Instytucje pozabankowe oferują szeroki wybór pożyczek dla osób z nieuregulowaną sytuacją finansową. Nie wszystkie oferty są jednak korzystne, a każda z nich wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych, aby nie pogorszyć swojej sytuacji finansowej i zachować lub odzyskać kontrolę nad pieniędzmi?

Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych? 5 kluczowych aspektów

Pożyczki dla zadłużonych: co warto wiedzieć? Temat tego rodzaju zobowiązań jest bardzo szeroki. Aby zaciągać je z minimalnym ryzykiem, a także w odpowiedzialny sposób, trzeba mieć świadomość najważniejszych aspektów dotyczących tego rodzaju kredytów. Które z nich mają największe znaczenie? Z czym się wiążą?

1. Szeroki wybór ofert wymaga dokładnej analizy w celu znalezienia najkorzystniejszej opcji

Istnieje wiele instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki dla zadłużonych osób. Nie każda z ofert jest jednak atrakcyjna. Wiele z nich może powodować znaczne pogorszenie sytuacji finansowej. Aby tego uniknąć, musisz wybrać opcję dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Pożyczki dla osób z negatywną historią kredytową są oferowane z reguły przez podmioty pozabankowe. Banki mają restrykcyjne wymogi dotyczące udzielania zobowiązań. Wymagają pozytywnej historii dotyczącej spłaty wcześniejszych kredytów i odpowiedniej zdolności kredytowej. Instytucje pozabankowe podchodzą do tych kwestii znacznie łagodniej, dlatego swoje oferty kierują również do klientów zadłużonych.

Warunki, jakie proponują, mogą być jednak bardziej lub mniej korzystne. W związku z tym przed wybraniem opcji dla siebie powinieneś przeanalizować rynek. Dzięki temu dowiesz się, jakie masz możliwości i co jest dla Ciebie opłacalne, a co nie.

2. Oprocentowanie ma kluczowe znaczenie dla warunków spłaty

Oprocentowanie kredytu to podstawowy koszt związany ze spłatą danego zobowiązania. Stanowi ono stosunek między odsetkami, które nalicza wierzyciel, a kapitałem udzielanym pożyczkobiorcy.

To właśnie od wysokości oprocentowania będą uzależnione warunki spłaty zobowiązania. W trakcie  rozważania jego zaciągnięcia odrzucaj oferty z nieproporcjonalnie wysokimi odsetkami. Pamiętaj również o tym, że są 2 rodzaje oprocentowania: stałe oraz zmienne. To pierwsze nie zmienia się przez określony okres spłaty. Z kolei drugie może ewoluować na przestrzeni czasu, czyli spadać lub rosnąć (ma to miejsce częściej niż spadki). Druga opcja jest związana z ryzykiem, że jeśli dojdzie do zmiany wysokości oprocentowania, wzrosną też Twoje raty. To z kolei może spowodować problemy ze spłatą.

3. Znajomość warunków zaciągania zobowiązań i pojęć z nimi związanych ułatwi uniknięcie niekorzystnych ofert

Przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą musisz wnikliwie przeanalizować warunki zobowiązania. Wymaga to znajomości podstawowych pojęć związanych z tematem. Ich rozumienie sprawi, że ograniczysz ryzyko wybrania niekorzystnej oferty.

Jakie są najważniejsze zagadnienia związane z pożyczkami? To przede wszystkim:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – często jest określana jako oprocentowanie rzeczywiste. Stanowi całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym w skali roku;
  • całkowity koszt kredytu – są to wszystkie koszty, które poniesiesz w związku z zaciągniętym zobowiązaniem;
  • oprocentowanie – to już wspomniany wcześniej podstawowy koszt zobowiązania;
  • okres spłaty – jest to okres, na jaki jest zaciągana pożyczka. W przypadku tego rodzaju zobowiązań może on wynosić od kilkudziesięciu dni to nawet 10 lat.

 

Podczas analizy ofert warto również zwrócić uwagę na następujące aspekty: wysokość miesięcznych rat (powinna być dopasowana do Twoich możliwości w zakresie spłaty), kwotę pożyczki (znajdziesz na rynku oferty np. na kilkaset czy kilkanaście tysięcy złotych) oraz czas wypłaty (może wynosić nawet 15 minut i odnosi się do tego, kiedy pożyczone pieniądze znajdą się na Twoim koncie).

