Sytuacja osób bez pracy często jest skomplikowana. Bieżące i nagle pojawiające się wydatki przytłaczają, a brak stałych dochodów sprawia, że często brakuje środków na podstawowe rzeczy. Jak sobie z tym poradzić? Warto zgłębić wiedzę na temat tego, jak zarządzać finansami, będąc bezrobotnym, i jak wygląda zaciągnięcie oraz spłata pożyczki dla osoby bez pracy.
Jak zarządzać finansami, będąc bezrobotnym? Najważniejsze zasady
Osoby bezrobotne z reguły dysponują niewielkim budżetem na miesięczne wydatki. W takiej sytuacji warto wiedzieć, co zrobić, aby wydawanie pieniędzy było jak najlepiej zaplanowane i zracjonalizowane. Jak zarządzać finansami, będąc bezrobotnym? Jak planować wydatki? Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę dla osoby bez pracy i jak to wygląda? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym będzie Ci łatwiej zapanować nad swoimi finansami w trakcie tymczasowych kłopotów ze znalezieniem pracy.
1. Planuj budżet
Finanse osobiste a brak dochodu – jak zapanować nad pieniędzmi, jeśli jest ich niewiele? W takiej sytuacji zdecydowanie przydatnym narzędziem jest rozpisany budżet. Powinno znaleźć się w nim zestawienie Twoich dochodów (np. pochodzących z zasiłku czy z zarobków partnera), a także wydatków (np. na rachunki, żywność, chemia domowa itp.).
Analizę tego rodzaju powinieneś przygotowywać każdego miesiąca, ponieważ dochody bywają zmienne. Co więcej, powinny znaleźć się w niej wszystkie wydatki (w tym te sezonowe, jak np. wymiana opon na zimowe czy dokonanie opłaty za ubezpieczenie OC samochodu). Najlepiej część środków, jakimi dysponujesz (jeśli to możliwe), przeznaczyć też na niespodziewane zobowiązania. Wówczas jeśli te się pojawią, nie zrujnują budżetu.
Dlaczego zestawienie dochodów i wydatków jest tak ważne? Przede wszystkim dowiesz się z niego, na co i ile wydajesz, a to zdecydowanie ułatwi zarządzanie finansami – szczególnie jeśli ze względu na brak pracy jest ich niewiele.
2. Ustalaj priorytety finansowe
Jeśli środków nie wystarcza na wszystko, ustal priorytety finansowe. Zrezygnuj z tego, co nie jest konieczne – np. zakupu kolorowych kosmetyków czy wydatków na inne przyjemności. Ustal, że najpierw płacisz za to, co jest niezbędne: czynsz, rachunki, żywność. Dopiero później, jeśli pojawią się jakieś dodatkowe środki, realizujesz z nich płatności, które nie są priorytetowe.
3. Rozważ zaciągnięcie pożyczki dla bezrobotnych
Po przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej doszedłeś do wniosku, że masz niewystarczająco pieniędzy na swoje wydatki? A może w nadchodzących miesiącach pojawią się dodatkowe zobowiązania, które będą wymagały inwestycji? Opcją, która umożliwi rozwiązanie trudnej sytuacji finansowej, w tym wypadku może być pożyczka dla bezrobotnych. W jej ramach możesz zaciągnąć zobowiązanie nawet na kilkanaście tysięcy złotych.
Pożyczki dla bezrobotnych a długi i brak dochodu – gdzie możesz zaciągnąć zobowiązanie?
Spłata pożyczki dla bezrobotnych nie jest łatwa – ani z perspektywy osoby, która ją zaciąga, ani instytucji, która jej udziela. Istnieje bowiem potencjalne ryzyko dalszych problemów finansowych, które utrudnią bądź uniemożliwią uregulowanie długu. W związku z tym banki nie udzielają kredytów osobom, które nie mają stałego dochodu – wymagają one wielu formalności, aby upewnić się, że kredytobiorcy mają zdolność kredytową i są wiarygodni w ich oczach.
Czy w związku z tym osoba bezrobotna może zaciągnąć zobowiązanie? Jest to możliwe w instytucji pozabankowej. Jeśli nie masz pracy, możesz wziąć pożyczkę dla bezrobotnych przez internet. Będzie ona związana z minimalną ilością formalności, brakiem konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach, a bardzo często nie będzie również wymagać analizy BIK (Biura Informacji Kredytowej) i KRD (Krajowego Rejestru Długów).
