Restrukturyzacja długu – rozwiązania pożyczkowe dla zadłużonych

Zdarzają się sytuacje, w których konieczna okazuje się restrukturyzacja długu. Proces ten pozwala uregulować sytuacje między dłużnikiem a wierzycielem. Dla zadłużonej osoby może stanowić także szansę na odzyskanie spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Co warto o nim wiedzieć? Jak pożyczka może wpłynąć na zadłużenie?

Czym jest restrukturyzacja długu?

Pod pojęciem restrukturyzacji długu kryje się szereg procesów, które mają na celu zmodyfikowanie pierwotnych warunków spłaty zobowiązania i ich dopasowanie do aktualnych potrzeb zadłużonej osoby.

Restrukturyzacja to proces opłacalny zarówno dla dłużnika, jak i dla jego wierzyciela. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pozwala wyegzekwować należność – na nieco innych zasadach niż pierwotnie ustalono, ale nadal zmierza do spłacenia zobowiązania.

Restrukturyzacja długu – 3 kroki, które warto podjąć

Restrukturyzacja zadłużenia może przebiegać na wiele różnych sposobów. Często działania w tym wypadku są podejmowane po konsultacjach z ekspertami z dziedziny finansów, aby dopasować ich przebieg do indywidualnych potrzeb. Warto jednak poznać 3 uniwersalne kroki, które sprawdzają się w wielu sytuacjach.

1. Konsolidacja długów

Konsolidacja długów może być korzystną opcją dla zadłużonego. Proces pozwala zebrać kilka zobowiązań w jedno. Tym samym umożliwia: 

  • ograniczenie liczby wierzycieli – kontakt z nimi jest wówczas ułatwiony;
  • zmniejszenie liczby formalności związanych z bieżącą obsługą zobowiązań – to pozwoli Ci zaoszczędzić czas, a także przyłożyć większą wagę do terminowej regulacji należności;
  • uzyskanie jednej niższej raty zamiast kilku wyższych – będzie ona dla Ciebie mniejszym obciążeniem, a to wpłynie bezpośrednio na Twoją płynność finansową i możliwości w zakresie spłaty;
  • odciążenie budżetu zadłużonej osoby – raty za każde ze zobowiązań osobno mogą przekraczać Twoje dochody. Jeśli skumulujesz je w jedną, niższą, w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy na codzienne wydatki;
  • wydłużenie czasu spłaty – skonsolidowany dług będziesz mógł spłacać dłużej. Koszty całego zobowiązania nieco przez to wzrosną, ale miesięczne raty będą niższe.

 

Dla wielu osób będzie to korzystna opcja. Pozwoli odzyskać spokój i kontrolę nad finansami, a także stopniowo wychodzić z zadłużenia.

Pożyczki dla zadłużonych a restrukturyzacja długu – kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Pożyczki dla zadłużonych a restrukturyzacja długu – co warto wiedzieć? Kredyt konsolidacyjny nie jest dla wszystkich. Co do zasady o jego udzielenie mogą ubiegać się osoby z odpowiednią zdolnością i historią kredytową.

Co zrobić, jeśli nie masz szans na uzyskanie takiego finansowania? Możesz rozważyć zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych osób. Warto jednak zastanowić się w tym wypadku nad tym, jak dopasować jej warunki do swoich możliwości. Tylko wtedy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie.

2. Renegocjacja warunków zobowiązania

W ramach restrukturyzacji długu możesz renegocjować warunki pożyczki z podmiotem, który udzielił Ci zobowiązania. Zmianie mogą podlegać takie aspekty, jak m.in.:

  • okres spłaty – jego wydłużenie wpłynie bezpośrednio na zwiększenie Twoich możliwości związanych z regulacją należności;
  • wysokość oprocentowania – im wyższe oprocentowanie, tym większe odsetki, a tym samym koszty całego zobowiązania. Już niewielkie obniżenie tego czynnika znacząco zmniejszy obciążenie;
  • warunki umowy – możesz negocjować np. dzień, w którym będziesz dokonywać spłaty, czy wnioskować o odroczenie konkretnej raty bądź rat.

Jak zainicjować proces renegocjacji? Konieczne jest skontaktowanie się z podmiotem, który udzielił zobowiązania. W tym celu możesz umówić się na spotkanie w siedzibie jego działalności, sporządzić pismo, w którym zawrzesz swoje postulaty lub skontaktować się telefonicznie.

