Pożyczka na spłatę ZUS i US

pozyczka-na-splate-zus-i-us

Spis Treści

  1. Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US
  2. W jaki sposób sprawdzić zadłużenie w ZUS lub US?
  3. Dlaczego trudno uzyskać kredyt na spłatę ZUS i US?
  4. Jak poradzić sobie z zadłużeniem w ZUS lub US?

Comiesięczne składki ubezpieczeniowe i zaliczki na podatek dochodowy, jakie przedsiębiorcy zobowiązani są odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, to znaczne obciążenie finansowe. W efekcie zarówno duże, jak i małe firmy często zmagają się z problemem zadłużenia w ZUS czy US. Takie zaległości mają szereg negatywnych konsekwencji, a ich spłata nie jest łatwym zadaniem.

Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US

Wszelkie długi mają szereg negatywnych skutków, do jakich zaliczyć należy np. konieczność zapłaty odsetek czy pogorszenie reputacji firmy. Konsekwencje zadłużenia w ZUS i US są jednak wyjątkowo dotkliwe. Prowadzą do efektu błędnego koła, w którym uregulowanie zobowiązań często okazuje się bardzo trudne. Przedsiębiorca, który ma zaległości wobec instytucji państwowych, natychmiast trafia do Krajowego Rejestru Dłużników, skutkiem czego:

  • nie może wziąć kredytu na rozwój firmy,
  • nie może uczestniczyć w przetargach,
  • musi liczyć się z zajęciem majątku firmy lub ustanowieniem przymusowej hipoteki na jej nieruchomościach.

W takiej sytuacji niezwykle trudno uzyskać środki pozwalające na uregulowanie zobowiązania wobec ZUS czy US.

W jaki sposób sprawdzić zadłużenie w ZUS lub US?

Innym problemem związanym z zadłużeniem w ZUS lub US jest także fakt, że te instytucje nie informują na bieżąco o powstałych zaległościach ani nie wyliczają wysokości narastających odsetek. To płatnik musi kontrolować saldo swojego konta. Stosunkowo łatwo więc popaść w długi przez zwykłe niedopatrzenie. Aby uniknąć przykrych konsekwencji zadłużenia w ZUS lub US, należy przykładać wagę do terminowości wpłat i ich prawidłowej wysokości.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS/US, gdy przedsiębiorca chce uregulować zaległości bez ryzyka niedopłaty, od której z czasem mogą narosnąć znaczne odsetki? Niezbędne informacje można uzyskać, zgłaszając się do odpowiedniej jednostki ZUS/US osobiście lub kierując pisemny wniosek o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia. Saldo konta w ZUS/US dostępne jest także – odpowiednio – na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dlaczego trudno uzyskać kredyt na spłatę ZUS i US?

Fakt, że firma ma tego typu zobowiązania w ZUS/US najczęściej jest jednoznaczny z tym że nie dysponuje wolnymi środkami na ich regulowanie. W wielu innych przypadkach rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki, która pozwala odzyskać płynność finansową. Nie tak łatwo jednak uzyskać kredyt na spłatę ZUS lub US – nie od instytucji, które prowadzą działalność bankową (zgodnie z prawem bankowym).

Dlaczego kredyt na spłatę ZUS i US trudno dostać w banku? Nie pozwalają na to zasady ściśle uregulowanego rynku bankowego – choćby ta, zgodnie z którą o kredyt ubiegać się mogą tylko te firmy, które istnieją już od dłuższego czasu (zwykle – co najmniej od pół roku). Oznacza to, że na pomoc nie mają szansy przedsiębiorcy, którzy popadli w tarapaty finansowe u progu swojej działalności, co przecież zdarza się bardzo często. Nie jest to jednak największa przeszkoda w uzyskaniu pożyczki na spłatę ZUS i US.

Podstawą do udzielenia jakiejkolwiek pożyczki podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą jest czyste konto w ZUS i US. Nawet jeśli pozostałe dokumenty finansowe firmy będą bez zarzutu, brak zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami na rzecz instytucji państwowych zwykle przekreśla możliwość ubiegania się o kredyt. Banki niekiedy godzą się warunkowo na udzielenie pożyczki celowej – przelewają środki bezpośrednio na konto urzędu. Taki kredyt na spłatę ZUS/US musi mieć jednak 100-procentowe zabezpieczenie w majątku firmy, co – z różnych względów – nie zawsze jest możliwe.

Jak poradzić sobie z zadłużeniem w ZUS lub US?

W przypadku zadłużenia w ZUS lub US najlepiej zgłosić się do danej instytucji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Urzędy często idą przedsiębiorcą na rękę i umożliwiają np.:

  • rozłożenie zadłużenia na raty,
  • odroczenie terminu płatności zaległych składek,
  • częściowe umorzenie zobowiązania (w przypadku całkowitej niewypłacalności można nawet ubiegać się o abolicję).

Zawarcie umowy z ZUS/US jest korzystne o tyle, że zatrzymuje narastanie odsetek od zaległych składek i postępowanie egzekucyjne.

Jeśli okaże się, że przedsiębiorca z jakichś względów nie jest w stanie lub nie chce skorzystać z powyższego rozwiązania, może ubiegać się o pożyczkę na spłatę ZUS/US w instytucji pozabankowej. Takie firmy często nie oczekują zaświadczeń o niezaleganiu z płatnością składek i podatków. Co więcej, wszystkie formalności mogą być ograniczone do niezbędnego minimum. O niewielki kredyt na spłatę ZUS/US można nawet ubiegać się on-line. Pożyczka pozabankowa dla firm trafia na konto wnioskodawcy tego samego dnia.

Pożyczki pozabankowe są zwykle droższe od tych, które udzielają banki, ale – gdy chodzi o utrzymanie płynności finansowej firmy i możliwości jej dalszego rozwoju – często stanowią najlepsze rozwiązanie. Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt na spłatę ZUS/US? Warto skorzystać z usług platformy Kokos – porównywarki ofert pożyczkowych. Gromadzi ona wyłącznie oferty rzetelnych, legalnych instytucji. Ich przejrzyste zestawienie pozwala zaś dobrać propozycję najbardziej adekwatną do potrzeb.

O inflacji w ostatnich kilku miesiącach mówi się bardzo często. Nic dziwnego, gdyż ma ona ogromny wpływ na życie przeciętnego obywatela. Jej …

Kwota wolna od podatku ma duży wpływ na wysokość wynagrodzeń i innych świadczeń takich jak np. emerytura. Mimo że z tym pojęciem …

Podczas starania się o kredyt czy pożyczkę instytucje finansowe zawsze weryfikują wiarygodność klienta. W ten sposób zabezpieczają się przed ryzykiem, że nie …