Zrozumienie oprocentowania pożyczek dla zadłużonych

Zrozumienie oprocentowania pożyczek dla zadłużonych ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz znajdować korzystne oferty zobowiązań i unikać pułapek kredytowych. Co warto wiedzieć o tym wskaźniku? Jakie są jego rodzaje? Jak szukać ofert pożyczek ze stosunkowo niskim oprocentowaniem?

Oprocentowanie pożyczek dla zadłużonych – co trzeba wiedzieć?

Oprocentowanie pożyczek dla zadłużonych może się znacząco różnić w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. Różnica nawet kilku procent może z kolei znacząco wpływać na warunki spłaty i koszty całego zobowiązania. Kluczowe jest zatem to, aby podczas szukania oferty dla siebie wybrać tę z jak najniższym oprocentowaniem (nie jest to jednak jedyny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę).

Pożyczki dla osób zadłużonych co do zasady są oprocentowane wyżej niż te dla osób z pozytywną historią kredytową. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego rodzaju zobowiązań udzielają podmioty spoza sektora bankowego, które ponoszą ewentualne ryzyko problemów z egzekwowaniem spłaty. Jest ono potencjalnie większe u osób z wierzytelnościami niż u tych, które nie mają żadnych zaległości.

WAŻNE: Warunki pożyczek dla osób zadłużonych są regulowane prawnie. Zgodnie z obowiązującymi normami aktualnie oprocentowanie nie może przekraczać dwukrotności wartości, jaką jest stopa referencyjna NBP + 3,5%.

Zrozumienie oprocentowania pożyczek dla zadłużonych – czym jest oprocentowanie zobowiązania?

Oprocentowanie zobowiązania to koszt, jaki ponosisz za korzystanie z pożyczonej kwoty. Jego wysokość stanowi procentowy wskaźnik, który jest podstawą oszacowania wysokości odsetek kredytu w skali roku. Nalicza się ono przez cały okres spłaty.

Prawo reguluje maksymalną wysokość oprocentowania. Instytucje, które udzielają pożyczek dla zadłużonych, mogą więc przyjmować różne wysokości wskaźnika w proponowanym zakresie. Im są niższe, tym korzystniejsza będzie dla Ciebie konkretna oferta.

Rodzaje oprocentowania – stałe i zmienne

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje oprocentowania: 

 1. Stałe – nie zmienia się w okresie spłaty zobowiązania. W związku z tym wysokość spłacanych rat również zasadniczo nie podlega zmianom. 
 2. Zmienne – ewoluuje w zależności od rynkowych warunków finansowych. W związku z tym raty zobowiązania mogą spadać lub rosnąć w zależności od określonych czynników.

 

Na rynku możesz znaleźć oferty pożyczek zarówno ze stałym, jak i ze zmiennym oprocentowaniem. Te ze pierwsze niekiedy mogą wiązać się z większymi kosztami ogólnymi niż drugie. Są one jednak mniej ryzykowne, ponieważ nie musisz obawiać się nagłego wzrostu wskaźnika, a co za tym idzie – wyższych miesięcznych kosztów spłaty. Na jaką opcję się zdecydować? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Musisz sam ocenić swoje podejście do ryzyka i na tej podstawie dokonać wyboru.

Jak oprocentowanie pożyczek dla zadłużonych wpływa na koszty zobowiązania?

Oprocentowanie pożyczek dla zadłużonych wpływa bezpośrednio na:

 • wysokość raty,
 • koszty odsetkowe,
 • całkowite koszty zobowiązania.

 

Różnica kilku procent wysokości wskaźnika w skrajnych przypadkach może oznaczać wzrost całkowitych kosztów zobowiązania nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

Jaki wpływ może wywrzeć zbyt wysokie oprocentowanie na sytuację zadłużonej osoby?

Jeśli zadłużona osoba zaciągnie pożyczkę ze zbyt wysokim oprocentowaniem, pojawi się duże ryzyko:

 • problemów z regularną spłatą – zbyt wysoka rata będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu,
 • utraty poczucia spokoju – problemy ze spłatą powodują stres, a ten z kolei bezpośrednio wpływa na utratę spokoju i poczucia bezpieczeństwa,
 • pogorszenia zdolności kredytowej – brak regularnych spłat dodatkowo pogorszy sytuację w tym kontekście,
 • wpadnięcia w spiralę zadłużenia – osoba z problemami finansowymi chcąc poprawić swoją sytuację, może zaciągać kolejne zobowiązania, które będą dodatkowym obciążeniem,
 • utraty kontroli nad finansami – rosnące odsetki mogą prowadzić do utraty kontroli nad zarządzaniem pieniędzmi.

