historią kredytową. Jedynym rozwiązaniem jest zawarcie umowy pożyczki z zabezpieczeniem. Dowiedz się, co to jest.

Zabezpieczenie pożyczki – co to jest?

Każda firma pożyczkowa przed pożyczeniem pieniędzy klientowi, dokładnie sprawdza jego historię kredytową i weryfikuje, czy jest on wiarygodnym pożyczkobiorcą. To pozwala na nie pożyczenie środków komuś, kto nie będzie w stanie ich zwrócić.

Inną metodą zmniejszenia ryzyka poniesienia strat przez firmę jest zabezpieczenie pożyczki. Często stosuje się je przy umowach, które opiewają na wysokie sumy. Jednak jest wykorzystywane także w sytuacjach, gdy potencjalny pożyczkobiorca:

 • nie osiąga wystarczająco dużych dochodów, które pozwalałyby na pokrycie zobowiązania;
 • nie ma zbyt dobrej zdolności kredytowej;
 • w przeszłości nie spłacał swoich zobowiązań na czas.

Dzięki zabezpieczeniu pożyczki firma zyskuje pewność, że będzie mogła szybko odzyskać należności bez wchodzenia na drogę sądową.

Czytaj więcej: Szukasz pomocy przy kredycie? Skorzystaj z pośrednictwa finansowego!

Sposoby zabezpieczenia pożyczki – jakie są dostępne?

Firmy korzystają z wielu różnych sposobów zabezpieczenia pożyczki. Oto najpopularniejsze rozwiązania.

 1. Pożyczka pod zastaw – w tym przypadku zabezpieczeniem są rzeczy ruchome i zbywalne prawa, np. samochód lub maszyny rolnicze. Przechodzą one na własność firmy, jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się z zapisów umowy. W rezultacie, gdy przestaniesz spłacać swój dług, stracisz posiadane przedmioty. Takie pożyczki oferują np. lombardy, które zapewniają szybką wypłatę pieniędzy w zamian za zastawioną rzecz.
 2. Poręczenie pożyczki – ten sposób zabezpieczenia wymaga udziału osób trzecich, które wykazują dobre dochody i dobrą historię kredytową. W umowie określani są jako poręczyciele. Biorą oni na siebie obowiązek spłaty zobowiązania, jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się z umowy. Poręczenie pożyczki może odbyć się w formie ustnej lub pisemnej, jednak firmy praktykują wyłącznie drugi sposób potwierdzenia zabezpieczenia. Dzięki temu nie ma problemów z ustaleniem, kto zobowiązuje się do spłaty długu, co pozwala uniknąć wielu kłopotów z odzyskaniem pieniędzy.
 3. Ubezpieczenie pożyczki – jest bardzo często praktykowaną metodą zabezpieczenia przy pożyczkach i kredytach na duże kwoty. Dzięki dobremu ubezpieczeniu można mieć pewność, że w przypadku choroby, utraty pracy czy życia pożyczkobiorcy jego bliscy nie zostaną obciążeni długiem, a całe zadłużenie zostanie pokryte przez ubezpieczyciela. To jedyne rozwiązanie, które nie naraża na utratę mienia ani sprowadzenie na swoją rodzinę kłopotów finansowych. Jedyną wadą ubezpieczenia jest konieczność opłacania składek, które znacznie podnoszą całkowity koszt pożyczki. Jednak to niewielka cena za spokój, jaki zapewnia.
 4. Weksel – jest papierem wartościowym, który zobowiązuje klienta do spłacenia pożyczki w odpowiednim czasie. Inaczej firma może wystąpić na drogę sądową i pociągnąć nierzetelnego pożyczkobiorcę do odpowiedzialności. Weksla jako formy zabezpieczenia używa się nie tylko przy pożyczkach, ale także np. przy zapłacie za towary i usługi.
 5. Dobrowolna egzekucja sądowa – to rozwiązanie funkcjonuje podobnie jak weksel. Jednak w tym przypadku pożyczkobiorca nie zobowiązuje się do spłaty swojego zobowiązania, a zgadza się na natychmiastową egzekucję sądową, jeśli nie zwróci należności w wyznaczonym terminie. Dzięki temu firma może od razu przejść do walki o swoje pieniądze.

Do niedawna pożyczki można było zabezpieczyć także hipoteką. Obecnie jest to możliwe wyłącznie w przypadku kredytów hipotecznych.

Umowa pożyczki z zabezpieczeniem – czy to korzystne rozwiązanie?

