Jak sprawdzić BIK za darmo?

jak-sprawdzic-bik-za-darmo

Spis Treści

Planujesz wziąć pożyczkę i chcesz mieć pewność, że otrzymasz pieniądze? Pozytywna decyzja firmy zależy przede wszystkim od Twojej historii kredytowej. Nie pamiętasz, jakie pożyczki brałeś i czy spłaciłeś wszystkie w odpowiednim czasie? Możesz to skontrolować np. w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. Dowiedz się, jak sprawdzić swój BIK za darmo i dlaczego warto to robić regularnie.

Czego można się dowiedzieć, sprawdzając BIK?

Czytaj więcej:Pożyczki bez BIK – jaka to forma finansowania?

Biuro Informacji Kredytowej powstało z inicjatywy banków i instytucji pozabankowych, które zajmują się udzielaniem pożyczek. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie informacji o klientach, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie różnych zobowiązań finansowych. Dzięki temu każda firma przed podpisaniem umowy z potencjalnym pożyczkobiorcą może sprawdzić, czy jest on wiarygodny i rzetelnie spłaca swoje raty.

Jednak BIK to nie tylko korzyści dla jego założycieli, ale także dla klientów. Podczas sprawdzania swojego konta można dowiedzieć się:

 • ile pożyczek i kredytów do tej pory wziąłeś oraz na jaką kwotę – informacje są przedstawione w jasny i czytelny sposób, dzięki czemu sprawdzisz, czy wszystko opłacałeś w terminie i czy wystąpiły jakieś opóźnienia;
 • jak dużo pozostało Ci do spłaty, a ile już spłaciłeś – dzięki temu będziesz mógł „trzymać rękę na pulsie” i zaplanować wzięcie kolejnych zobowiązań w dogodnym momencie;
 • czy masz jakieś zaległości w uiszczaniu należności – za pomocą BIK sprawdzisz, czy nie zapomniałeś o spłacie jakiejś drobnej pożyczki lub innego zobowiązania;
 • jak wygląda Twoja zdolność kredytowa – BIK analizuje sytuację każdego pożyczkobiorcy pod względem jego wiarygodności i rzetelności jako klienta. Wynik jest przedstawiany w formie oceny punktowej, tzw. scoringu. Im więcej punktów, tym lepiej, zwłaszcza jeśli chcesz starać się np. o kredyt hipoteczny.

Jak widać, BIK to prawdziwa skarbnica informacji na temat Twojej sytuacji finansowej! Nic dziwnego, że wiele firm chętnie z niej korzysta i udziela danych o swoich klientach.

Czytaj więcej: Jak budować dobrą opinię kredytową?

Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK?

Nie jesteś pewien, czy brałeś pożyczki, czy też nie? Nie masz dostępu do swoich dokumentów i zastanawiasz się, czy figurujesz w bazie BIK? Teraz możesz to z łatwością sprawdzić przez internet – bez wychodzenia z domu i w ciągu kilkunastu minut. Aby to zrobić, wystarczy:

 • wejść na stronę bik.pl, a następnie kliknąć kafelek „załóż konto”;
 • wybierać interesującą Cię opcję – istnieje możliwość pobrania wyłącznie jednorazowego raportu lub zyskania informacji o sytuacji finansowej i zapewnienia sobie dodatkowo ochrony przed wyłudzeniami;
 • wypełnić formularz prawdziwymi danymi – podanie ich jest niezbędne do tego, żeby system mógł sprawdzić swoją bazę danych i ustalić, czy się w niej znajdujesz. Jednocześnie nie musisz obawiać się o „przechwycenie” tych informacji przez niepożądaną osobę. Strona BIK jest odpowiednio zabezpieczona, czego potwierdzeniem jest zamknięta kłódka w pasku strony internetowej. Pamiętaj, aby przed zakończeniem procedury dokładnie sprawdzić, czy nie zrobiłeś żadnej literówki w formularzu – jeden błąd może sprawić, że weryfikacja zakończy się niepowodzeniem i nie będzie można uzyskać raportu dla Twojego numeru PESEL;
 • zweryfikować prawdziwość podanych informacji – w tym celu należy przesłać zdjęcie swojego dowodu osobistego i wykonać przelew weryfikacyjny na symboliczną „złotówkę” z konta, które należy wyłącznie do Ciebie. Jest to konieczne do tego, aby system miał pewność, że jesteś osobą, za którą się podajesz;
 • aktywować konto za pośrednictwem linku przesłanego na podany adres e-mail i autoryzować całą procedurę kodem otrzymanym w wiadomości SMS;
 • ustawić indywidualne hasło do logowania – pamiętaj, aby nikomu go nie podawać. Dzięki temu unikniesz próby wyłudzenia Twoich danych.

