Podmioty pozabankowe oferują możliwość zaciągania pożyczek osobom z negatywną historią kredytową. Wśród ofert znajdują się jednak zarówno te korzystne, jak i takie, których zdecydowanie warto unikać. Jakie są sprawdzone sposoby na pożyczanie pieniędzy z długami i wybieranie najmniej ryzykownych propozycji?
Dług a pożyczanie pieniędzy – co warto wiedzieć?
Dług a pożyczanie pieniędzy: co powinieneś wiedzieć? Przede wszystkim mając już wierzytelności, najpewniej będziesz miał problem z zaciągnięciem zobowiązania w banku. Tego rodzaju instytucje oferują kredyty po wnikliwej ocenie zdolności klienta, a także analizie baz dłużników. W związku z tym powinieneś raczej szukać ofert podmiotów pozabankowych, w których Twoje szanse na pozytywną oceną wniosku będą znacznie większe.
O pożyczkę tego rodzaju może się ubiegać osoba, która ukończyła 18. rok życia, ma pełną zdolność do czynności prawnych i ważny dokument tożsamości (dowód bądź paszport). Podmioty pozabankowe zasadniczo w łagodniejszy sposób oceniają zdolność kredytową, a także obecność potencjalnych pożyczkobiorców w bazach dłużników.
WAŻNE: Działalność instytucji pozabankowych, które udzielają pożyczek osobom z długami, podlega ścisłym regulacjom prawnym. Najważniejsze w tym kontekście są m.in. Ustawa o kredycie konsumenckim, Kodeks cywilny i Ustawa antylichwiarska. Znajdujące się w nich regulacje mają na celu zabezpieczyć interesy kredytobiorców i chronić ich przed nieuczciwymi praktykami. |
5 sprawdzonych sposobów na pożyczanie pieniędzy z długami
Jakie są najlepsze sposoby na pożyczanie pieniędzy pomimo długów? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje w tym aspekcie. Dzięki nim łatwiej będzie Ci się odnaleźć wśród ofert dostępnych na rynku, a także zadbać o ochronę własnych interesów.
1. Analiza ofert dostępnych na rynku w porównywarkach
Aby zadłużona osoba mogła wybrać dla siebie jak najlepszą ofertę, powinna wnikliwie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania. W tym celu warto skorzystać z porównywarek.
Działalność instytucji pozabankowych jest ściśle regulowana prawnie, a ograniczeniom podlegają przede wszystkim takie aspekty jak wysokość oprocentowania czy oferowanie klientom umów zawierających ukryte koszty. Mimo to na rynku wciąż znajdziesz propozycje, które będą opierały się na bardzo wysokim, trudnym do spłaty oprocentowaniu czy będą miały zawiłe zapisy. Aby wybrać najbezpieczniejszą opcję, przeprowadź własną analizę dostępnych ofert.
Zobacz, na jakie warunki możesz liczyć w konkretnej sytuacji. Skorzystaj w tym celu z internetowej porównywarki. Znajdziesz w niej zestawienie wielu różnych opcji, które uwzględnia m.in. porównanie wysokości rat, okresu spłaty, oprocentowania czy RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Rzetelna analiza ułatwi podjęcie decyzji o wyborze konkretnej oferty.
2. Sprawdzenie opinii dotyczących konkretnego pożyczkodawcy
Po wybraniu jednej oferty należy wnikliwie sprawdzić najważniejsze informacje na temat pożyczkodawcy i jego działalności.
Jeśli wybrałeś już dla siebie pożyczkę, która wydaje się najkorzystniejszą z dostępnych, zobacz, kto jej udziela. Następnie przeanalizuj najważniejsze informacje na jego temat:
- od kiedy działa na rynku,
- ilu zobowiązań już udzielił,
- czy funkcjonuje w legalny sposób,
- jakie opinie na temat jego usług wyrażają klienci.
Doskonałej jakości źródłem wiedzy jest oczywiście Internet. Różnego rodzaju portale społecznościowe, fora, opinie w przeglądarce – wszystko to pozwoli Ci określić, czy z danym podmiotem warto nawiązywać współpracę, czy rozsądniej będzie się wycofać i poszukać korzystniejszej opcji.