 

Może do tego dojść, jeśli wybierzesz zobowiązanie ze zbyt wysokim oprocentowaniem. Masz jednak szansę na to, aby się przed tym uchronić i znaleźć ofertę bezpieczną oraz korzystną z punktu widzenia finansowego, której warunki będą dostosowane do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Jak uniknąć nadmiernie wysokiego oprocentowania? 3 praktyczne wskazówki

Zrozumienie oprocentowania pożyczek dla zadłużonych to pierwszy krok w dobrą stronę dla tych, którzy chcą zaciągnąć kolejne zobowiązanie na korzystnych warunkach. Co jeszcze warto wiedzieć, aby unikać pułapek i szukać propozycji pożyczkodawców, które będą dopasowane do konkretnych potrzeb oraz możliwości?

1. Porównuj ze sobą dostępne oferty

Porównanie ofert dostępnych na rynku przede wszystkim pozwoli Ci sprawdzić, jakie oprocentowania oferują konkretne podmioty. Dzięki temu dowiesz się, które oferty są pod tym kątem korzystne, a jakie są ewidentnie zawyżone. Jeśli pominąłbyś ten krok, nie wiedziałbyś, co się opłaca, a co nie.

Jak porównywać ze sobą oferty różnych instytucji finansowych?

Aby porównać ze sobą oferty pożyczek dla zadłużonych, skorzystaj z internetowej porównywarki. Znajdziesz w niej zestawienie wielu ofert, w których będą uwzględnione najważniejsze aspekty związane z danym zobowiązaniem. Bez stresu, bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla siebie czasie i bez presji będziesz mógł porównać swoje oczekiwania z możliwościami rynku.

2. Wnikliwie analizuj warunki umowy dotyczącej pożyczki

Oferty przedstawiane przez pożyczkodawców to jedno, a to, co znajdzie się w zawieranej umowie, to niestety często drugie. Niekiedy zdarza się, że pożyczkobiorcy bezgranicznie ufają pożyczkodawcom i podpisują kontrakty bez ich czytania. To olbrzymi błąd, który może Cię sporo kosztować. Jak go uniknąć? Wnikliwie czytaj zapisy umowy wraz z każdym załącznikiem.

Zwróć uwagę na: 

 • całkowity koszt zobowiązania,
 • wysokość i liczbę rat,
 • okres spłaty,
 • oprocentowanie,
 • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
 • dodatkowe koszty.

Jeśli jakiekolwiek zapisy nie są dla Ciebie zrozumiałe, pytaj lub na własną rękę szukaj ich interpretacji. Dzięki temu unikniesz później problemów z regulowaniem zobowiązania, ponieważ będziesz w pełni świadomy swoich praw i obowiązków.

3. Współpracuj jedynie z zaufanymi pożyczkodawcami

Najniższe oprocentowanie pożyczek dla zadłużonych to nie zawsze najlepszy wybór. Wybierz najniższy wskaźnik, ale u najbardziej zaufanego podmiotu. Nie nawiązuj współpracy z pożyczkodawcami nowymi na rynku czy tymi, którzy działają w nielegalny sposób lub mają złe opinie wśród klientów. Zamiast tego korzystaj z usług podmiotów z bazą zaufanych konsumentów i o ugruntowanej pozycji. Co do zasady są one profesjonalniejsze, rzetelniejsze i godniejsze zaufania.

Porównanie ofert, analiza umowy i dobór odpowiedniego podmiotu do współpracy pozytywnie wpłyną na warunki spłaty zobowiązania. Ograniczą również ryzyko zaciągnięcia pożyczki na niekorzystnych warunkach.

Oprocentowanie bezpośrednio wpływa na koszty internetowej pożyczki dla osób zadłużonych. Znajomość mechanizmu jego działania, a także sposobu na znalezienie ofert korzystnych w tym aspekcie pozwoli uniknąć pułapki nadmiernie wysokiego wskaźnika i znaleźć ofertę na miarę swoich potrzeb oraz możliwości.