Całkowity koszt pożyczki – co zawiera?

calkowity-koszt-pozyczki-co-zawiera

Spis Treści

Szukasz sposobu na pokrycie swoich zobowiązań? Potrzebujesz dodatkowego źródła pieniędzy, np. na zakup auta? Tania pożyczka to doskonały wybór. Jeśli się na nią zdecydujesz, szybko i bez zbędnych formalności uzyskasz gotówkę na dowolny cel. Jednak pamiętaj, że później trzeba będzie zwrócić nie tylko pożyczoną kwotę, ale także jej koszty. Dowiedz się, co dokładnie się na nie składa.

Koszty pożyczki – co to jest?

Pożyczka to popularny sposób finansowania zakupów czy remontu. Dzięki niej można spełnić swoje plany i marzenia bez oszczędzania i „zaciskania pasa”. Jej udzielaniem zajmują się odpowiednio przygotowane i upoważnione do tego banki oraz instytucje bankowe. Jednak, jak każdy produkt dostępny na rynku jest płatna.

Cenę, jaką należy zapłacić za uzyskane pieniądze, nazywa się kosztami pożyczki. Są one podzielone i wliczone w comiesięczną ratę, dzięki czemu spłacasz je wygodnie razem z kapitałem.

Wskazówkę na temat tego, ile wyniesie całkowity koszt pożyczki, daje RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który określa relację między całkowitym kosztem pożyczki a kwotą pobranego kapitału. Dzięki temu można łatwo porównać dostępne oferty i sprawdzić, która firma zapewnia najtańszą pożyczkę.

Całkowity koszt pożyczki – co się na niego składa?

Określenie „koszty pożyczki” brzmi bardzo ogólnikowo. Przez to niewiele osób wie, co spłaca w comiesięcznych ratach. Tak naprawdę jest to suma opłat, do których uiszczenia zobowiązuje się pożyczkobiorca. Składają się na nie:

  • kapitał – czyli kwota, którą pożyczasz od firmy, trafiająca na Twoje konto po podpisaniu umowy. Od niej zależy, ile ostatecznie zapłacisz za skorzystanie z usługi banku lub instytucji pozabankowej;
  • odsetki – ich wysokość jest określana przez oprocentowanie w skali rocznej. Można zdecydować się na pożyczkę z oprocentowaniem stałym, dzięki czemu raty będą takie same bez względu na sytuację na rynku. Jednak można także skorzystać z oferty z oprocentowaniem zmiennym. W tym przypadku odsetki rosną lub maleją w zależności od stawki WIBOR, która jest co miesiąc ustalana przez przedstawicieli 13. głównych banków w Polsce;
  • dodatkowe koszty – są to prowizja, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, dodatkowe zabezpieczenia pożyczki oraz opłaty za nieterminową spłatę. Są one ustalane indywidualnie przez każdy bank lub instytucję pozabankową, dlatego mogą się znacznie różnić w zależności od oferty.

Niektóre firmy, aby zachęcić do skorzystania z ich propozycji, rezygnują z niektórych dodatkowych kosztów. Jednak warto pamiętać, że wtedy często rosną inne składowe pożyczki, czyli np. oprocentowanie. Dlatego warto uważnie porównywać oferty i nie podejmować decyzji pochopnie.

Czytaj więcej: RRSO — co to oznacza i jaki ma wpływ na kredyt?

Koszt a kwota pożyczki – na czym polega różnica?

Podczas poszukiwań atrakcyjnych ofert można spotkać się z dwoma określeniami, które brzmią dość podobnie, czyli kosztem i kwotą pożyczki. Zastanawiasz się, czym one się różnią? Pierwsze wyrażenie określa, ile w sumie będziesz musiał zwrócić firmie udzielającej pożyczki. To ta kwota jest dzielona na raty.

Natomiast drugie pojęcie „kwota pożyczki” to nic innego, jak „czysty” kapitał, który wierzyciel udostępnia i przelewa na Twoje konto do indywidualnej dyspozycji. Każda firma określa maksymalną kwotę pożyczki, o jaką można się starać. W bankach może być to od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. W przypadku instytucji pozabankowych zazwyczaj kwoty wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. W rezultacie kwota pożyczki jest wliczana w jej całkowite koszty i jest stopniowo spłacana przez cały okres trwania umowy.

Koszt pożyczki – jak obliczyć?

Rozsądną decyzją przed podpisaniem umowy na pożyczkę jest dokładne obliczenie jej kosztów. Dzięki temu można sprawdzić, czy wybrana oferta na pewno jest tak korzystna, jak przedstawia to pożyczkodawca. Dodatkowo, jeśli będziesz znać całkowity koszt, z łatwością porównasz dostępne na rynku propozycje i ustalisz, która z nich jest najtańsza.

Jednak samodzielne sprawdzanie ofert kilkudziesięciu firm jest czasochłonne. Dlatego lepiej skorzystać z internetowej porównywarki pożyczek Kokos.pl. Na stronie znajdziesz kafelek „ranking pożyczek”, który należy kliknąć. Następnie trzeba:

  • wybrać w formularzu kwotę, jaka Cię interesuje i okres spłaty – w ofercie dostępne ą pożyczki nawet na 100 000 zł do spłaty przez 2880 dni;
  • kliknąć kafelek „sprawdź”, aby system mógł przeanalizować dostępne oferty i przedstawić Ci listę pożyczek, które spełniają Twoje oczekiwania,
  • zapoznać się z informacjami na temat firm i zdecydować, gdzie złożysz wniosek o dodatkowe finansowanie;
  • kliknąć kafelek „wnioskuj” – system przeniesie Cię na stronę wybranego banku lub instytucji pozabankowej. Tam należy wypełnić szczegółowy formularz, a następnie przejść procedurę weryfikacyjną.

Po zatwierdzeniu wniosku należy poczekać, aż wybrana firma oceni Twoją zdolność kredytową i zdecyduje, czy przyznać Ci pożyczkę, czy też nie. Informacje o zakończeniu całej procedury otrzymasz na adres e-mail podany we wniosku.

Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję, pieniądze w ciągu kilkunastu minut zostaną przesłane na Twoje konto. Dzięki temu od razu będziesz mógł przystąpić do realizacji swoich planów!

Czytaj więcej: Jak ubiegać się o zwrot prowizji bankowej za wcześniej spłacony kredyt?

Pożyczka bez kosztów – czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy istnieją darmowe pożyczki, gdzie zwracasz tyle samo, ile pożyczyłeś? Jest to możliwe w przypadku tzw. chwilówek, czyli umów na niewielkie kwoty i bardzo krótki czas spłaty. Znajdziesz je w ofercie niektórych firm pożyczkowych.

Jednak warto pamiętać, że w tym przypadku zwrot środków musi nastąpić bardzo szybko – czasem nawet w ciągu 30. dni. Jeśli nie wywiążesz się z tego zobowiązania w wyznaczonym terminie, firma zacznie naliczać odsetki, które mogą być bardzo wysokimi kwotami.

Dokładnie oblicz całkowity koszt pożyczki i podejmij mądrą decyzję! Dzięki temu nie przepłacisz za realizację swoich marzeń.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.