Po tym konto jest gotowe do użytku, jednak jeszcze nie masz dostępu do informacji o swoich pożyczkach. Aby go uzyskać, należy wysłać wiadomość z prośbą o wygenerowanie raportu z Twoją historią kredytową. W tym celu kliknij kafelek „pobierz raport”, a następnie zapłać 39 zł.

Zaraz po tym, jak płatność zostanie zatwierdzona, a dokument przygotowany, otrzymasz stosowną informację na swój adres e-mail. Następnie pozostanie Ci zalogować się na konto BIK, kliknąć kafelek przedstawiający koło zębate i pobrać raport na swój dysk.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Nie spieszy Ci się z poznaniem informacji o swojej historii kredytowej? Nie chcesz płacić za informacje z BIK? Jak sprawdzić raport za darmo? Jest to dość proste, jednak wiąże się z czasem oczekiwania aż 30. dni. Aby to zrobić, należy:

 • zarejestrować się w systemie BIK, tak jak opisano to w poprzednim akapicie i zalogować się do konta;
 • kliknąć kafelek z kopertą i przejść do sekcji wiadomości;
 • wysłać zapytanie o przedstawienie informacji, które są przetwarzane w Biurze Informacji Kredytowej;
 • zaczekać, aż system wygeneruje raport i wyśle informacje o gotowym dokumencie na adres e-mail – pamiętaj, że może to zająć nawet kilkadziesiąt dni;
 • ponownie zalogować się do systemu BIK i kliknąć kafelek z kołem zębatym;
 • pobrać raport na dysk urządzenia.

W ten sposób za darmo uzyskasz dostęp do informacji o historii kredytowej. Jednak warto pamiętać, że z takiej usługi można skorzystać wyłącznie raz na pół roku, czyli dwa razy przez cały rok.

Co więcej, darmowy raport BIK jest „okrojoną” wersją płatnego dokumentu. Zatem znajdziesz tam wyłącznie ogólne informacje o wszystkich swoich zobowiązaniach, bez zagłębiania się w szczegóły. Jednak tyle wystarczy, aby dowiedzieć się, w jakich firmach wziąłeś pożyczki i czy zalegasz z płatnościami.

Czytaj więcej: Pożyczki bez BIK – jaka to forma finansowania?

Dlaczego warto sprawdzać rejestr BIK?

Ostatnio można wszędzie zobaczyć reklamy, które zachęcają do sprawdzenia swojego BIK-u. Zastanawiasz się, czy to konieczne? Okazuje się, że tak! Dzięki temu:

 • będziesz mógł złożyć wniosek o kredyt hipoteczny – jednym z wymaganych dokumentów do kredytu jest aktualny i pełny raport z Biura Informacji Kredytowej. Załączenie go do wniosku pozwala bankowi na szybką, wstępną ocenę tego, czy jesteś odpowiednim kandydatem do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na decyzję;
 • sprawdzisz, czy nikt nie wziął kredytu na Twoje dane osobowe – o utratę dowodu osobistego nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi w sklepie, podczas jazdy publicznymi środkami transportu, a nawet wizyta gości, aby dokument trafił w niepowołane ręce. Tyle wystarczy, aby oszust mógł pójść do banku i złożyć wniosek o pożyczkę na Twoje nazwisko bez pytania Cię o zgodę.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że niektóre instytucje pozabankowe dzielą się informacjami o swoich klientach, dopiero gdy Ci mają opóźnienie w spłacie, która trwa dłużej 60 dni. Dlatego warto sprawdzać swojego BIK-a regularnie, nawet jeśli nie straciłeś dokumentu w ostatnim czasie.

Regularnie sprawdzaj informacje w Biurze Informacji Kredytowej, a zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa oraz spokój. Dodatkowo dzięki temu można uniknąć kłopotów związanych ze spłatą pożyczki, która nie jest Twoja. Warto o tym pamiętać.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia może stanowić poważne obciążenie finansowe dla dłużnika.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.