Pożyczki dla bezrobotnych a długi
Pożyczki dla bezrobotnych a długi – czy brak regularności w spłacie pozostałych zobowiązań utrudnia bądź uniemożliwia zaciągnięcie kolejnego? Jeśli zdecydujesz się na współpracę z instytucją pozabankową, nie powinno to być problemem. Wiele z nich udziela pożyczek już na podstawie samej deklaracji, bez analizowania Twojej historii kredytowej.
Finanse osobiste a brak dochodu – na co możesz przeznaczyć środki z pożyczki dla bezrobotnych?
Pożyczki dla osób bez pracy są udzielane na dowolny cel. W związku z tym możesz je przeznaczyć m.in. na:
- opłacenie rachunków,
- zakup żywności,
- spłatę innych zobowiązań – np. na uregulowanie problemów z komornikiem,
- naprawę pojazdu,
- zakup sprzętu AGD – np. w celu zastąpienia zepsutej lodówki czy pralki, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania.
Zobowiązania są udzielane na kwotę od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. W związku z tym mogą stanowić wsparcie dla budżetu domowego nawet na kilka miesięcy. Spłata pożyczki dla bezrobotnych może mieć charakter dopasowany do indywidualnych potrzeb – np. mieć długi okres. Dzięki temu będziesz mógł zająć się regulacją zobowiązania już po znalezieniu pracy, a czas, gdy będziesz bez niej pozostawał, będzie mniej stresujący dzięki pozyskanym środkom.
Gdzie znaleźć atrakcyjną ofertę pożyczki dla bezrobotnych?
Jak zarządzać finansami, będąc bezrobotnym i zaciągając pożyczkę? Przede wszystkim pamiętaj, że oferty poszczególnych instytucji pozabankowych mogą się od siebie znacznie różnić – np. maksymalną kwotą możliwą do uzyskania w ramach zobowiązania, okresem spłaty czy czasem oczekiwania na wypłatę środków. W związku z tym warto przeanalizować jak najwięcej opcji i znaleźć dla siebie tę idealną.
Oferty pożyczek dla bezrobotnych znajdziesz w internetowych porównywarkach. Zestawienia zawierają najważniejsze informacje dotyczące konkretnego zobowiązania. Są w nich również bezpośrednie przekierowania do złożenia wniosku w konkretnej instytucji. Wówczas rozpoczyna się krótki i stosunkowo szybki proces ubiegania się o środki.
4. Unikaj zakupów pod wpływem impulsu i wydawania pieniędzy na zbędne rzeczy oraz usługi
Jak zarządzać finansami, będąc bezrobotnym? Pamiętaj, że masz ograniczenia dotyczące tego, ile możesz wydać. Unikaj zakupów pod wpływem impulsu, czyli np. po zobaczeniu reklamy w telewizji czy internecie.
Zwracaj również uwagę na to, co kupujesz. Nie przeznaczaj pieniędzy na dodatkowe usługi, ponieważ z pewnością środki przydadzą się na te podstawowe. Jeśli w danym miesiącu uda Ci się zaoszczędzić, odłóż pieniądze na przyszłość, bo nawet niewielka suma w kolejnych tygodniach może zrobić dużą różnicę w Twoim budżecie.
5. Sięgaj po formy wsparcia finansowego dla osób bezrobotnych
Osoby bez pracy mogą pozyskiwać zasiłek dla bezrobotnych przez okres od 6 do 12 miesięcy. Nie jest to jednak jedyna forma wsparcia finansowego, po jaką możesz sięgnąć. Pracownicy socjalni z ośrodka opieki społecznej również mogą zaproponować Ci szereg form wsparcia dotyczącego m.in. żywienia, ogrzewania domu w okresie zimowym i wielu innych.
Finanse osobiste a brak dochodu to problem osób bezrobotnych, który wiąże się z dużymi ograniczeniami. Podstawowa wiedza na temat zarządzania pieniędzmi i znajomość możliwości, jakie masz w danej sytuacji, zdecydowanie ułatwi Ci funkcjonowanie w okresie kryzysu i pozwoli zadbać o realizację bieżących zobowiązań.