4. Pożyczki dla zadłużonych: co warto wiedzieć? Czytanie umów przed ich podpisaniem jest konieczne

Czego wymagają pożyczki dla zadłużonych? Co warto wiedzieć? Bardzo ważne jest wnikliwe analizowanie warunków zobowiązania przed jego zaciągnięciem. Jest to konieczne do tego, aby uniknąć pułapek kredytowych, przepłacania i nieodpowiedzialnego zadłużania się.

Przed zawarciem umowy z konkretnym podmiotem dokładnie przeanalizuj każdą klauzulę znajdującą się w dokumencie. Zgodnie z prawem warunki zobowiązania, szczególnie dotyczące informacji o kosztach, mają być zrozumiałe, jednoznaczne i odpowiednio widoczne. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, postaraj się dopytać o to pożyczkodawcę. Jeśli jego odpowiedź nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, skorzystaj z darmowej porady prawnej (w punktach nieodpłatnej pomocy czy np. na forach internetowych – korzystaj jedynie z rzetelnej wiedzy).

Zanim wybierzesz ofertę pożyczki dla siebie u konkretnego podmiotu, sprawdź jego rzetelność. Dowiedz się, jaka jest jego pozycja na rynku: jak długo działa, ile zobowiązań udzielił, jakie opinie na jego temat wyrażają klienci. To pozwoli Ci dokonać oceny, czy współpraca z konkretną firmą jest opłacalna, czy wręcz przeciwnie.

 

5. Zaciągnięcie zobowiązania wiąże się z ryzykiem

Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych? Tego rodzaju zobowiązanie wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Możesz wybrać ofertę na niekorzystnych warunkach, a tym samym narazić się na pogłębienie swoich problemów z nieuregulowanymi wierzytelnościami.

Obowiązujące przepisy prawa, w tym Ustawa o kredycie konsumenckim, Kodeks cywilny oraz Ustawa antylichwiarska zapewniają zadłużonym pożyczkobiorcom ochronę przed ponoszeniem nadmiernych kosztów związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami. Instytucje pozabankowe, które jeszcze do niedawna działały na podstawie wewnętrznych regulacji, a nie przepisów prawa, muszą respektować zapisy ustaw w celu uniknięcia odpowiedzialności za nielegalne prowadzenie działalności.

Nie oznacza to jednak, że ryzyko związane z pożyczkami nie istnieje. Nadal może zdarzyć się wybór nieodpowiedniej oferty: z wysokim oprocentowaniem czy dodatkowymi kosztami lub po prostu na warunkach przekraczających Twoje możliwości spłaty.

Jak zminimalizować ryzyko wyboru nieodpowiedniej oferty?

Aby zminimalizować ryzyko wyboru niekorzystnej opcji, pamiętaj o:

  • zdobyciu podstawowej wiedzy dotyczącej pożyczek;
  • realnym ocenieniu swoich możliwości związanych z warunkami spłaty;
  • analizie rynku i porównaniu ofert pożyczek, z których możesz skorzystać;
  • wnikliwym sprawdzaniu warunków zobowiązań – w tym przede wszystkim w kontekście wysokości oprocentowania;
  • nawiązywaniu współpracy jedynie z legalnie działającymi podmiotami o ugruntowanej pozycji na rynku.

Wszystko to pozwoli Ci zminimalizować ryzyko i zadbać o odpowiedzialne zadłużanie.

Ważne! Odpowiedzialne zadłużanie to przede wszystkim uwzględnienie swoich możliwości w zakresie spłaty zobowiązań, minimalizacja ryzyka finansowego związanego z całą procedurą, a także wzięcie pod uwagę długoterminowych konsekwencji podejmowanych decyzji.

Przed zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych warto dowiedzieć się jak najwięcej o podstawowych pojęciach związanych z tego rodzaju zobowiązaniami, swoich prawach i obowiązkach, a także potencjalnym ryzyku. To zwiększy szansę na świadome zadłużenie i pozwoli Ci w dłuższej perspektywie odzyskać lub zachować kontrolę nad własnymi finansami.