Zalety i wady pożyczek internetowych bez weryfikacji

Pożyczki bez weryfikacji stanowią dobre źródło finansowania dla osób, które nie mają szans na zaciągnięcie zobowiązania w banku. Pozwalają zdobyć dodatkową gotówkę na nagłe wydatki bez konieczności wychodzenia z domu. Nie są jednak pozbawione wad. Poznaj najważniejsze plusy i minusy pożyczek bez weryfikacji zaciąganych przez internet. 

Jakie są zalety pożyczki bez weryfikacji?

Pożyczki bez weryfikacji oferowane przez instytucje pozabankowe zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Z pewnością przyczyniły się do tego przeniesienie działalności pożyczkodawców do internetu i znaczne uproszczenie procesu wnioskowania. Osoby korzystające z pożyczek bez weryfikacji najbardziej doceniają korzyści, takie jak:

  • duża dostępność;
  • niewielka liczba procedur aplikacyjnych;
  • ekspresowy dostęp do gotówki;
  • możliwość porównywania ofert;
  • wnioskowanie online.

 

Liczne zalety pożyczek bez weryfikacji sprawiają, że stały się one często wybieranym narzędziem finansowania dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Duża dostępność

W kontekście pożyczek bez weryfikacji często mówi się o ich dużej dostępności. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm pozabankowych, które oferują rozmaite typy zobowiązań finansowych opiewających na kwoty od kilkuset złotych do nawet 10 tys. złotych. Z chęcią udzielają one pożyczek przez internet osobom, które nie są w stanie udokumentować odpowiednio wysokich dochodów lub mają negatywne wpisy w historii kredytowej.

Mało skomplikowane procedury aplikacyjne

Do niewątpliwych zalet pożyczek bez weryfikacji zalicza się niewielka liczba formalności. Aby uzyskać pieniądze, wystarczy wypełnić prosty wniosek na stronie internetowej pożyczkodawcy i potwierdzić tożsamość. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej środki trafiają na konto pożyczkobiorcy w zaledwie kilkanaście minut. Czyni to pożyczki bez weryfikacji niezwykle atrakcyjnym źródłem finansowania w oczach konsumentów potrzebujących ekspresowego dostępu do gotówki. 

 

Łatwość porównywania ofert

Oferty firm pozabankowych są dość dobrze opisane za pomocą parametrów takich jak oprocentowanie, RRSO czy okres spłaty. Umożliwia to dość łatwe zestawianie ze sobą poszczególnych propozycji i ocenianie ich atrakcyjności. W wyborze najlepszych pożyczek bez weryfikacji pomogą rankingi przygotowywane przez specjalistów z dziedziny finansów. Takie zestawienia powstają z myślą o konsumentach poszukujących najlepszych ofert.

Jakie są wady pożyczki bez weryfikacji?

Przeważnie pierwszym wyborem konsumentów poszukujących źródła finansowania są banki, a nie firmy pozabankowe. Może to sugerować, że istnieją znaczące wady pożyczek bez weryfikacji. Ten produkt stanowi dobre rozwiązanie głównie dla osób niespełniających standardów ustalonych przez standardowe instytucje finansowe (np. niemających odpowiedniej zdolności kredytowej lub stałego zatrudnienia). 

Do największych minusów pożyczek bez weryfikacji zaliczają się:

  • wysokie oprocentowanie;
  • krótki okres spłaty;
  • ryzyko wejścia w spiralę zadłużenia;
  • brak sprawdzania zdolności finansowych konsumenta;
  • możliwość padnięcia ofiarą oszustwa. 

 

Oferty firm pozabankowych sprawdzają się w niektórych sytuacjach, jednak stanowią dość ryzykowne źródło finansowania. W zrozumieniu mechanizmów stosowanych przy udzielaniu pożyczek bez weryfikacji pomoże krótkie scharakteryzowanie poszczególnych wad.

Wysokie oprocentowanie

Firmy pozabankowe są narażone na dość duże ryzyko. Brak weryfikacji zdolności finansowej i udzielanie pożyczek osobom o wątpliwej historii kredytowej są jednak rekompensowane przez dość wysokie oprocentowanie, prowizję i inne opłaty. Poprzez podniesienie kosztów finansowania pożyczkodawcy zapewniają swojej działalności rentowność i dbają o własne interesy. 

Krótki okres spłaty

Jedną z najważniejszych cech pożyczek bez weryfikacji jest krótkoterminowość, którą można traktować zarówno jako zaletę, jak i jako wadę. W kontekście dbałości o kondycję Twoich finansów krótki okres spłaty należy rozpatrywać raczej w sensie negatywnym. Po zaciągnięciu zobowiązania jako konsument masz przeważnie 30-90 dni na zwrot całości kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, prowizją i pozostałymi opłatami. Spłacenie pożyczki opiewającej na kwotę kilku tysięcy złotych w tak krótkim czasie może generować pewne problemy z płynnością finansową i przyczyniać się do pogorszenia Twojej sytuacji materialnej.

Brak weryfikacji zdolności kredytowej i ryzyko zadłużenia 

Zaciąganie pożyczek mimo braku odpowiednio wysokich dochodów może wzbudzać obawy. Sprawdzenie zdolności kredytowej przed udzieleniem finansowania ma na celu nie tylko ochronę interesów pożyczkodawcy, ale również zabezpieczenie pożyczkobiorcy przed nadmiernym zadłużeniem. Wyłączenie z procesu sprawdzania klienta procedur weryfikacyjnych powoduje więc wzrost ryzyka wejścia w spiralę zadłużenia. Przenosi też odpowiedzialność za sytuację finansową konsumenta z firmy pożyczkowej na samego klienta.

Narażenie na oszustwo

Firmy pozabankowe udzielające pożyczek bez weryfikacji co prawda podlegają wpisowi do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie są objęte nadzorem tej instytucji. Oznacza to, że KNF nie może wymagać od instytucji pożyczkowej informacji co do jej działalności ani kontrolować działalności tego rodzaju firmy pod kątem zgodności z prawem. Dlatego sama obecność w rejestrze nie świadczy jeszcze o wiarygodności ani o rzetelności pożyczkodawcy.

Plusy i minusy pożyczek bez weryfikacji przez internet

Pożyczki bez weryfikacji, choć z pozoru proste do zrozumienia, okazują się skomplikowane. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, aby uniknąć kłopotów z nadmiernym zadłużeniem. W razie wątpliwości co do własnych możliwości finansowych lepiej wstrzymaj się z zaciąganiem zobowiązania. Natomiast osoby osiągające odpowiednio wysokie dochody nie mają przeciwwskazań do korzystania z ofert firm pozabankowych. Należy to jednak zawsze robić z zachowaniem zdrowego rozsądku.