Jak znaleźć pożyczkę dla zadłużonych: przewodnik krok po kroku

Osoby zadłużone również mogą znaleźć i wybrać dla siebie korzystną ofertę pożyczki. Może to być jednak nieco trudniejsze niż w przypadku klientów z pozytywną historią kredytową. Jak znaleźć pożyczkę dla zadłużonych? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć pułapek?

Czy osoba zadłużona może wziąć pożyczkę?

Osoba zadłużona może wziąć pożyczkę. Istnieje jednak niewielka szansa na to, że zobowiązania udzieli jej bank. Wynika to z faktu, że tego rodzaju instytucje mają restrykcyjne warunki dotyczące udzielania finansowania. Aby je od nich otrzymać, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię w tym zakresie. Osoby zadłużone bardzo często nie spełniają żadnego z tych wymogów. W związku z tym banki udzielają odmownych odpowiedzi na ich wnioski.

Co zrobić w takiej sytuacji? Alternatywą są w tym wypadku instytucje pozabankowe. Udzielają one zobowiązania mimo zadłużenia czy tymczasowych problemów finansowych, nawet osobom bezrobotnym. Podmioty tego rodzaju działają w legalny sposób – oczywiście, pod warunkiem że wybierzesz sprawdzonego pożyczkodawcę.

Jak znaleźć pożyczkę dla zadłużonych w 4 prostych krokach

Jesteś osobą zadłużoną i chcesz zaciągnąć pożyczkę? Przed wybraniem oferty i zawarciem umowy z podmiotem pozabankowym warto zapoznać się z poradnikiem. Dzięki niemu dowiesz się, jak krok po kroku znaleźć dla siebie atrakcyjną ofertę i uniknąć ewentualnych pułapek czy nadmiernego zadłużenia się.

1. Sprawdź, jakie są Twoje opcje – skorzystaj z internetowej porównywarki

Najlepsza pożyczka dla zadłużonych często kryje się w gąszczu tych znacznie mniej korzystnych – wysokooprocentowanych czy oferowanych przez nierzetelnych pożyczkodawców. Aby znaleźć idealną opcję dla siebie, porównaj ze sobą jak najwięcej propozycji. W tym celu najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki.

Dzięki temu zorientujesz się, jakie są Twoje możliwości. Porównanie ofert pozwoli Ci określić, na jakie oprocentowanie możesz liczyć i jaka będzie wysokość raty przy konkretnym zobowiązaniu. Poznasz też jego całkowity koszt. Porównanie jest kluczowe do tego, aby nie wybrać opcji, która po prostu nie będzie Ci się opłacać. Im więcej ofert ze sobą zestawisz, tym Twoja wiedza będzie większa, a ryzyko zawarcia umowy na słabych warunkach mniejsze.

2. Przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości finansowe

 

Pożyczka dla osoby zadłużonej powinna być wybrana w pełni świadomie. W związku z tym warto przeanalizować, jakie zobowiązanie jest w zasięgu Twoich możliwości finansowych. Racjonalne jest zaciąganie pożyczek, których spłata jest możliwa.

Potrzebujesz pieniędzy na remont? A może straciłeś w ostatnich miesiącach pracę i potrzebujesz środków do tego, by utrzymać dom i swoich bliskich? Niezależnie od tego, co zachęca Cię do zaciągnięcia zobowiązania, podejdź do niego racjonalnie. Rozważ, ile pieniędzy potrzebujesz, a także ile będziesz w stanie zwrócić – kwota spłaty co do zasady będzie większa niż ta, którą otrzymasz. Unikaj zadłużenia się pod tzw. korek.

3. Wybierz najlepszą pożyczkę dla zadłużonych

Wiesz już, jak znaleźć pożyczkę dla zadłużonych i gdzie jej szukać. Po dokonaniu oceny swojej zdolności możesz przejść do wyboru konkretnej opcji. Analizując poszczególne oferty, zwróć uwagę na najważniejsze czynniki dotyczące zobowiązania.

