Jak porównywać pożyczki bez BIK? Poradnik

Pożyczki bez BIK powstały z myślą o potrzebach osób, które nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku, np. z powodu ograniczonej zdolności kredytowej. Wybrane firmy pożyczkowe udzielają finansowania mimo negatywnych wpisów w bazach dłużników pod warunkiem wykazania odpowiednich dochodów. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki bez BIK.

Czym są pożyczki bez BIK?

Pożyczki bez BIK powstały z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą liczyć na wsparcie banku. Przeważnie tacy konsumenci mają na swoim koncie niespłacone zobowiązania, nieterminowo spłacali raty, figurują w bazach dłużników lub uzyskują niewielkie dochody. Niektórzy pożyczkodawcy decydują się na udzielenie finansowania takim klientom, przymykając oko na ich negatywną historię kredytową. Wówczas kluczową rolę odgrywa wykazanie we wniosku odpowiednio wysokich dochodów. Duże zarobki często stanowią dość duży atut potencjalnego konsumenta i mogą przesądzić o wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Porównanie pożyczek bez BIK: weryfikowanie rejestrów

Porównanie pożyczek bez BIK wymaga nieco zaangażowania i znajomości rynku. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie firm, które nie sprawdzają historii kredytowej klientów przed udzieleniem finansowania. Jednak w praktyce okazuje się to dość trudne. Dlaczego? Analizując oferty pożyczkodawców, można zauważyć, że niektórzy z nich faktycznie nie weryfikują baz dłużników przed udzieleniem finansowania, a inni to robią to i pomimo istnienia negatywnych wpisów, decydują się pożyczyć pieniądze.

Jak sprawdzić, czy pożyczkodawca weryfikuje BIK?

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat procesu weryfikacji klienta, trzeba wejść na stronę firmy pożyczkowej. Tam powinny znajdować się informacje na temat baz dłużników sprawdzanych przed udzieleniem finansowania, np. w sekcji FAQ lub w zakładce „polityka prywatności”. Jeśli we wspomnianych miejscach nie ma nic na ten temat, w ostateczności można sięgnąć do umowy pożyczki.

Warto wiedzieć! Większość firm bez problemu udziela pożyczek na nieduże kwoty, o ile wnioskujący wykazuje miesięczny dochód ze stałego źródła. Takie propozycje mają w swojej ofercie m.in. Wonga, Lendon czy Pożyczka Plus. Starając się o niedużą pożyczkę w tych firmach, masz duże szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji, nawet jeśli Twoja historia kredytowa jest daleka od ideału. 

Porównanie pożyczek bez BIK: koszty

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę podczas porównywania pożyczek bez BIK, są ich koszty. Bez wątpienia to one często odgrywają istotną rolę przy wyborze źródła finansowania. Co do zasady, zawsze szuka się możliwie jak najtańszej pożyczki, aby nie przepłacić. Wśród wydatków składających się na całkowity koszt pożyczki mogą znajdować się:

  • oprocentowanie;
  • opłata przygotowawcza;
  • opłata administracyjna;
  • prowizja;
  • ubezpieczenie. 

 

Wszystkie koszty związane z udzieleniem pożyczki określa Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, tzw. RRSO. Zawiera wszelkie opłaty, takie jak prowizje czy ubezpieczenie. 

Warto wiedzieć! Wartość oprocentowania pożyczki nie powinna być wyższa, niż 4-krotność stopy lombardowej ogłaszanej przez NBP. Ponadto łączne pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekroczyć wartości 55% w skali roku i 100% wartości pożyczonego kapitału w przeciągu całego okresu trwania finansowania. 

Porównanie pożyczek bez BIK: okres spłaty

Firmy pożyczkowe z reguły oferują klientom elastyczniejsze warunki niż banki. Starają się dopasować do aktualnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy i wydłużają lub skracają okres spłaty zobowiązania. Czas trwania umowy zmienia się zależnie od rodzaju pożyczki i polityki danej firmy pożyczkowej. Trzeba pamiętać, że im krótszy okres spłaty, tym mniej odsetek i niższy łączny koszt pożyczki. Jednak zmniejszenie liczby rat powoduje zwiększenie miesięcznych opłat i może mocno nadwyrężać budżet. Dlatego ważne jest, aby długość okresu spłaty dostosować do swoich możliwości finansowych.