Rozważasz wzięcie pożyczki z zabezpieczeniem, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł? Pożyczkodawcy takie rozwiązanie daje przede wszystkim gwarancję, że otrzyma pożyczone pieniądze z powrotem, nawet jeśli przestaniesz płacić raty. Ty także odczujesz korzyści tego typu umowy. Dzięki zabezpieczeniu:

 • będziesz mógł pożyczyć większą sumę, a tym samym zrealizować jeszcze więcej swoich planów;
 • warunki pożyczki będą atrakcyjniejsze, więc koszty całkowite zostaną obniżone;
 • unikniesz nakręcania tzw. spirali zadłużenia – w przypadku zabezpieczenia pod zastaw, gdy przestaniesz płacić raty, firma podejmie stosowne kroki, by odzyskać swoje pieniądze. Dzięki temu nie będziesz musiał zaciągać kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniego zadłużenia.

Jednocześnie warto pamiętać, że wzięcie tego typu pożyczki niesie ryzyko utraty przedmiotów przeznaczonych pod zastaw, a także pogorszenia relacji między bliskimi, jeśli ktoś został poręczycielem. Dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne sposoby zabezpieczenia i wybrać te, które nie wpłyną negatywnie na Twoje życie i stosunki z innymi.

Pożyczka z zabezpieczeniem – gdzie taką znaleźć?

Osoby zainteresowane wzięciem pożyczki mogą skorzystać z internetowych porównywarek ofert takich jak Kokos.pl. Na stronie znajdziesz łatwy do wypełnienia formularz, który należy uzupełnić, aby spośród kilkudziesięciu propozycji wyłonić te spełniające Twoje oczekiwania. Później pozostanie Ci:

 • zapoznać się z warunkami każdej umowy – szczególną uwagę zwróć na całkowity koszt pożyczki. Dzięki temu nie przepłacisz za swoją pożyczkę i będziesz płacić małe raty;
 • wybrać najkorzystniejszą możliwość – zdecyduj się na ofertę, która nie obciąża nadmiernie Twojego budżetu domowego i zapewnia Ci wystarczająco dużo pieniędzy na pokrycie zaplanowanych wydatków;
 • złożyć wniosek na stronie wybranej firmy pożyczkowej – to dość czasochłonna czynność, jednak jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zrobisz to w kilkadziesiąt minut wprost z własnej kanapy. Pamiętaj, aby w formularzu podawać wyłącznie prawdziwe informacje. Dzięki temu unikniesz kary za podawanie fałszywych danych, a weryfikacja Twojej osoby zakończy się pozytywnie;
 • poczekać na pozytywną decyzję – otrzymasz ją na adres e-mail podany w zgłoszeniu. Po kilkunastu minutach pieniądze powinny znajdować się na Twoim koncie.

Jednocześnie warto pamiętać, że wzięcie pożyczki przez internet jest możliwe tylko w przypadku umów bez zabezpieczenia. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dodatkowego finansowania lub wnioskować o większą kwotę, powinieneś zgłosić się osobiście do placówki wybranej firmy. Tamtejsi pracownicy przeprowadzą Cię przez całą procedurę.

Czytaj więcej: Jak zachować bezpieczeństwo, szukając pożyczki online?

Wzięcie pożyczki – czy to bezpieczne?

Zawarcie umowy pożyczkowej przez internet wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak wiele osób ma wątpliwości, czy to bezpieczne. Dużo wątpliwości budzi zwłaszcza konieczność podania w formularzu wielu danych osobistych, takich jak:

 • numer PESEL;
 • numer i seria dowodu osobistego;
 • osiągane dochody;
 • miejsce zatrudnienia.

Dodatkowo w trakcie weryfikacji podanych informacji możesz zostać poproszony o przesłanie skanu dowodu osobistego i wykonanie przelewu.

Nie trzeba się obawiać o utratę swoich danych, jeśli korzystasz ze sprawdzonej porównywarki pożyczek online i za jej pośrednictwem składasz wniosek o finansowanie. Takie serwisy przekierowują jedynie do sprawdzonych pożyczkodawców. Ich strony www. są dobrze zabezpieczone. Potwierdzeniem tego jest symbol kłódki umieszczony w pasku strony internetowej. Jego obecność świadczy o tym, że połączenie między system a Twoją przeglądarką jest w pełni bezpieczne i nikt nie ma dostępu do danych, które przekazujesz.

Jednak warto być uważnym, jeśli wchodzisz na stronę firmy pożyczkowej np. przez link wysłany na adres e-mail. Wielu oszustów podszywa się pod firmy pożyczkowe i np. rozsyła wiadomości z fałszywymi odnośnikami. Jeśli nie masz pewności, czy jest to prawdziwa oferta, pod żadnym pozorem nie klikaj w nie i nie podawaj tam swoich danych. Wzięcie pożyczki z zabezpieczeniem to świetny sposób, aby uzyskać dodatkowe pieniądze na realizację swoich marzeń w przypadku trudnej sytuacji finansowej. Sprawdź i przekonaj się sam!

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.