Pożyczka na spłatę ZUS i US

pozyczka-na-splate-zus-i-us

Spis Treści

  1. Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US
  2. W jaki sposób sprawdzić zadłużenie w ZUS lub US?
  3. Dlaczego trudno uzyskać kredyt na spłatę ZUS i US?
  4. Jak poradzić sobie z zadłużeniem w ZUS lub US?

Comiesięczne składki ubezpieczeniowe i zaliczki na podatek dochodowy, jakie przedsiębiorcy zobowiązani są odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, to znaczne obciążenie finansowe. W efekcie zarówno duże, jak i małe firmy często zmagają się z problemem zadłużenia w ZUS czy US. Takie zaległości mają szereg negatywnych konsekwencji, a ich spłata nie jest łatwym zadaniem.

Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US

Wszelkie długi mają szereg negatywnych skutków, do jakich zaliczyć należy np. konieczność zapłaty odsetek czy pogorszenie reputacji firmy. Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US są jednak wyjątkowo dotkliwe. Prowadzą do efektu błędnego koła, w którym uregulowanie zobowiązań często okazuje się bardzo trudne. Przedsiębiorca, który ma zaległości wobec instytucji państwowych, natychmiast trafia do Krajowego Rejestru Dłużników, skutkiem czego:

  • nie może wziąć kredytu na rozwój firmy,
  • nie może uczestniczyć w przetargach,
  • musi liczyć się z zajęciem majątku firmy lub ustanowieniem przymusowej hipoteki na jej nieruchomościach.

W takiej sytuacji niezwykle trudno uzyskać środki pozwalające na uregulowanie zobowiązania wobec ZUS czy US.

W jaki sposób sprawdzić zadłużenie w ZUS lub US?

Innym problemem związanym z zadłużeniem w ZUS lub US jest także fakt, że te instytucje nie informują na bieżąco o powstałych zaległościach ani nie wyliczają wysokości narastających odsetek. To płatnik musi kontrolować saldo swojego konta. Stosunkowo łatwo więc popaść w długi przez zwykłe niedopatrzenie. Aby uniknąć przykrych konsekwencji zadłużenia w ZUS lub US, należy przykładać wagę do terminowości wpłat i ich prawidłowej wysokości.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS/US, gdy przedsiębiorca chce uregulować zaległości bez ryzyka niedopłaty, od której z czasem mogą narosnąć znaczne odsetki? Niezbędne informacje można uzyskać, zgłaszając się do odpowiedniej jednostki ZUS/US osobiście lub kierując pisemny wniosek o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia. Saldo konta w ZUS/US dostępne jest także – odpowiednio – na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dlaczego trudno uzyskać kredyt na spłatę ZUS i US?

Fakt, że firma ma tego typu zobowiązania w ZUS/US najczęściej jest jednoznaczny z tym że nie dysponuje wolnymi środkami na ich regulowanie. W wielu innych przypadkach rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki, która pozwala odzyskać płynność finansową. Nie tak łatwo jednak uzyskać kredyt na spłatę ZUS lub US – nie od instytucji, które prowadzą działalność bankową (zgodnie z prawem bankowym).

Dlaczego kredyt na spłatę ZUS i US trudno dostać w banku? Nie pozwalają na to zasady ściśle uregulowanego rynku bankowego – choćby ta, zgodnie z którą o kredyt ubiegać się mogą tylko te firmy, które istnieją już od dłuższego czasu (zwykle – co najmniej od pół roku). Oznacza to, że na pomoc nie mają szansy przedsiębiorcy, którzy popadli w tarapaty finansowe u progu swojej działalności, co przecież zdarza się bardzo często. Nie jest to jednak największa przeszkoda w uzyskaniu pożyczki na spłatę ZUS i US.

Podstawą do udzielenia jakiejkolwiek pożyczki podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą jest czyste konto w ZUS i US. Nawet jeśli pozostałe dokumenty finansowe firmy będą bez zarzutu, brak zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami na rzecz instytucji państwowych zwykle przekreśla możliwość ubiegania się o kredyt. Banki niekiedy godzą się warunkowo na udzielenie pożyczki celowej – przelewają środki bezpośrednio na konto urzędu. Taki kredyt na spłatę ZUS/US musi mieć jednak 100-procentowe zabezpieczenie w majątku firmy, co – z różnych względów – nie zawsze jest możliwe.

Jak poradzić sobie z zadłużeniem w ZUS lub US?

W przypadku zadłużenia w ZUS lub US najlepiej zgłosić się do danej instytucji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Urzędy często idą przedsiębiorcą na rękę i umożliwiają np.:

  • rozłożenie zadłużenia na raty,
  • odroczenie terminu płatności zaległych składek,
  • częściowe umorzenie zobowiązania (w przypadku całkowitej niewypłacalności można nawet ubiegać się o abolicję).

Zawarcie umowy z ZUS/US jest korzystne o tyle, że zatrzymuje narastanie odsetek od zaległych składek i postępowanie egzekucyjne.

Jeśli okaże się, że przedsiębiorca z jakichś względów nie jest w stanie lub nie chce skorzystać z powyższego rozwiązania, może ubiegać się o pożyczkę na spłatę ZUS/US w instytucji pozabankowej. Takie firmy często nie oczekują zaświadczeń o niezaleganiu z płatnością składek i podatków. Co więcej, wszystkie formalności mogą być ograniczone do niezbędnego minimum. O niewielki kredyt na spłatę ZUS/US można nawet ubiegać się on-line. Pożyczka pozabankowa dla firm trafia na konto wnioskodawcy tego samego dnia.

Pożyczki pozabankowe są zwykle droższe od tych, które udzielają banki, ale – gdy chodzi o utrzymanie płynności finansowej firmy i możliwości jej dalszego rozwoju – często stanowią najlepsze rozwiązanie. Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt na spłatę ZUS/US? Warto skorzystać z usług platformy Kokos – porównywarki ofert pożyczkowych. Gromadzi ona wyłącznie oferty rzetelnych, legalnych instytucji. Ich przejrzyste zestawienie pozwala zaś dobrać propozycję najbardziej adekwatną do potrzeb.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.