Wiele osób z nieuregulowaną sytuacją finansową i negatywną historią kredytową na pewnym etapie swojego życia rozważa zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Czy pożyczka dla zadłużonych osób to dobry pomysł? Jakie mogą być wady i zalety skorzystania z tego rozwiązania?
Czy osoba zadłużona może zaciągnąć kolejne zobowiązanie?
Przede wszystkim w kwestii rozważania wad i zalet zaciągania zobowiązań przez osoby z zadłużeniem warto zadać pytanie, czy w ogólne mogą one brać kolejne pożyczki. Jest to możliwe, jednak liczba ofert będzie ograniczona.
Banki co do zasady nie pracują z tymi, którzy mają niską zdolność kredytową i figurują w bazach dla dłużników. W związku z tym o zaciągnięcie zobowiązania możesz ubiegać się w instytucji pozabankowej.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z oferty pożyczki dla zadłużonych? Przede wszystkim musisz mieć ukończone 18 lat, pełną zdolność do czynności prawnych, a także ważny dokument tożsamości. Przydatne będzie także konto internetowe oraz numer telefonu. Posłużą do weryfikacji i przesłania Ci środków po rozpatrzeniu wniosku kredytowego. |
Jakie pożyczki może zaciągnąć osoba zadłużona?
Podmioty pozabankowe oferują osobom zadłużonym m.in.:
- pożyczki pod zastaw,
- pożyczki na czek GIRO,
- pożyczki prywatne,
- pożyczki z gwarantem,
- pożyczki udzielane bez sprawdzania baz dłużników.
Kwoty zobowiązań proponowanych w takiej sytuacji wynoszą z reguły od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.
Pożyczka dla zadłużonych – ryzyko i szansa
Czy pożyczka dla zadłużonych to dobry pomysł? To zależy. W każdej sytuacji nowe zobowiązanie będzie wiązało się z potencjalnym ryzykiem, ale także szansą na czerpanie korzyści.
Czy pożyczka dla zadłużonych to dobry pomysł? Ryzyko związane z rosnącym zadłużeniem
Konsekwencjami kolejnych zobowiązań dłużników mogą być:
- problemy ze spłatą – w niektórych sytuacjach mogą prowadzić potencjalnie do wpadnięcia w spiralę zadłużenia czy stałej utraty kontroli nad własnymi finansami;
- pogorszenie się zdolności kredytowej – istnieje szansa, że w przyszłości będą generować trudności w zaciąganiu kolejnych zobowiązań (np. kredytu hipotecznego), jeśli nie będziesz ich regularnie spłacać;
- wybranie niekorzystnej oferty – w tym wypadku może pojawić się ryzyko zawarcia umowy zawierającej pułapki kredytowe (np. zbyt wysokie oprocentowanie, bardzo krótki okres spłaty).
Czy w każdym wypadku musi tak być? Negatywne konsekwencje dotyczą z reguły źle dobranych zobowiązań do konkretnych możliwości finansowych. Jeśli racjonalnie podejdziesz do oceny swojej zdolności i weźmiesz pożyczkę na kwotę, którą będziesz w stanie spłacić, przykre konsekwencje nie będą Cię dotyczyły. Być może będzie wręcz przeciwnie – będziesz mógł czerpać ze zobowiązania jedynie korzyści.
Czy pożyczka dla zadłużonych to dobry pomysł? Korzyści płynące z zaciągnięcia kolejnego zobowiązania
Z zaciągnięcia zobowiązania przez osobę zadłużoną mogą płynąć następujące korzyści:
- szansa na konsolidację długów – z zaciągniętego kredytu możesz spłacić pozostałe, aby łatwiej ustalić plan spłaty;
- możliwość tymczasowej poprawy płynności finansowej – pieniądze mogą Ci posłużyć do odzyskania kontroli nad finansami, a tym samym ułatwić np. poszukiwanie pracy czy lepiej płatnego stanowiska bez obaw o podstawowe potrzeby;
- szansa na poprawę swojej zdolności kredytowej – zaciągnięcie kolejnego zobowiązania i dokonywanie jego terminowej spłaty wpłynie pozytywnie na ocenę zdolności kredytowej.
Co zrobić, aby zwiększyć swoją szansę na czerpanie korzyści z zaciągnięcia zobowiązania? Przede wszystkim dopasuj jego warunki do swoich możliwości. Wybierz kwotę, której faktycznie potrzebujesz i na którą możesz sobie pozwolić. Przeanalizuj również rynek w poszukiwaniu pożyczki, która będzie dla Ciebie korzystna – u wiarygodnego podmiotu, z oprocentowaniem i Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania na optymalnym poziomie oraz bez ukrytych kosztów.
Kolejne zobowiązania w każdym wypadku wiążą się z potencjalnym ryzykiem. Mogą być jednak również szansą na poprawę sytuacji finansowej, jeśli będą odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb.
Masz długi? Zobacz, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację: 3 strategie warte uwagi
Czy pożyczka dla zadłużonych to dobry pomysł? W niektórych przypadkach może nim być. Warto jednak zawsze pracować nad poprawą swojej sytuacji finansowej, aby w przyszłości nie musieć podejmować tego typu rozważań. Jak to zrobić?
1. Restrukturyzacja zadłużenia
Restrukturyzacja zadłużenia polega na dopasowaniu warunków spłaty istniejących zobowiązań finansowych do Twoich możliwości. Jak ją przeprowadzić? Możesz rozważyć konsolidację (połączyć różne zobowiązania w jedno, które będzie łatwiejsze w spłacie) czy negocjować z wierzycielami warunki pożyczek (dla nich korzystniejsza będzie modyfikacja niż całkowity brak zwrotu środków). W każdym wypadku zaplanuj swoje działania, aby pokazać właścicielom Twoich wierzytelności, że faktycznie zależy Ci na ich spłacaniu.
2. Skorzystanie z porad prawnych i finansowych
Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazłeś, skorzystaj z pomocy. Możesz znaleźć darmowe porady prawne lub finansowe – w nieodpłatnych punktach porad, fundacjach czy na forach internetowych. Pamiętaj jednak, by zawsze korzystać z rzetelnych informacji od profesjonalistów, których kompetencje i doświadczenie potwierdzają, że mogą ich udzielać.
3. Budowanie świadomości finansowej
Aby zadbać o sytuację finansową, buduj swoją świadomość i poczucie odpowiedzialności. Skup się na tym, aby zrozumieć mechanizmy związane z tymi aspektami i ułatwić sobie skuteczne zarządzanie pieniędzmi. W tym celu warto również skorzystać z darmowej wiedzy, w tym z doświadczeń innych osób, które wyszły z zadłużenia.
Czy zaciąganie kolejnych zobowiązań, będąc już zadłużonym, to dobry wybór? W niektórych sytuacjach taki krok może dawać korzyści. Ważne jest jednak to, aby w odpowiedzialny sposób podchodzić do swoich wierzytelności, a decydując się na kolejne pożyczki, wybierać opcje, które będziesz mógł regularnie spłacać.