Jak Wyjść z Długów: Strategie dla Bezrobotnych, a Pożyczki

Nawet tymczasowe problemy ze znalezieniem pracy mogą spowodować długotrwałe problemy finansowe, które negatywnie rzutują na komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym warto podjąć działania umożliwiające ich zniwelowanie. Jak sobie poradzić z zadłużeniem? Jak wyjść z długów na bezrobociu? Co warto wiedzieć?

Porady finansowe dla bezrobotnych – nie ma sytuacji bez wyjścia

Przede wszystkim należy pamiętać, że w trudnych sytuacjach zawsze warto zasięgnąć porady finansowej dla bezrobotnych. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, wiedz, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wiele osób przed Tobą również było w tym samym miejscu. Odpowiednia strategia pozwoliła im jednak uporać się z kłopotami i zacząć na powrót normalnie funkcjonować. Nastaw się na to, że oddłużanie i odzyskiwanie kontroli nad pieniędzmi to nie jednorazowa czynność, a proces. Wdroż się w niego, przygotuj plan działania i trzymaj się go, a za kilka miesięcy zauważysz poprawę nie tylko w sferze finansowej, ale także psychicznej. Odzyskana kontrola nad pieniędzmi przywróci Ci spokój i pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość. Długi czy brak pracy to nie koniec świata – możesz nad nimi zapanować dzięki determinacji i postępowaniu w przemyślany sposób.

5 porad finansowych dla bezrobotnych – jak wyjść z długów? Co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyjść z długów na bezrobociu, to wiedz, że nie jest ona prosta. Zadłużenie i próby uporania się z nim to złożone tematy. Poniższe porady zdecydowanie pomogą jednak poprawić sytuację finansową i zainicjować działania, dzięki którym wkrótce zauważysz poprawę i odzyskasz kontrolę nad swoim portfelem. Będziesz w stanie uregulować należności z przeszłości oraz te bieżące.

1. Dokonaj oceny wszystkich swoich zobowiązań 

Pierwszym krokiem do tego, aby poprawić swoją sytuację finansową na bezrobociu, jest zidentyfikowanie i przeanalizowanie wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Często po kilku latach czy nawet miesiącach, na których przestrzeni pojawił się problem z pieniędzmi, wpada się w spiralę zadłużenia i zupełnie traci kontrolę nad własną sytuacją finansową. Co robić w takiej sytuacji? Bardzo ważne jest zgromadzenie informacji na temat wierzycieli oraz kwot należności. Skąd je pozyskać? Przydatne będą następujące rejestry: 

 • BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – w zestawieniu znajdziesz wierzycieli, kwoty, jakie jesteś im winien, oraz daty, w których zobowiązania stały się wymagalne; 
 • KRD (Krajowy Rejestr Długów) – w rejestrze znajdują się zadłużenia osób prywatnych przekraczające kwotę 200 zł oraz firm z długami na co najmniej 500 zł;
 • ERIF (Europejski Rejestr Informacji Kredytowej) – znajdują się w nim informacje na temat wierzytelności osób zalegających ze spłatą zobowiązań na kwotę co najmniej 200 zł.

Jak pozyskać informacje? Wystarczy znaleźć wspomniane bazy danych w internecie, zarejestrować się, zweryfikować i przejrzeć swój profil. Cały proces nie zajmie dużo czasu, a pozwoli w klarowny sposób dokonać oceny swoich zaległości finansowych. Na którym z portali zweryfikować dane na swój temat? Najlepiej na każdym ze wspomnianych. Wówczas zyskasz pewność, że masz dostęp do wszystkich danych (sprawdzisz, które się powtarzają, a które występują tylko na jednej liście), a ich zsumowanie pozwoli Ci zaplanować dalsze kroki.

2. Kontroluj swoje wydatki i planuj budżet 

Jeśli już wiesz, jak duże jest Twoje zadłużenie, możesz zaplanować jego spłatę. Aby to zrobić, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. W tym celu opracuj swój budżet domowy. Umieść w nim swoje dochody (na przykład z zasiłku dla bezrobotnych czy wypłaty partnera), a także niezbędne wydatki (na rachunki, żywność itp.). Jeśli jakaś kwota pozostanie wolna, możesz ją przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Zaplanowanie budżetu i trzymanie się przyjętych w nim ustaleń pozwoli Ci lepiej kontrolować wydatki. Jeśli chcesz wyjść z zadłużenia, musisz wprowadzić w życie pewne ograniczenia dotyczące wydawania pieniędzy na przyjemności. Kiedy już spłacisz zobowiązania, będziesz mógł się za to wynagrodzić. Do tego czasu trzymaj się jednak ustaleń i staraj się oszczędzać.