Pamiętaj: decyzji o zawarciu zobowiązania nie powinieneś podejmować pod wpływem emocji. Daj sobie czas do namysłu i znalezienia najkorzystniejszej opcji. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko, że wpadniesz w pułapkę kredytową, a zobowiązanie będzie dla Ciebie nadmiernym obciążeniem. |
3. Zaznajomienie się z najważniejszymi pojęciami związanymi z kredytami
Sprawdzone sposoby na pożyczenie pieniędzy z długami: zdobądź wiedzę z dziedziny pożyczek. Pozwoli Ci to obiektywnie oceniać warunki poszczególnych ofert i unikać pułapek kredytowych.
Dla potencjalnych kredytobiorców ogromne znaczenie mają następująca pojęcia i aspekty:
- RRSO – stanowi całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym w skali roku;
- całkowity koszt kredytu – to wszystkie opłaty, które poniesiesz w związku z pożyczką;
- oprocentowanie – to podstawowy koszt zobowiązania;
- rodzaj oprocentowania – może być stałe lub zmienne;
- okres spłaty – jest to okres, na jaki jest zaciągana pożyczka;
- wysokość raty – to wysokość miesięcznej opłaty na rzecz pożyczkodawcy, którą będziesz musiał regularnie uiszczać.
Dzięki ich znajomości będziesz mógł realnie ocenić, czy dana oferta jest korzystna, a także porównać ją z innymi dostępnymi na rynku.
4. Wnikliwe analizowanie warunków umowy
Dług a pożyczanie pieniędzy: aby uniknąć problemów finansowych, wnikliwie przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz – wraz ze wszystkimi załącznikami.
Umowa stanowi zbiór praw i obowiązków stron stosunku prawnego. Znajdujące się w niej zapisy muszą być zgodne z przepisami prawa, a także mieć jednoznaczny charakter. Aby mieć pewność, że właśnie takie są, daj sobie czas na przeczytanie treści każdej z klauzul.
Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, dopytaj pracownika podmiotu, z którym chcesz nawiązać współpracę. Jeżeli nie otrzymasz od niego pomocy w interesującym Cię zakresie, skorzystaj ze wsparcia kogoś bliskiego lub np. prawnika.
5. Dobieranie ofert do swoich możliwości finansowych – świadome zadłużanie
Nie zaciągaj pożyczek, których nie będziesz w stanie spłacić. Przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości i na tej podstawie zdecyduj, na jakie zobowiązanie możesz sobie pozwolić.
Zaciąganie kredytów, których nie można spłacić, jest bardzo ryzykowne. Może się wiązać z pogorszeniem sytuacji finansowej w przyszłości, całkowitą utratą zdolności kredytowej, a także dużą ilością niepotrzebnego stresu. Możesz tego jednak w łatwy sposób uniknąć. Jak to zrobić?
Przede wszystkim postaw na świadome zadłużanie. Jeśli potrzebujesz pożyczki, zadbaj o to, aby koszty spłaty były w zasięgu Twoich możliwości. Pamiętaj także o długofalowych konsekwencjach zobowiązań i odpowiedzialności za podejmowane działania.
Dług a pożyczanie pieniędzy: jak unikać problemów finansowych w przyszłości?
Aby unikać problemów finansowych w przyszłości, zadbaj o:
- regularną kontrolę swoich wydatków;
- poprawienie kompetencji/zmianę pracy/zatrudnienie się na dodatkowym stanowisku dla zwiększenia przychodów;
- planowanie spłaty istniejących zobowiązań w realny sposób;
- cykliczne regulowanie należności;
- edukację finansową.
Planowanie budżetu, dodatkowa praca, dobre podejście do spłaty zobowiązań i zdobywanie wiedzy z zakresu finansów pomogą Ci w przyszłości uniknąć problemów finansowych i zapanować nad pieniędzmi.
Czy istnieją sprawdzone sposoby na wzięcie szybkiej pożyczki dla osób z długiem? Jest kilka strategii, które mogą być pomocne w tej sytuacji. Najlepiej stosować je łącznie, aby ryzyko było jak najmniejsze i żebyś mógł w przyszłości uniknąć kolejnych problemów finansowych.