Pożyczka na umowę zlecenie – kto jej udziela?

Uzyskanie pożyczki na umowę zlecenie jest mniej realne niż w przypadku stałej umowy o pracę, ale nie niemożliwe. Czy można obecnie dostać pożyczkę na umowę zlecenie, mimo że banki najbardziej cenią klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę? Kto udziela pożyczki na umowę zlecenie? Przy kontraktach, umowach o dzieło i zlecenie możliwość uzyskania kredytu w banku rzeczywiście jest mniej prawdopodobna – ale wciąż realna.

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest pożyczka na umowę zlecenie?

Niektórych kredytobiorców może zastanawiać, czym jest pożyczka na umowę zlecenie. Czy to nowa oferta instytucji finansowych? Warto więc wyjaśnić, że banki oraz firmy pożyczkowe klasyfikują formy zatrudnienia według ich stabilności. Według tej klasyfikacji osoby zatrudnione na umowę o pracę są w lepszej sytuacji i mają większą wiarygodność kredytową. Natomiast osoby osiągające dochody na podstawie innych umów są uznawane za posiadające słabszą zdolność kredytową, ponieważ ich dochody nie są tak pewne.

Klasyfikacja stabilności zarobków, stosowana przez firmy oferujące pożyczki pozabankowe, wygląda w następujący sposób:

 1. Umowa o pracę na czas nieokreślony.
 2. Świadczenie emerytalne lub stała renta.
 3. Umowa o pracę na czas określony.
 4. Umowa zlecenie lub umowa o dzieło.
 5. Umowa B2B – własna działalność gospodarcza.

Pożyczka na umowę zlecenie, a nawet dla bezrobotnych

Na pytanie, czy na umowę zlecenie dostanę pożyczkę, możesz dać sobie odpowiedź twierdzącą. Natomiast na pożyczkę z banku lub instytucji pozabankowych nie mogą liczyć osoby pracujące na czarno, których dochody nie wpływają na konto. W tej sytuacji pożyczkodawca nie będzie miał możliwości zweryfikowania faktycznych zarobków. To nie oznacza jednak, że pożyczki dla bezrobotnych nie istnieją. Dodatkowy zastrzyk gotówki można otrzymać nawet bez umowy o zatrudnienie, ale wówczas wymagania firm pozabankowych trzeba spełnić poprzez potwierdzenie dochodów z innych źródeł stabilnego finansowania. Należą do nich:

 • dochód z najmu długoterminowego;
 • działalność gospodarcza;
 • działalność rolnicza;
 • kontrakty tymczasowe;
 • dochód od kapitału;
 • alimenty i świadczenia socjalne (w mniejszym stopniu niż pozostałe źródła dochodu).

Kto udziela pożyczki na umowę zlecenie?

Kto udziela pożyczki na umowę zlecenie, kontrakty i długotrwałe umowy najmu? Zajmują się tym głównie instytucje pozabankowe. To do nich właśnie należy zgłaszać się w tej sprawie – najczęściej online. Potwierdzenie stałych dochodów może być szczególnie ważne przy pożyczkach bez BIK i baz danych. W tego typu przypadkach pożyczkodawcy muszą mieć pewność, że mimo negatywnej historii kredytowej klient ma stabilne źródło dochodów.

Niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki na umowę zlecenie. Co prawda zarobki pochodzące z takiego źródła nie będą tak wiarygodne, jak z umowy o pracę, ale absolutnie nie wyklucza to możliwości ubiegania się o szybką pożyczkę online.

Wymagania firm pozabankowych – pożyczki na umowę zlecenie

Wymagania firm pozabankowych dotyczące możliwości udzielenia pożyczki na umowę zlecenie nie różnią się od warunków przyznawania innych kredytów. Choć każdy pożyczkodawca ustala własne wewnętrzne procedury, do których muszą dopasować się klienci, niektóre elementy wymagane są niezależnie od instytucji. Są to:

 • aktualny dowód osobisty;
 • aktywny telefon komórkowy;
 • adres e-mail;
 • konto w polskim banku;
 • zdolność kredytowa (stałe zarobki);
 • poprawna historia kredytowa;
 • pełna zdolność do zawierania umów i odpowiedni wiek (co najmniej 18–21 lat).

Pożyczka na umowę zlecenie – gdzie taką dostanę?

Wiele osób zatrudnionych na umowę inną niż umowa o pracę zastanawia się, gdzie skutecznie ubiegać się o pożyczkę. Obecna sytuacja na rynku pracy daje wiele możliwości zdobywania środków do życia. Przy tradycyjnej umowie o pracę pozostaje coraz mniej osób. Zwiększa się natomiast liczba jednoosobowych firm, osób samozatrudnionych, podpisywanych kontraktów oraz zleceń i umów o dzieło. Z tego względu pożyczka na umowę zlecenie również jest coraz bardziej dostępna.

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest wciąż uznawana przez banki za najstabilniejszą formę zatrudnienia i stanowi najlepsze potwierdzenie zdolności kredytowej. Powstają jednak alternatywne rozwiązania, pozwalające zaciągać pożyczki osobom na kontraktach lub zatrudnionym na podstawie innych umów. Firmy pożyczkowe idą z duchem czasu i powoli przestaje mieć dla nich znaczenie rodzaj umowy podpisanej z pracodawcą. Coraz częściej wymagania firm pozabankowych są na tyle ogólne, że można łatwiej uzyskać pożyczkę na umowę zlecenie czy dzieło, a nawet na podstawie innego źródła dochodu, niezwiązanego z zatrudnieniem.

article image
Pożyczka czy kredyt na wesele – najlepsze oferty

Chcesz mieć wesele jak z bajki? Nie masz zamiaru oszczędzać ani na wystroju sali, ani na jedzeniu dla gości, a oprócz tego marzy ci się wyjątkowa podróż poślubna? W takim razie być może nie obejdzie się bez wzięcia kredytu lub pożyczenia gotówki. Wyjaśniamy, na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i z oferty jakich banków czy firm mogą skorzystać osoby planujące wesele.

Więcej
article image
Jak wyjść z długów?

Liczne problemy sprawiły, że masz wiele pożyczek? Pytanie o to, jak wyjść z długów, towarzyszy Ci każdego dnia? Zastanawiasz się, kto pomaga wyjść z długów, gdy komornik wchodzi na konto? Spłata wielu zobowiązań nie jest prostym zadaniem. Jednak nie oznacza to, że długów nie można pokonać. Sprawdź zatem, jak wyjść z zadłużenia!

Więcej
article image
Czy osoba zadłużona może kupić telefon na raty?

Czy jest możliwość zakupu telefonu na raty, pomimo zadłużenia w BIK? Na Kokos.pl znajdziesz odpowiedzi na to pytanie oraz porady, jak kupić telefon na raty.

Więcej