3. Stosuj narzędzia do analizy finansowej 

Do analizy finansowej warto stosować narzędzia – na przykład takie jak Excel. W tabelki możesz wpisywać wydawane kwoty, przychody, a także wysokość zadłużenia oraz nawet najdrobniejsze spłaty. Dzięki temu będziesz na bieżąco i w przejrzysty sposób kontrolować swoją sytuację. Widoczne postępy będą motywacją do dalszych działań. Z kolei ewentualne potknięcia staną się lekcją na przyszłość.

4. Jeśli to konieczne, przeprowadź konsolidację długów 

Kiedy się to opłaca? Konsolidacja zobowiązań jest przydatna szczególnie wtedy, gdy masz kilka różnych zobowiązań – na przykład w banku, instytucji pozabankowej, rodziny i przyjaciół. W osobnej spłacie każdego z nich można się łatwo pogubić. Jeśli jednak z pozyskanych środków opłacisz wcześniejsze zobowiązania, zostanie Ci jedno, które będziesz mógł regularnie zmniejszać.

Pożyczki dla bezrobotnych a długi – jakie są Twoje możliwości? 

Jeśli jesteś osobą bezrobotną i masz długi, najpewniej żaden bank nie udzieli Ci kredytu. Twoje możliwości uzyskania finansowania w takiej sytuacji są ograniczone przede wszystkim do instytucji pozabankowych. W znacznie mniej restrykcyjny sposób podchodzą one do oceny zdolności kredytowej, a także historii Twoich zobowiązań i wiarygodności w kontekście spłaty. Decydując się na ofertę pożyczkodawcy, możesz otrzymać od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy bez wychodzenia z domu, a pieniądze wpłyną na Twoje konto w ciągu kilkunastu minut. Wszystko to przy minimum formalności i z szansą na spokojne zastanowienie się nad wyborem najodpowiedniejszej opcji.

Jak wyjść z długów na bezrobociu? Wybór odpowiedniej pożyczki

Jak wyjść z długów na bezrobociu poprzez zaciągnięcie pożyczki dla osób bez pracy i jednocześnie uniknąć pogorszenia swojej sytuacji? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby wybrać dla siebie odpowiednią ofertę instytucji pozabankowej, z którą zdecydujesz się nawiązać współpracę. Zwróć uwagę na:

 • wysokość zaproponowanego zobowiązania;
 • wysokość odsetek;
 • RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania;
 • całkowite koszty zobowiązania;
 • rodzaj i wysokość oprocentowania;
 • zestawienie kosztów pozaodsetkowych – w tym prowizji i marż;
 • wysokość miesięcznej raty;
 • okres spłaty.

Wnikliwie przeanalizuj również umowę przed jej podpisaniem, a także wszelkie załączniki. W ten sposób unikniesz ukrytych kosztów i innych pułapek. Sprawdź też opinie na temat instytucji, z którą chcesz się związać umową pożyczki. Przeanalizuj, co sądzą o niej inni klienci i czy polecają korzystanie z jej usług.

WAŻNE! Przed zaciągnięciem zobowiązania zapoznaj się ze swoimi prawami i obowiązkami, a także najważniejszymi informacjami na temat pożyczek. W ten sposób zyskasz pewność, że warunki umowy Ci odpowiadają, a Ty jesteś w pełni świadomy wad i zalet rozwiązania, na które się zdecydujesz.

5. Ucz się na swoich błędach i wyciągaj wnioski 

To zdecydowanie najważniejsza porada dla bezrobotnych: ucz się na swoich błędach i wyciągaj wnioski z tego, co Cię spotkało. Każdemu zdarzają się potknięcia. Niespodziewana utrata pracy, choroba, nagłe wydatki – wszystko to może nawet bardzo odpowiedzialną osobę ściągnąć w dół i wciągnąć w spiralę zadłużenia. Warto wyciągnąć wnioski z lekcji życia, a po spłacie zadłużenia zacząć budować swoją poduszkę finansową. Będzie ona stanowić Twoje zabezpieczenie na przyszłość. Dzięki niej sytuacja z przeszłości już się nie powtórzy, a Twoje doświadczenie wpłynie pozytywnie na to, jakie decyzje będziesz podejmować w nadchodzących latach. 

Jak wyjść z długów na bezrobociu? Kluczowe jest podjęcie działań, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad swoimi finansami. Warto zacząć od przeanalizowania tego, jak zaawansowany jest problem, a następnie zaplanować budżet i sposób spłaty długów. W razie potrzeby przydatne może się okazać sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Dzięki niej zamiast wielu różnych zobowiązań będziesz miał jedno, którego spłata powinna być mniej problematyczna.

Edukacja finansowa

Giełda długów — czym jest i jak działa?

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Czytaj więcej »
Edukacja finansowa

Na kogo przechodzą długi po śmierci?

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Czytaj więcej »