Przelew od firmy pożyczkowej — ile trzeba na niego czekać?

ile-sie-czeka-na-przelew-pozyczkowy

Spis Treści

Korzystanie z usług prywatnych firm pożyczkowych cieszy się dużą popularnością. Wynika to głównie z tego, że otrzymanie pieniędzy z takiego źródła wiąże się z mniejszą liczbą formalności, niż ma to miejsce w przypadku banków. Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i chcesz zaciągnąć chwilówkę, sprawdź, ile się czeka na przelew od firmy pożyczkowej.

Jak działa przelew w firmie pożyczkowej?

Uproszczone zasady przyznawania pożyczek przez tego rodzaju firmy nie oznaczają, że pieniądze otrzyma każdy, kto złoży wniosek. Klienci także są weryfikowani pod kątem zdolności kredytowej czy dotychczasowej historii zobowiązań. Najczęściej jednak firmy pożyczkowe podchodzą do tej kwestii zdecydowanie łagodniej niż pracownicy banku.

Proces weryfikacji i zatwierdzenia pożyczki

Czas oczekiwania na decyzję zależy w głównej mierze od ilości złożonych wniosków. Im jest ich więcej, tym bardziej cały proces się wydłuża. Każdy dokument musi bowiem zostać dokładnie sprawdzony. Weryfikacja odbywa się najczęściej częściowo automatycznie, za co jest odpowiedzialny wewnętrzny system danej firmy. Nie oznacza to jednak, że pracownicy także tego nie robią. Zazwyczaj są oni odpowiedzialni za ponowne sprawdzenie poprawności złożonego wniosku.

Co ważne, na to, ile czeka się na przelew pożyczkowy, wpływa również dzień tygodnia oraz pora przesłania dokumentów. Jeśli wybrałeś firmę pracującą tylko od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, to jeśli złożyłeś wniosek w weekend lub w nocy, zostanie on rozpatrzony dopiero w następnym dniu roboczym. Może to oznaczać, że będziesz musiał czekać na odpowiedź nawet kilka dni.

Na szybkość wydawania decyzji oraz wypłaty pieniędzy wpływa także to, czy jesteś klientem konkretnej firmy. Jeśli pożyczkodawca ma już Twoje dane, to proces rozpatrywania wniosku powinien potrwać zdecydowanie krócej.

Parabank musi dokładnie zweryfikować osobę zainteresowaną zaciągnięciem pożyczki. Może to zrobić na kilka sposobów:

 • sprawdzając dane z dowodu osobistego,
 • weryfikując klienta za pomocą konta bankowego – w takim przypadku konieczne jest wykonanie przelewu na niewielką kwotę, np. 1 zł,
 • potwierdzając wniosek klienta za pomocą numeru telefonu – na podany we wniosku numer kontaktowy może zadzwonić pracownik firmy lub wysłać na niego wiadomość tekstową.

Oprócz tego potencjalny pożyczkobiorca jest weryfikowany w różnego rodzaju bazach, takich jak m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Firma pożyczkowa sprawdza w ten sposób jego wiarygodność oraz dotychczasową historię zobowiązań. Wiele parabanków oferuje pożyczki bez sprawdzania BIK. Nie oznacza to jednak, że nie oceniają one wiarygodności klienta. Prywatne firmy traktują jednak dotychczasowe zadłużenia, nawet te niespłacane w terminie, zdecydowanie łagodniej niż banki.

Wysokość pożyczki a czas oczekiwania na przelew

Kwota, którą chcesz pożyczyć, także wpływa na czas rozpatrywania wniosku i oczekiwania na wypłatę środków. Parabanki działają na zasadzie piramidy finansowej. Oznacza to, że do wypłaty pożyczki potrzebują pieniędzy, które zwrócił inny klient. Z reguły w przypadku niewielkich kwot oczekiwanie na decyzję nie powinno trwać jednak bardzo długo.

Czas oczekiwania na przelew pożyczki

Dokładny czas oczekiwania na przelew pożyczki z firmy pozabankowej zależy przede wszystkim od wewnętrznych zasad rozpatrywania wniosków. Najczęściej jednak cały proces trwa zdecydowanie krócej niż w banku. Trzeba pamiętać o tym, że krótszy czas oczekiwania na decyzję wiąże się przeważnie z wyższymi kosztami pożyczki.

Na polskim rynku działa wiele firm pożyczkowych. Poniżej znajdziesz zestawienie tych, które cieszą się największą popularnością, wraz ze średnim czasem oczekiwania na decyzję oraz wypłatę środków.

 • Vivus – czas oczekiwania to około 15 minut, firma pracuje również w weekendy,
 • Bocian Pożyczki – maksymalny czas oczekiwania to 24 godziny, firma pracuje także w weekendy,
 • Miloan – czas oczekiwania to około 15 minut, firma pracuje tylko od poniedziałku do piątku,
 • LendOn – czas oczekiwania to od 15 minut do 24 godzin, wniosek można złożyć także w weekend,
 • Provident – pieniądze są wypłacane w ciągu 15 minut.

Jak widzisz, czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku w najpopularniejszych firmach pożyczkowych jest bardzo zbliżony. Jeśli pilnie potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, to skorzystanie z takiego rozwiązania jest właśnie dla Ciebie.

Co zrobić, jeśli przelew nie przychodzi?

