Jak Unikać Wysokich Oprocentowań przy Pożyczce dla Bezrobotnych

Pożyczki dla osób bez zatrudnienia to specyficzny rodzaj zobowiązania, które można zaciągnąć bez stałych dochodów, a nawet przy skomplikowanej historii kredytowej. Wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych stanowi jednak jedno z zagrożeń, na które warto uważać w trakcie wyboru oferty dla siebie. Jak go uniknąć? Jak się chronić przed innymi potencjalnymi czynnikami ryzyka?

Pożyczki dla bezrobotnych – regulacje, które zapewniają Ci ochronę

Pożyczki dla osób bez pracy z reguły są udzielane przez instytucje pozabankowe. Jeszcze kilka lat temu wiele z nich funkcjonowało na granicy prawa lub nawet poza nim, a co za tym idzie, dochodziło do nadużyć wobec klientów. Choć dzisiaj nadal nie obowiązują ich te same restrykcje, które dotyczą banków, to udzielane zobowiązanie jest ściśle regulowane przez prawo, w tym przez ustawę o kredycie konsumenckim.

Wynika z niej przede wszystkim to, że podmiot udzielający zobowiązania musi w jasny sposób przedstawić jego warunki – bez ukrytych kosztów i z wyjaśnieniem ewentualnych niejasności. Co jeszcze wynika z tej ustawy? Reguluje ona również maksymalną wysokość oprocentowania.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa oprocentowanie w skali roku powinno wynosić maksymalnie dwukrotność wartości, jaką jest stopa referencyjna NBP + 3,5%.

Pożyczkobiorców chronią jednak również inne zapisy, w tym przede wszystkim te z ustawy antylichwiarskiej. Odnoszą się one do ograniczenia pozaodsetkowych kosztów pożyczek.

Dlaczego wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych jest tak dużym problemem?

Wysokie oprocentowanie przy pożyczce dla bezrobotnych to:

  • utrudnienie w spłacie zobowiązania – bezpośrednio przekłada się ono na wysokość rat i całkowity koszt pożyczki, który może przekroczyć możliwości finansowe konkretnej osoby,
  • straty finansowe – zbyt wysokie oprocentowanie zmusza pożyczkobiorcę do spłaty wysokiej kwoty, która przy innych warunkach mogłaby być znacznie niższa,
  • potencjalny wzrost ryzyka zaplątania się w spiralę długów – zobowiązanie trudne do spłaty może stanowić powód zaciągnięcia kolejnych, a tym samym do uwikłania się w poważne problemy finansowe.

 

Warto także pamiętać, że zbyt wysokie oprocentowanie może wynikać ze stosowania przez pożyczkodawcę nieuczciwych praktyk. W takiej sytuacji dochodzi do łamania prawa.

Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie i inne zagrożenia – co zrobić, aby ich uniknąć?

Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie i inne zagrożenia – w jaki sposób się przed tym chronić? Co zrobić, aby wybrać dla siebie ofertę zobowiązania dopasowanego do konkretnych potrzeb i możliwości? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym zadbasz o ochronę własnych finansów.

Poznaj terminologię związaną z zaciąganym zobowiązaniem

Najważniejsze pojęcia związane z zaciągniętymi zobowiązaniami to:

  • wysokość oprocentowania kredytu – są to koszty kredytu w skali roku w ujęciu procentowym,
  • rodzaj oprocentowania – wyróżnia się oprocentowanie stałe (niezmieniające się przez określony czas) i zmienne (ulega zmianie wraz z podniesieniem lub obniżeniem stóp procentowych),
  • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu wyrażony w wartości procentowej w ujęciu rocznym,
  • całkowity koszt kredytu – to wszystkie koszty ponoszone w związku z zaciągnięciem zobowiązania,
  • wysokość miesięcznej raty – to kwota, jaka będzie ponoszona w związku ze spłatą zobowiązania w każdym miesiącu.

 

Przed zaciągnięciem pożyczki dla bezrobotnych i każdego innego zobowiązania warto zgłębić podstawową wiedzę na ich temat. Dzięki temu analizując poszczególne oferty, będziesz wiedzieć, co oznaczają zawarte w nich dane i do czego się one odnoszą.

Oceń własną sytuację finansową

Aby wybrać kredyt dopasowany do konkretnych potrzeb i uniknąć zbyt wysokiego oprocentowania, powinieneś dobrze ocenić swoją sytuację finansową. Jak to zrobić? Najlepiej udzielić odpowiedzi na następujące pytania: czy będę w stanie spłacić pożyczkę? Czy takie koszty zobowiązania nie będą nadmiernym obciążeniem dla mojego budżetu? Czy pożyczenie pieniędzy pozytywnie wpłynie na moją sytuację finansową? Jakie są perspektywy związane z pozyskaniem źródła dochodów, które będę mógł przeznaczyć na spłatę?

Odpowiedź na każde z nich ułatwi Ci podjęcie decyzji w kwestii tego, czy w Twojej sytuacji zobowiązanie na konkretnych warunkach będzie dobrym wyborem, czy wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że zawsze możesz wziąć pożyczkę na niższą kwotę, a – co najważniejsze – skorzystać z narzędzia, które pozwoli dobrać konkretną opcję do Twoich możliwości. Jest nim internetowa porównywarka pożyczek dla osób bezrobotnych, w której znajdziesz zestawienie licznych ofert wraz z ich omówieniem.

Sprawdź opinie na temat podmiotu oferującego pożyczkę dla bezrobotnych

Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie lub nieuczciwe warunki – jak zminimalizować ryzyko tego, że coś Cię zaskoczy w całym zobowiązaniu? Bardzo ważne w tym kontekście jest przeanalizowanie opinii na temat podmiotu, z którym zwiążesz się poprzez zawarcie umowy pożyczki. Zobacz, co sądzą o nim jego klienci. Na podstawie opinii będziesz mógł ocenić, czy konkretna współpraca jest opłacalna, a dany podmiot – uczciwy i rzetelny.

Wnikliwie analizuj warunki zaproponowane przez konkretną instytucję

Jeśli już zdecydujesz się na konkretną pożyczkę, nie zawieraj umowy bez jej analizy. Przeczytaj jej treść wnikliwie i zwróć uwagę na ewentualne załączniki. Jeśli coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe, skonsultuj swoje wątpliwości z pożyczkodawcą. W razie potrzeby poszukaj również pomocy prawnej – możesz ją uzyskać za darmo np. na specjalistycznych forach internetowych. Jeśli masz taką opcję, skonsultuj się z rodziną czy ze znajomymi mającymi wiedzę na temat tego typu zobowiązań.

Wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych, ukryte koszty, krótki okres spłaty, zbyt wysokie raty – to kilka potencjalnych zagrożeń, które często dotyczą pożyczkobiorców. Aby się przed nimi chronić, analizuj treść umowy i opinie na temat poszczególnych podmiotów. Pamiętaj też o tym, aby dopasować konkretne zobowiązanie do swoich możliwości i mieć pełną świadomość przysługujących Ci praw. Wówczas ryzyko zostanie ograniczone, a sama pożyczka będzie dla Ciebie szansą np. na uregulowanie bieżących zobowiązań.