Pożyczki dla osób bez zatrudnienia to specyficzny rodzaj zobowiązania, które można zaciągnąć bez stałych dochodów, a nawet przy skomplikowanej historii kredytowej. Wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych stanowi jednak jedno z zagrożeń, na które warto uważać w trakcie wyboru oferty dla siebie. Jak go uniknąć? Jak się chronić przed innymi potencjalnymi czynnikami ryzyka?
Pożyczki dla bezrobotnych – regulacje, które zapewniają Ci ochronę
Pożyczki dla osób bez pracy z reguły są udzielane przez instytucje pozabankowe. Jeszcze kilka lat temu wiele z nich funkcjonowało na granicy prawa lub nawet poza nim, a co za tym idzie, dochodziło do nadużyć wobec klientów. Choć dzisiaj nadal nie obowiązują ich te same restrykcje, które dotyczą banków, to udzielane zobowiązanie jest ściśle regulowane przez prawo, w tym przez ustawę o kredycie konsumenckim.
Wynika z niej przede wszystkim to, że podmiot udzielający zobowiązania musi w jasny sposób przedstawić jego warunki – bez ukrytych kosztów i z wyjaśnieniem ewentualnych niejasności. Co jeszcze wynika z tej ustawy? Reguluje ona również maksymalną wysokość oprocentowania.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa oprocentowanie w skali roku powinno wynosić maksymalnie dwukrotność wartości, jaką jest stopa referencyjna NBP + 3,5%. |
Pożyczkobiorców chronią jednak również inne zapisy, w tym przede wszystkim te z ustawy antylichwiarskiej. Odnoszą się one do ograniczenia pozaodsetkowych kosztów pożyczek.
Dlaczego wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych jest tak dużym problemem?
Wysokie oprocentowanie przy pożyczce dla bezrobotnych to:
- utrudnienie w spłacie zobowiązania – bezpośrednio przekłada się ono na wysokość rat i całkowity koszt pożyczki, który może przekroczyć możliwości finansowe konkretnej osoby,
- straty finansowe – zbyt wysokie oprocentowanie zmusza pożyczkobiorcę do spłaty wysokiej kwoty, która przy innych warunkach mogłaby być znacznie niższa,
- potencjalny wzrost ryzyka zaplątania się w spiralę długów – zobowiązanie trudne do spłaty może stanowić powód zaciągnięcia kolejnych, a tym samym do uwikłania się w poważne problemy finansowe.
Warto także pamiętać, że zbyt wysokie oprocentowanie może wynikać ze stosowania przez pożyczkodawcę nieuczciwych praktyk. W takiej sytuacji dochodzi do łamania prawa.
Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie i inne zagrożenia – co zrobić, aby ich uniknąć?
Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie i inne zagrożenia – w jaki sposób się przed tym chronić? Co zrobić, aby wybrać dla siebie ofertę zobowiązania dopasowanego do konkretnych potrzeb i możliwości? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym zadbasz o ochronę własnych finansów.
Poznaj terminologię związaną z zaciąganym zobowiązaniem
Najważniejsze pojęcia związane z zaciągniętymi zobowiązaniami to:
- wysokość oprocentowania kredytu – są to koszty kredytu w skali roku w ujęciu procentowym,
- rodzaj oprocentowania – wyróżnia się oprocentowanie stałe (niezmieniające się przez określony czas) i zmienne (ulega zmianie wraz z podniesieniem lub obniżeniem stóp procentowych),
- RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu wyrażony w wartości procentowej w ujęciu rocznym,
- całkowity koszt kredytu – to wszystkie koszty ponoszone w związku z zaciągnięciem zobowiązania,
- wysokość miesięcznej raty – to kwota, jaka będzie ponoszona w związku ze spłatą zobowiązania w każdym miesiącu.
Przed zaciągnięciem pożyczki dla bezrobotnych i każdego innego zobowiązania warto zgłębić podstawową wiedzę na ich temat. Dzięki temu analizując poszczególne oferty, będziesz wiedzieć, co oznaczają zawarte w nich dane i do czego się one odnoszą.
Oceń własną sytuację finansową
Aby wybrać kredyt dopasowany do konkretnych potrzeb i uniknąć zbyt wysokiego oprocentowania, powinieneś dobrze ocenić swoją sytuację finansową. Jak to zrobić? Najlepiej udzielić odpowiedzi na następujące pytania: czy będę w stanie spłacić pożyczkę? Czy takie koszty zobowiązania nie będą nadmiernym obciążeniem dla mojego budżetu? Czy pożyczenie pieniędzy pozytywnie wpłynie na moją sytuację finansową? Jakie są perspektywy związane z pozyskaniem źródła dochodów, które będę mógł przeznaczyć na spłatę?
Odpowiedź na każde z nich ułatwi Ci podjęcie decyzji w kwestii tego, czy w Twojej sytuacji zobowiązanie na konkretnych warunkach będzie dobrym wyborem, czy wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że zawsze możesz wziąć pożyczkę na niższą kwotę, a – co najważniejsze – skorzystać z narzędzia, które pozwoli dobrać konkretną opcję do Twoich możliwości. Jest nim internetowa porównywarka pożyczek dla osób bezrobotnych, w której znajdziesz zestawienie licznych ofert wraz z ich omówieniem.
Sprawdź opinie na temat podmiotu oferującego pożyczkę dla bezrobotnych
Pożyczki dla bezrobotnych a wysokie oprocentowanie lub nieuczciwe warunki – jak zminimalizować ryzyko tego, że coś Cię zaskoczy w całym zobowiązaniu? Bardzo ważne w tym kontekście jest przeanalizowanie opinii na temat podmiotu, z którym zwiążesz się poprzez zawarcie umowy pożyczki. Zobacz, co sądzą o nim jego klienci. Na podstawie opinii będziesz mógł ocenić, czy konkretna współpraca jest opłacalna, a dany podmiot – uczciwy i rzetelny.
Wnikliwie analizuj warunki zaproponowane przez konkretną instytucję
Jeśli już zdecydujesz się na konkretną pożyczkę, nie zawieraj umowy bez jej analizy. Przeczytaj jej treść wnikliwie i zwróć uwagę na ewentualne załączniki. Jeśli coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe, skonsultuj swoje wątpliwości z pożyczkodawcą. W razie potrzeby poszukaj również pomocy prawnej – możesz ją uzyskać za darmo np. na specjalistycznych forach internetowych. Jeśli masz taką opcję, skonsultuj się z rodziną czy ze znajomymi mającymi wiedzę na temat tego typu zobowiązań.
Wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych, ukryte koszty, krótki okres spłaty, zbyt wysokie raty – to kilka potencjalnych zagrożeń, które często dotyczą pożyczkobiorców. Aby się przed nimi chronić, analizuj treść umowy i opinie na temat poszczególnych podmiotów. Pamiętaj też o tym, aby dopasować konkretne zobowiązanie do swoich możliwości i mieć pełną świadomość przysługujących Ci praw. Wówczas ryzyko zostanie ograniczone, a sama pożyczka będzie dla Ciebie szansą np. na uregulowanie bieżących zobowiązań.