Należą do nich:

  • wysokość oprocentowania – stanowi ono podstawowy koszt związany ze spłatą pożyczki. Jest wyrażone w procentach i może znacząco się różnić w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz;
  • rodzaj oprocentowania – może być stałe (wysokość rat nie ulegnie zmianie przez określony czas) lub zmienne (wówczas miesięczne opłaty będą mogły rosnąć lub spadać);
  • RRSO – jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli całkowity koszt zobowiązania wyrażony w ujęciu procentowym w skali roku;
  • wysokość miesięcznej raty – zadbaj o to, aby nie była ona nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu.

 

Znajomość podstawowych pojęć jest bardzo ważnym aspektem w kontekście wyboru atrakcyjnej oferty. Kluczowe jest jednak również znalezienie wiarygodnego pożyczkodawcy i uważanie na pułapki kredytowe.

Jak sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy?

Najlepsza pożyczka dla zadłużonych to taka, która ma korzystne warunki i jest zaciągana w ramach współpracy z wiarygodnym podmiotem. Jak taki znaleźć? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak długo działa on na rynku. Jeśli ma już ugruntowaną pozycję i rozbudowaną bazę klientów, istnieje duża szansa na to, że działa w przejrzysty sposób.

Jeśli ma do tego pozytywne opinie i uregulowaną sytuację prawną, warto zapoznać się z jego ofertami. Przed zawarciem umowy możesz też sprawdzić opinie klientów na jego temat. Jeśli potwierdzają wiarygodność i profesjonalne podejście, również są wskazówką zachęcającą do nawiązania współpracy.

Jak uniknąć pułapek podczas zaciągania zobowiązania? Na co uważać?

Podczas zaciągania zobowiązania warto uważać przede wszystkim na zbyt wysokie oprocentowanie i ogólne koszty całej pożyczki. Dobrze jest także unikać nadmiernego zadłużania się czy nawiązywania współpracy z nieuczciwymi podmiotami. Jak to zrobić? Przede wszystkim analizuj dokumenty, sprawdzaj, pogłębiaj swoją wiedzę w tej dziedzinie i z dużą dozą racjonalności oceniaj swoje możliwości finansowe.

4. Zawrzyj umowę

Ostatnim krokiem związanym z zaciągnięciem pożyczki jest zawarcie umowy. Przed jej podpisaniem pamiętaj o tym, aby wnikliwie przeanalizować klauzule zawarte w dokumencie.

Jeśli coś będzie niezrozumiałe, dopytaj, doczytaj, a w razie potrzeby skorzystaj z darmowej pomocy prawnej. W ten sposób unikniesz pułapek kredytowych.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową na przyszłość?

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową na przyszłość, pamiętaj o regularnym spłacaniu zobowiązań. Zadbaj także o poprawę swoich warunków finansowych – np. poprzez znalezienie lepiej płatnej czy dodatkowej pracy.

Jak zarządzać długami, aby poprawić swoją sytuację finansową?

Aby poprawić swoją sytuację finansową, zadbaj o:

  • regularną spłatę nowych i wcześniejszych zobowiązań;
  • zaciąganie jedynie niezbędnych pożyczek w wysokości dostosowanej do Twoich możliwości finansowych;
  • sporządzenie planu spłaty poszczególnych wierzytelności;
  • poprawę swojej świadomości finansowej poprzez edukację i odpowiedzialne podejście do zarządzania pieniędzmi.

 

Wszystko to, realizowane starannie i regularnie, pozwoli Ci odzyskać kontrolę nad finansami, a także spokój i poczucie bezpieczeństwa, które daje brak nieuregulowanych zobowiązań.

 

Zaciągnięcie pożyczki przez osoby zadłużone jest możliwe. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i analizy rynku w celu znalezienia najkorzystniejszej oferty dla siebie. To pozwala uniknąć pułapek i zadłużać się jedynie w świadomy sposób.