Pożyczka na dowód czy kredyt – podstawowe różnice

pozyczka-na-dowod-czy-kredyt-podstawowe-roznice

Spis Treści

Zastanawiasz się, czy wybrać kredyt, czy pożyczkę pozabankową? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, i są przeznaczone dla klientów o innym profilu. Sprawdź, co różni kredyt od pożyczki na dowód.

Pożyczka na dowód – podstawowa charakterystyka

Pożyczka na dowód jest produktem oferowanym przez firmę pozabankową. Najważniejszymi cechami takiej pożyczki są możliwość zawarcia umowy wyłącznie na podstawie danych z dowodu osobistego oraz brak celowości. Weryfikacja zdolności kredytowej, a często też historii kredytowej nie jest konieczna, żeby pożyczyć pieniądze. Wszelkie kwestie formalne załatwia się online bez potrzeby wychodzenia z domu, a środki pieniężne można otrzymać bardzo szybko, zwykle już tego samego dnia. Bardzo krótki jest również czas oczekiwania na decyzję pożyczkową, który wynosi zaledwie 15-30 minut. Pożyczki na dowód nie wymagają poręczycieli i zastawów. Dla pozabankowej pożyczki nie trzeba też ustanawiać hipoteki ani innych poważnych sposobów zabezpieczenia. O pieniądze wnioskuje się przy użyciu krótkiego formularza online, w którym trzeba podać wyłącznie niezbędne informacje. Wszystkie najpopularniejsze oferty pożyczek na dowód znajdziesz na 7pozyczki.pl/pozyczki-na-dowod. To zestawienie najbardziej opłacalnych pożyczek pozabankowych i obejmuje wszystkie informacje ważne z punktu widzenia potencjalnego pożyczkobiorcy. Pożyczki na dowód mają liczne zalety, ale nie można zapominać też o ich wadach. Do wad z pewnością musimy w takim przypadku zaliczyć ograniczone kwoty pożyczek (przy braku weryfikacji w bazach maksymalnie do kilku tysięcy złotych) oraz ograniczony czas na spłatę – zwykle 30 dni.

Kredyt bankowy – podstawowa charakterystyka kredytów

Kredyt bankowy jest produktem finansowym oferowanym przez bank. Kredyty to umowy, zawierane między kredytobiorcami a bankami, a najważniejszą cechą tych produktów jest celowość. Kredyt w każdym przypadku jest przyznawany na konkretny cel, na przykład na zakup samochodu lub na budowę domu czy zakup mieszkania. W ramach kredytu bank zobowiązuje się udzielić kredytobiorcy finansowania w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek i prowizji. Kredyty dzielimy na kilka rodzajów, począwszy od konsumpcyjnych, po hipoteczne. W każdym przypadku kredyt wymaga przedstawienia szeregu dokumentów potwierdzających sytuację finansową wnioskodawcy. Złożenie wniosku wymaga dołączenia zaświadczenia o wysokości dochodów, skanu umowy o pracę, dokumentów poświadczających wysokość obecnych zobowiązań oraz wglądu w faktyczną sytuację materialną. Dodatkowo kredyt wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci poręczyciela, zastawu lub hipoteki (kiedy mowa o kredycie mieszkaniowym). Wnioskowanie o kredyt jest też zdecydowanie trudniejsze niż wnioskowania o pożyczkę. Z reguły nie można całej procedury załatwić przez internet i mimo że na rynku dostępny jest kredyt online, podpisanie umowy będzie wymagało osobistego spotkania z pracownikiem banku. Różnica występuje też w kwestii oczekiwania na załatwienie spraw formalnych. Decyzja w sprawie kredytu jest przyznawana w ciągu kilku/kilkunastu dni, ale zdarza się, że bank potrzebuje na to jeszcze więcej czasu. Dodatkowo wszelkie wydatki związane z inwestycją realizowaną na kredyt należy dokumentować, by bank miał pewność, iż kredytobiorca właściwie wydał pieniądze i spełniony został warunek celowości. Kredyt mimo swojej bardziej skomplikowanej formy jest jednak tańszy od pożyczki na dowód.

Pożyczka na dowód czy kredyt – co jest lepsze?

Wybór między kredytem a pożyczką często jest rozstrzygany po uwzględnieniu potrzebnej kwoty pieniędzy. W przypadku małych wydatków całkowicie wystarczające są pożyczki na dowód, natomiast większe inwestycje trzeba pokrywać kredytami. Dla wielu osób kredyt online będzie rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym, ale niestety wiążącym na długo. Z kolei pozabankowe pożyczki na dowód będą droższe, ale krótkie terminy spłaty takich zobowiązań sprawiają, że można się od nich „uwolnić” bardzo szybko, co jest niezmiernie kuszące.

Wybór między kredytem a pożyczką nie jest prosty i zawsze powinien być podyktowany indywidualną sytuacją. Jeśli zależy Ci na szybkości pozyskania pieniędzy i minimalnych formalnościach, to warto wybrać pożyczkę na 7pozyczki.pl. Pożyczki na dowód lepiej wybierać również wtedy, gdy z dużym prawdopodobieństwem nie masz szansy spełnienia warunków stawianych przez bank. Z kolei o kredyt w banku bardziej opłaca się starać wtedy, gdy potrzebujemy wyższej kwoty na konkretny (znaczący) cel i jednocześnie mamy zdolność kredytową i dobrą historią kredytową pozwalającą na uzyskanie pozytywnej oceny banku.

Gdy słyszymy o długach, zwykle myślimy o obciążeniu, które spada na wierzyciela, zmuszając go do oczekiwania na spłatę zobowiązania. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i dynamiczna. Wierzyciele, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na spłatę długu, mają do dyspozycji potężne narzędzie finansowe — giełdę długów. To miejsce, gdzie niespłacone zobowiązania stają się przedmiotem handlu, a każdy dłużnik może stać się „aktywem” na tej specyficznej giełdzie.

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby i refleksji, ale również moment, w którym na powierzchnię mogą wypłynąć różne aspekty prawne i finansowe, o których na co dzień rzadko się myśli.

Nadpłata kredytu to jedna z najczęściej wybieranych metod na szybsze spłacenie długu i zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami.