Nawet tymczasowe problemy ze znalezieniem pracy mogą spowodować długotrwałe problemy finansowe, które negatywnie rzutują na komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym warto podjąć działania umożliwiające ich zniwelowanie. Jak sobie poradzić z zadłużeniem? Jak wyjść z długów na bezrobociu? Co warto wiedzieć?
Porady finansowe dla bezrobotnych – nie ma sytuacji bez wyjścia
Przede wszystkim należy pamiętać, że w trudnych sytuacjach zawsze warto zasięgnąć porady finansowej dla bezrobotnych. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, wiedz, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wiele osób przed Tobą również było w tym samym miejscu. Odpowiednia strategia pozwoliła im jednak uporać się z kłopotami i zacząć na powrót normalnie funkcjonować. Nastaw się na to, że oddłużanie i odzyskiwanie kontroli nad pieniędzmi to nie jednorazowa czynność, a proces. Wdroż się w niego, przygotuj plan działania i trzymaj się go, a za kilka miesięcy zauważysz poprawę nie tylko w sferze finansowej, ale także psychicznej. Odzyskana kontrola nad pieniędzmi przywróci Ci spokój i pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość. Długi czy brak pracy to nie koniec świata – możesz nad nimi zapanować dzięki determinacji i postępowaniu w przemyślany sposób.
5 porad finansowych dla bezrobotnych – jak wyjść z długów? Co warto wiedzieć?
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyjść z długów na bezrobociu, to wiedz, że nie jest ona prosta. Zadłużenie i próby uporania się z nim to złożone tematy. Poniższe porady zdecydowanie pomogą jednak poprawić sytuację finansową i zainicjować działania, dzięki którym wkrótce zauważysz poprawę i odzyskasz kontrolę nad swoim portfelem. Będziesz w stanie uregulować należności z przeszłości oraz te bieżące.
1. Dokonaj oceny wszystkich swoich zobowiązań
Pierwszym krokiem do tego, aby poprawić swoją sytuację finansową na bezrobociu, jest zidentyfikowanie i przeanalizowanie wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Często po kilku latach czy nawet miesiącach, na których przestrzeni pojawił się problem z pieniędzmi, wpada się w spiralę zadłużenia i zupełnie traci kontrolę nad własną sytuacją finansową. Co robić w takiej sytuacji? Bardzo ważne jest zgromadzenie informacji na temat wierzycieli oraz kwot należności. Skąd je pozyskać? Przydatne będą następujące rejestry:
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – w zestawieniu znajdziesz wierzycieli, kwoty, jakie jesteś im winien, oraz daty, w których zobowiązania stały się wymagalne;
- KRD (Krajowy Rejestr Długów) – w rejestrze znajdują się zadłużenia osób prywatnych przekraczające kwotę 200 zł oraz firm z długami na co najmniej 500 zł;
- ERIF (Europejski Rejestr Informacji Kredytowej) – znajdują się w nim informacje na temat wierzytelności osób zalegających ze spłatą zobowiązań na kwotę co najmniej 200 zł.
Jak pozyskać informacje? Wystarczy znaleźć wspomniane bazy danych w internecie, zarejestrować się, zweryfikować i przejrzeć swój profil. Cały proces nie zajmie dużo czasu, a pozwoli w klarowny sposób dokonać oceny swoich zaległości finansowych. Na którym z portali zweryfikować dane na swój temat? Najlepiej na każdym ze wspomnianych. Wówczas zyskasz pewność, że masz dostęp do wszystkich danych (sprawdzisz, które się powtarzają, a które występują tylko na jednej liście), a ich zsumowanie pozwoli Ci zaplanować dalsze kroki.
2. Kontroluj swoje wydatki i planuj budżet
Jeśli już wiesz, jak duże jest Twoje zadłużenie, możesz zaplanować jego spłatę. Aby to zrobić, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. W tym celu opracuj swój budżet domowy. Umieść w nim swoje dochody (na przykład z zasiłku dla bezrobotnych czy wypłaty partnera), a także niezbędne wydatki (na rachunki, żywność itp.). Jeśli jakaś kwota pozostanie wolna, możesz ją przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Zaplanowanie budżetu i trzymanie się przyjętych w nim ustaleń pozwoli Ci lepiej kontrolować wydatki. Jeśli chcesz wyjść z zadłużenia, musisz wprowadzić w życie pewne ograniczenia dotyczące wydawania pieniędzy na przyjemności. Kiedy już spłacisz zobowiązania, będziesz mógł się za to wynagrodzić. Do tego czasu trzymaj się jednak ustaleń i staraj się oszczędzać.
3. Stosuj narzędzia do analizy finansowej
Do analizy finansowej warto stosować narzędzia – na przykład takie jak Excel. W tabelki możesz wpisywać wydawane kwoty, przychody, a także wysokość zadłużenia oraz nawet najdrobniejsze spłaty. Dzięki temu będziesz na bieżąco i w przejrzysty sposób kontrolować swoją sytuację. Widoczne postępy będą motywacją do dalszych działań. Z kolei ewentualne potknięcia staną się lekcją na przyszłość.
4. Jeśli to konieczne, przeprowadź konsolidację długów
Kiedy się to opłaca? Konsolidacja zobowiązań jest przydatna szczególnie wtedy, gdy masz kilka różnych zobowiązań – na przykład w banku, instytucji pozabankowej, rodziny i przyjaciół. W osobnej spłacie każdego z nich można się łatwo pogubić. Jeśli jednak z pozyskanych środków opłacisz wcześniejsze zobowiązania, zostanie Ci jedno, które będziesz mógł regularnie zmniejszać.
Pożyczki dla bezrobotnych a długi – jakie są Twoje możliwości?
Jeśli jesteś osobą bezrobotną i masz długi, najpewniej żaden bank nie udzieli Ci kredytu. Twoje możliwości uzyskania finansowania w takiej sytuacji są ograniczone przede wszystkim do instytucji pozabankowych. W znacznie mniej restrykcyjny sposób podchodzą one do oceny zdolności kredytowej, a także historii Twoich zobowiązań i wiarygodności w kontekście spłaty. Decydując się na ofertę pożyczkodawcy, możesz otrzymać od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy bez wychodzenia z domu, a pieniądze wpłyną na Twoje konto w ciągu kilkunastu minut. Wszystko to przy minimum formalności i z szansą na spokojne zastanowienie się nad wyborem najodpowiedniejszej opcji.
Jak wyjść z długów na bezrobociu? Wybór odpowiedniej pożyczki
Jak wyjść z długów na bezrobociu poprzez zaciągnięcie pożyczki dla osób bez pracy i jednocześnie uniknąć pogorszenia swojej sytuacji? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby wybrać dla siebie odpowiednią ofertę instytucji pozabankowej, z którą zdecydujesz się nawiązać współpracę. Zwróć uwagę na:
- wysokość zaproponowanego zobowiązania;
- wysokość odsetek;
- RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania;
- całkowite koszty zobowiązania;
- rodzaj i wysokość oprocentowania;
- zestawienie kosztów pozaodsetkowych – w tym prowizji i marż;
- wysokość miesięcznej raty;
- okres spłaty.
Wnikliwie przeanalizuj również umowę przed jej podpisaniem, a także wszelkie załączniki. W ten sposób unikniesz ukrytych kosztów i innych pułapek. Sprawdź też opinie na temat instytucji, z którą chcesz się związać umową pożyczki. Przeanalizuj, co sądzą o niej inni klienci i czy polecają korzystanie z jej usług.
WAŻNE! Przed zaciągnięciem zobowiązania zapoznaj się ze swoimi prawami i obowiązkami, a także najważniejszymi informacjami na temat pożyczek. W ten sposób zyskasz pewność, że warunki umowy Ci odpowiadają, a Ty jesteś w pełni świadomy wad i zalet rozwiązania, na które się zdecydujesz. |
5. Ucz się na swoich błędach i wyciągaj wnioski
To zdecydowanie najważniejsza porada dla bezrobotnych: ucz się na swoich błędach i wyciągaj wnioski z tego, co Cię spotkało. Każdemu zdarzają się potknięcia. Niespodziewana utrata pracy, choroba, nagłe wydatki – wszystko to może nawet bardzo odpowiedzialną osobę ściągnąć w dół i wciągnąć w spiralę zadłużenia. Warto wyciągnąć wnioski z lekcji życia, a po spłacie zadłużenia zacząć budować swoją poduszkę finansową. Będzie ona stanowić Twoje zabezpieczenie na przyszłość. Dzięki niej sytuacja z przeszłości już się nie powtórzy, a Twoje doświadczenie wpłynie pozytywnie na to, jakie decyzje będziesz podejmować w nadchodzących latach.
Jak wyjść z długów na bezrobociu? Kluczowe jest podjęcie działań, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad swoimi finansami. Warto zacząć od przeanalizowania tego, jak zaawansowany jest problem, a następnie zaplanować budżet i sposób spłaty długów. W razie potrzeby przydatne może się okazać sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Dzięki niej zamiast wielu różnych zobowiązań będziesz miał jedno, którego spłata powinna być mniej problematyczna.