Jeśli otrzymałeś pozytywną decyzję o przyznaniu Ci kredytu przez firmę pożyczkową, ale mimo tego nie otrzymałeś jeszcze pieniędzy, to nie powinieneś wpadać w panikę. W pierwszej kolejności dokładnie sprawdź, ile czasu zajmuje to średnio instytucji finansowej, którą wybrałeś. Być może okaże się, że nie przeczytałeś uważnie warunków oferty i czas oczekiwania jest dłuższy, niż zakładałeś. W takiej sytuacji musisz cierpliwie poczekać, aż pieniądze pojawią się na Twoim koncie.

Kiedy skontaktować się z firmą pożyczkową

Na kontakt z firmą pożyczkową, z którą zawarłeś umowę, powinieneś zdecydować się, gdy miną 2–3 dni robocze, a Ty nadal nie otrzymałeś pieniędzy. Może to oznaczać, że pojawiły się jakieś trudności w wypłacie pożyczki, które trzeba jak najszybciej wyjaśnić.

Kontakt z firmą pożyczkową jest także konieczny, gdy kwota, która wpłynęła na Twoje konto, nie zgadza się z tą, o którą wnioskowałeś. To także jest sytuacja, która wymaga jak najszybszego wyjaśnienia.

Możliwe przyczyny opóźnień

Najczęstszą przyczyną opóźnień w wypłatach pożyczek jest awaria w banku nadawcy lub odbiorcy. Mimo że systemy tych instytucji działają zwykle bardzo dobrze i są odpowiednio zabezpieczone, to czasami zdarzają się problemy techniczne. Zazwyczaj nie są one poważne, ale ich usunięcie może zająć nawet kilka godzin. Oznacza to, że jeśli Twój bank lub placówka, w której konto prowadzi firma pożyczkowa, ma chwilowe problemy, to realizacja przelewu może się znacząco opóźnić.

Inną przyczyną tego, że nie otrzymałeś pieniędzy w ciągu kilkunastu minut, jest to, że przelewy są realizowane zgodnie z sesjami ELIXIR. Jest to uniwersalny system rozliczeń międzybankowych. Zgodnie z nim przelewy są realizowane w trzech sesjach:

 • porannej – od 10:30 do 11:00,
 • popołudniowej – od 14:30 do 15:00,
 • wieczornej – od 17:00 do 17:30.

Każdy bank samodzielnie ustala godziny realizacji przelewów wychodzących i przychodzących. Jeśli więc wypłata pożyczki nie nastąpiła podczas konkretnej sesji, będzie oczekiwać do rozpoczęcia następnej.

Innym powodem, przez który Twój przelew od parabanku mógł nie zostać zrealizowany, jest błędnie podany numer konta. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, zwłaszcza jeśli realizowałeś wpłatę weryfikacyjną.

Co należy zrobić w przypadku nieskutecznego kontaktu z firmą pożyczkową?

W pierwszej kolejności powinieneś spróbować skontaktować się z konkretną firmą telefonicznie. Niektóre z nich mają na stronach internetowych podanych kilka numerów kontaktowych. Jeśli jednak żaden z nich nie będzie dostępny, spróbuj skontaktować się z pożyczkodawcą mailowo. Warto ustawić w opcjach wiadomości elektronicznej powiadomienie, gdy zostanie ona otwarta przez adresata. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przedstawiciel firmy ją odczytał. Niekiedy możliwy jest także kontakt z wirtualnym asystentem. Jest to swego rodzaju automatyczny czat, za którego pomocą także możesz połączyć się z doradcą.

Ostatnim sposobem kontaktu jest odwiedzenie placówki danej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie parabanki je mają. Można to sprawdzić na stronie internetowej konkretnego pożyczkodawcy.

Jak uniknąć opóźnień w przelewach?

Chcesz pożyczyć pieniądze od firmy pożyczkowej, ale zależy Ci na czasie? Przede wszystkim złóż wniosek w godzinach jej pracy. Dzięki temu nie będziesz czekać na jego rozpatrzenie do następnego dnia roboczego. Dobrym pomysłem jest także znalezienie firmy, która ma konto w tym samym banku, co Ty. Znacząco przyspieszy to czas oczekiwania na pieniądze. Przed wysłaniem wniosku sprawdź też dokładnie, ile będziesz musiał czekać na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę pożyczki.

Podsumowanie

 1. Firmy pożyczkowe najczęściej rozpatrują wnioski zdecydowanie szybciej niż banki.
 2. Aby starać się o pożyczkę z parabanku, musisz złożyć wniosek oraz załączyć niezbędne dokumenty. Takie firmy także weryfikują wiarygodność klientów.
 3. Jeśli figurujesz w bazach dłużników ze względu na złą historię kredytową, to nie oznacza to, że nie otrzymasz pieniędzy. Firmy pozabankowe najczęściej dość łagodnie podchodzą do tej kwestii.
 4. Średni czas oczekiwania na przelew to od 15 minut do 24 godzin. Jest to uzależnione m.in. od tego, w jakich godzinach złożyłeś wniosek oraz jak dużo ich wpłynęło.

Jeśli nie otrzymałeś przelewu od firmy pożyczkowej, skontaktuj się z doradcą, który pomoże Ci wyjaśnić tę sytuację.

Karty kredytowe stanowią fundamentalny element współczesnego systemu finansowego, umożliwiając użytkownikom realizację transakcji bezpośrednio z wykorzystaniem przyznanego przez bank kredytu.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen i rat kredytów możliwość skorzystania z wakacji kredytowych stanowi dla wielu obywateli istotny aspekt stabilizacji osobistych budżetów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, świadczenia emerytalne nie są w całości chronione przed zajęciami komorniczymi.