Na rynku pożyczek można znaleźć oferty, które narzucają konieczność zwrotu pożyczonych środków już po 30 dniach oraz takie, które pozwalają rozkładać płatność na wiele rat spłacanych przez okres nawet kilku lat. Parametry te zmieniają się wraz z wysokością kwoty finansowania i zdolnością kredytową konsumenta.

Porównanie pożyczek bez BIK: warunki dla nowych klientów

W czasie przeglądania ofert pożyczek warto zwrócić uwagę na wymogi stawiane przez pożyczkodawcę przed nowymi klientami. Niektóre firmy są nieco bardziej restrykcyjne wobec konsumentów, którzy do tej pory nie korzystali z ich usług. Dlatego zmniejszają kwotę dostępną w ramach pierwszego finansowania. W taki sposób działa np. serwis Pan Kredyt, gdzie po raz pierwszy da się zaciągnąć pożyczkę maksymalnie do kwoty 3000 zł. Każde kolejne zobowiązanie może już opiewać na nieco wyższą kwotę 5000 zł.

Porównanie pożyczek bez BIK: weryfikacja klienta

Przy wyborze oferty pożyczki warto też zwrócić uwagę na kwestie związane z weryfikacją tożsamości pożyczkobiorcy. Każda firma we własnym zakresie ustala, w jaki sposób potwierdzi dane osoby ubiegającej się o pozyskanie pieniędzy. Może to zrobić np. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, przelewu weryfikacyjnego lub podczas wizyty agenta kredytowego. Co ciekawe niektóre instytucje całkowicie z tego rezygnują i udzielają pożyczki wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.

Porównanie pożyczek bez BIK: ranking

Ranking pożyczek bez BIK to proste narzędzie przygotowane z myślą o osobach, które rozważają zaciągnięcie zobowiązania w jednej z instytucji pozabankowych. Starannie przygotowany ranking pozwala lepiej zapoznać się z dostępnymi w danej chwili na rynku ofertami. Na liście znajdują się najkorzystniejsze propozycje od zaufanych pożyczkodawców, którzy działają na rynku finansowym od wielu lat. 

W rankingu uwzględniono kilka najważniejszych aspektów związanych z pożyczkami. Zestawienie określa m.in. minimalne i maksymalne kwoty pożyczek, czas wypłaty pieniędzy czy okres spłaty. Parametry te mają ogromne znaczenie przy wyborze oferty. 

Dodatkowo ranking zapewnia przekierowanie do strony internetowej wybranego pożyczkodawcy. Wystarczy skorzystać z przycisku „wnioskuj”, aby znaleźć się na portalu danej firmy pożyczkowej. Tam pozostaje wypełnić formularz aplikacyjny i czekać na decyzję o finansowaniu. Możliwość przejścia z poziomu rankingu od razu na witrynę pożyczkodawcy znacznie upraszcza cały proces wnioskowania o pieniądze i zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki skorzystaniu z linku znajdującego się w rankingu można mieć pewność, że trafiło się na odpowiednią stronę internetową, która jest bezpieczna. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na konieczność podawania we wniosku o pożyczkę danych wrażliwych.

Jak porównywać pożyczki bez BIK? – podsumowanie

Wiedząc już, jak porównać pożyczki bez BIK, można przystąpić do poszukiwań najlepszej oferty. Należy pamiętać, aby przed zaciągnięciem zobowiązania zawsze dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Wszelkie opóźnienia w spłacie mogą powodować naliczenie karnych odsetek, otrzymywanie wezwań do zapłaty czy wpisanie na listę dłużników. Podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych pozwala uniknąć zadłużenia i zapewnia możliwość swobodnego ubiegania się o pożyczki w przyszłości.