WAŻNE: Niezależnie od tego, jaką formę kontaktu wybierzesz, sprawdź, czy faktycznie będziesz miał do czynienia ze swoim wierzycielem. Uważaj na oszustów próbujących wyłudzać dane lub pieniądze.

3. Opracowanie planu spłaty

Plan spłaty to istotny element restrukturyzacji długu, który warto opracować dla siebie, ale również w związku z negocjowaniem warunków zobowiązania z podmiotem, który go udzielił. Jego sporządzenie będzie dla Ciebie motywacją do regulowania zobowiązań i ramowymi założeniami, do których będziesz dopasowywać swoje działania. Dla wierzyciela może być z kolei potwierdzeniem, że z powagą, odpowiedzialnością i w realny sposób podchodzisz do chęci uregulowania zaległych zobowiązań.

W planie spłaty opracowanym na rzecz restrukturyzacji długu powinny się znaleźć: 

  • informacje na temat liczby rat,
  • kwoty miesięcznych spłat,
  • daty planowanych wpływów,
  • całkowity okres spłaty.

Każdy z aspektów warto uzasadnić – np. spłata w dany dzień ze względu na wpływ wynagrodzenia za pracę, określona wysokość raty ze względu na Twoje realne możliwości. Warto do całości załączyć wyliczenia.

Pamiętaj, że plan spłaty powinieneś opracować w sposób rzetelny, racjonalny, obiektywny i odpowiedzialny. Przeprowadź kalkulacje, przeanalizuj swoje możliwości finansowe i zaproponuj rozwiązania, którym będziesz w stanie sprostać w czasie spłaty.

Każdy z kroków najlepiej zrealizować łącznie, jeśli Twoja sytuacja to umożliwia. W ten sposób będziesz mógł uzyskać najlepsze rezultaty.

Pożyczki dla zadłużonych a restrukturyzacja długu – na co warto uważać?

Pożyczki dla zadłużonych a restrukturyzacja długu – jeśli zdecydujesz się na dodatkowe zobowiązanie, zwróć uwagę na jego wybór. Jeśli sięgniesz po pożyczkę na niekorzystnych warunkach, u niesprawdzonego podmiotu czy niedopasowaną do Twoich potrzeb, nie poprawisz swojej sytuacji finansowej. Jak tego uniknąć? Na co uważać?

Decydowanie się na niekorzystne oferty pożyczek

Unikaj pożyczek ze zbyt wysokim oprocentowaniem. Wpływa ono bezpośrednio na wysokość odsetek, a z kolei one na miesięczną ratę. Jeśli oprocentowanie będzie za duże, istnieje ryzyko, że będziesz zmagał się z problemami ze spłatą, a Twoje kłopoty finansowe dodatkowo się pogłębią.

Aby znaleźć korzystną ofertę pożyczki dla siebie, skorzystaj z internetowej porównywarki. Znajdziesz tam zestawienie kosztów i warunków poszczególnych zobowiązań w przejrzystej formie. To pozwoli Ci sprawnie porównać ze sobą różne opcje i wybrać spośród nich tę najkorzystniejszą.

Zaciąganie zobowiązań u niesprawdzonych podmiotów

Zaciągaj pożyczki jedynie u sprawdzonych podmiotów: działających w legalny sposób, z ugruntowaną pozycją na rynku i pozytywnymi opiniami wśród klientów. Dzięki temu ograniczysz ryzyko pułapek kredytowych czy ukrytych kosztów.

Nieodpowiedzialne dalsze zadłużanie

Aby nie pogłębiać złej sytuacji finansowej, zadłużaj się jedynie odpowiedzialnie. Dopasuj warunki zobowiązania do swoich możliwości finansowych, abyś był w stanie je spłacać. Analizuj również długofalowe konsekwencje podejmowanych decyzji i zwiększaj swoją świadomość finansową.

Wszystko to pomoże Ci zadbać o dobranie korzystnej oferty pożyczki dla siebie, a także uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Zaciągnięcie pożyczki na spłatę istniejących zobowiązań w niektórych przypadkach może okazać się korzystną opcją. Aby jednak nią było, warto z rozwagą podejść do całej sprawy i realnie oceniać swoje potrzeby oraz możliwości.