Wpływ pożyczek na historię kredytową bezrobotnych

Historia kredytowa ma duże znaczenie dla osób, które chcą w przyszłości ubiegać się o kolejne zobowiązania – w tym kredyty hipoteczne na zakup czy budowę nieruchomości. Warto w związku z tym wiedzieć, jaki jest wpływ zaciągnięcia pożyczki na historię kredytową bezrobotnych. Na co należy uważać? Kiedy pozytywna historia może być przydatna i jak można poprawić swoją zdolność kredytową?

Wpływ zaciągnięcia pożyczki na historię kredytową bezrobotnych – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Historia kredytowa a pożyczki dla bezrobotnych – jak zaciągane zobowiązania wpływają na budowę Twojej historii i zdolności kredytowej? Na co uważać w trakcie zaciągania pożyczek, aby nie paść ofiarą pułapek i nie musieć spłacać nadmiernie wysokich zobowiązań? Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć i dzięki którym można wpłynąć pozytywnie na swoją sytuację finansową – dzisiaj, a także w przyszłości.

1. Historia kredytowa ma znaczenie dla bezrobotnych i każdej osoby, która ubiega się o zaciągnięcie zobowiązania finansowego 

Historia kredytowa to inaczej zestawienie informacji na temat Twoich zobowiązań finansowych – zarówno tych aktualnych, jak i tych z przeszłości. Znajdują się w nim informacje na temat wysokości kwoty kredytów i pożyczek, a także dane na temat terminowej spłaty rat oraz całych zobowiązań.

Dlaczego historia kredytowa ma znaczenie? Wpływa ona na ocenę Twojej zdolności do zaciągania kolejnych zobowiązań: kredytu gotówkowego, konsumenckiego, hipotecznego czy nawet zakupu telewizora na raty. Każdy bank wnikliwie ją analizuje przed nawiązaniem z Tobą współpracy. Część pozabankowych instytucji, które oferują pożyczki dla osób bez stałego zatrudnienia, obiecuje brak analizy danych z historii przy zaciąganiu zobowiązania (a przynajmniej to, że nie rzutują one na podejmowaną decyzję). Dane z zestawienia mają jednak znaczenie – na przykład wpływają na oferowaną kwotę udzielanej pożyczki. Pozytywna historia czyni Cię wiarygodnym i sprawia, że masz większy wybór w tej kwestii.

Historia kredytowa ma znaczenie dla każdego, kto chce się ubiegać o finansowanie ze źródeł zewnętrznych – banków czy instytucji pozabankowych. Mają ją zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. 

2. Zaciąganie pożyczek może być pomocne w budowaniu historii kredytowej 

Historia kredytowa a pożyczki dla bezrobotnych: co je łączy? Zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej może się poczynić do rozpoczęcia procedury budowania pozytywnej oceny Twojej wiarygodności finansowej. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy będziesz dokonywać regularnych wpłat. Dlaczego jest to tak ważne? Osoby bez legalnych dochodów nie otrzymają kredytu z banku. Wnikliwie analizuje on bowiem historię każdego klienta, aby zminimalizować ryzyko problemów z egzekwowaniem spłaty. Szansą dla osób, którym bank nie udzieli kredytu, jest uzyskanie zobowiązania wypłacanego bez zaświadczenia o dochodach. W jego ramach możesz otrzymać środki na realizację dowolnego celu (spłatę długów, zakup telefonu, telewizora i wiele innych). Takie pożyczki od 2023 roku są wpisywane do krajowych rejestrów, dlatego będą informacją dla innych podmiotów finansowych, że masz zobowiązania, które jesteś w stanie regulować. To da Ci z kolei szansę na podniesienie swojej wiarygodności.

3. Podczas budowania historii kredytowej warto uważać na pułapki 

Podczas budowania swojej historii kredytowej musisz uważać na pewne pułapki. Czym one są? Przede wszystkim ofertami, które przekraczają Twoje możliwości finansowe – mają za wysokie raty, koszty całkowite czy oprocentowanie. W takiej sytuacji mogą się pojawić problemy ze spłatą pożyczki, a to z kolei wpłynie negatywnie na Twoją historię kredytową. Możesz jednak tego uniknąć. Jak to zrobić? Przede wszystkim:

  • dobierz konkretne zobowiązanie do swoich potrzeb i możliwości – unikaj zbyt wysokich pożyczek, których spłata będzie dla Ciebie niemożliwa. Wybierz mniejszą kwotę, a po dokonaniu spłaty będziesz w stanie zaciągnąć kolejne zobowiązanie. Wszystko bez nadmiernego obciążania domowego budżetu i zbędnego stresu, a przy tym z budowaniem pozytywnej historii finansowej;
  • unikaj nieuczciwych warunków pożyczek – zbyt wysokie oprocentowanie czy koszty mogą stanowić zagrożenie dla Twojego portfela i powodować ryzyko pogorszenia historii kredytowej. Aby tego uniknąć, korzystaj z rzetelnych porównywarek ofert i wnikliwie analizuj ich warunki, aby wybrać jak najkorzystniejsze dla siebie opcje;
  • nie podpisuj umowy bez przeanalizowania jej warunków – jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, poznaj swoje prawa i zobowiązania wynikające z umowy i załączników do niej. W ten sposób unikniesz na przykład ukrytych kosztów, które są poważną pułapką dla pożyczkobiorcy.

Wszystko to sprawi, że zmniejszysz ryzyko problemów ze spłatą zobowiązania, a tym samym zwiększysz szansę na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej.

4. Historia kredytowa a pożyczki dla bezrobotnych – ważny jest wybór odpowiedniej oferty

Skuteczne unikanie pułapek podczas wyboru pożyczki dla osoby bezrobotnej wpływa pozytywnie na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej oferty, ale także samego pożyczkodawcy, z którym będziesz współpracować. Na uwagę zasługują jedynie rzetelne podmioty. Działalność instytucji pozabankowych, podobnie jak samych banków, jest regulowana prawnie – między innymi przez ustawę antylichwiarską czy ustawę o kredycie konsumenckim. Wybieraj do współpracy firmy, które działają zgodnie z nimi i są rzetelne. Sprawdzaj opinie na ich temat i korzystaj z usług tych, które są polecane oraz mają wiarygodną i ugruntowaną pozycję na rynku. To zmniejszy ryzyko Twoich problemów ze spłatą, a także potencjalnego oszustwa.

5. Negatywną historię kredytową można poprawić

Wpływ zaciągnięcia pożyczki na historię kredytową bezrobotnych nie zawsze jest pozytywny. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których w zestawieniu pojawiają się negatywne wpisy. Mogą one pochodzić od banków, a także instytucji pozabankowych. Czy oznaczają, że Twoja wiarygodność już na zawsze spadnie? Oczywiście, że nie. Możesz zrobić następujące rzeczy, aby poprawić swoją historię kredytową:

  • regularnie spłacaj aktualne zobowiązania i dobieraj ich warunki do swoich możliwości finansowych;
  • kontroluj wpisy znajdujące się w historii i weryfikuj ich rzetelność;
  • zaciągaj niewielkie pożyczki, aby ich spłata budowała Twoją wiarygodność;
  • dbaj o to, aby w spisie znajdowały się informacje dotyczące uregulowanych zobowiązań.

Troszcząc się o wszystkie te aspekty łącznie, wkrótce poprawisz swoją wiarygodność! Budowanie pozytywnej historii kredytowej ułatwia zaciąganie kolejnych zobowiązań. Będąc osobą bezrobotną, również możesz dbać o to, aby w zestawieniu znajdowały się informacje podnoszące Twoją wiarygodność w oczach pożyczkodawców. Jeśli z kolei informacje na Twój temat mają negatywny wydźwięk, możesz wpłynąć na poprawę swojej sytuacji poprzez wspomniane kroki poprawiające historię kredytową.