Jak wybrać najlepszą pożyczkę na dowód przez internet?

Pożyczka na dowód to dość prosty produkt finansowy, który charakteryzuje się dużą dostępnością i krótkim okresem spłaty. Podczas poszukiwania najlepszych ofert warto wiedzieć, które cechy takiej pożyczki wziąć pod uwagę. Jak wybrać najlepszą pożyczkę przez internet? Sprawdź!

Czym jest pożyczka na dowód?

Pożyczka na dowód to forma finansowania wyróżniająca się prostym procesem aplikacyjnym. Jest oferowana przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Wyróżnia się większą dostępnością niż typowe produkty bankowe. Do jej uzyskania nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów – np. zaświadczenia o zatrudnieniu lub zaświadczenia o wysokości dochodów. 

Z pożyczek na dowód najczęściej korzystają osoby z ograniczoną/niewielką zdolnością kredytową, które nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie standardowego kredytu. Aby otrzymać pieniądze, wystarczy jedynie okazać dokument tożsamości i złożyć odpowiedni wniosek.

Najważniejsze cechy pożyczki na dowód

Chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepszą pożyczkę na dowód? Poznaj najważniejsze cechy tego rodzaju finansowania. Wśród nich największe znaczenie mają:

  • o wiele mniejsze wymagania co do zdolności kredytowej konsumenta; 
  • minimalna ilość formalności przy wnioskowaniu;
  • maksymalnie skrócony czas oczekiwania na decyzję o udzieleniu lub odrzuceniu wniosku o pożyczkę;
  • bardzo krótki – miesięczny lub kilkumiesięczny okres spłaty;
  • wyższe koszty (oprocentowanie, opłaty) w porównaniu do standardowych produktów bankowych.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę na dowód?

Obecnie klienci zainteresowani zaciągnięciem zobowiązania mogą wybierać spośród setek ofert od różnych pożyczkodawców. Znalezienie najlepszego sposobu finansowania wymaga wzięcia pod uwagę kilku bardzo ważnych aspektów. Jak wybrać najlepszą pożyczkę na dowód

Przede wszystkim należy uwzględnić koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pożyczki oraz okres spłaty. Podczas poszukiwań duże znaczenie mają również kryteria stawiane przez pożyczkodawcę względem wnioskujących o finansowanie. 

Oprocentowanie i opłaty dodatkowe

Oprocentowanie stanowi najważniejszy koszt dla pożyczkobiorcy. To wyrażona procentowo wartość, o którą zwiększy się kwota do oddania, którą trzeba będzie zwrócić w ramach zobowiązania. Każdy pożyczkodawca ustala samodzielnie wysokość oprocentowania, przy czym musi brać pod uwagę obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Mówią one jasno, że nie może ono przekroczyć dwukrotnej wysokości odsetek ustawowych. 

Wartość oprocentowania uwzględnia się w RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania) – wskaźniku ułatwiającym porównanie atrakcyjności ofert proponowanych przez różnych pożyczkodawców. Pozwala poznać całkowite koszty zaciąganego zobowiązania. Oprócz wydatków związanych z odsetkami obejmuje również należności pozaodsetkowe, m.in. prowizję (wynagrodzenie dla firmy pozabankowej za udzielenie pożyczki) i ubezpieczenie. 

Niektóre instytucje pozabankowe pobierają również opłatę przygotowawczą, która ma rekompensować koszty poniesione w związku z rozpatrywaniem wniosku o finansowanie i przygotowywaniem umowy.

Warto wiedzieć! Firmy pożyczkowe co jakiś czas wprowadzają pożyczki wyróżniające się atrakcyjnymi warunkami kredytowania. Ponadto niektórzy pożyczkodawcy zapewniają możliwość skorzystania ze swojej oferty pierwszy raz bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. W takim przypadku, przy założeniu zwrotu należności w ustalonym terminie, oddaje się równowartość zaciągniętego zobowiązania bez prowizji i odsetek. 

Okres kredytowania

Pożyczka na dowód to rodzaj finansowania, który wyróżnia się szybkim terminem spłaty. Oznacza to, że po otrzymaniu pieniędzy pożyczkobiorca musi w dość krótkim czasie zwrócić odpowiednią kwotę firmie pożyczkowej. Przy tzw. chwilówkach, opiewających na maksymalnie kilka tysięcy złotych, okres kredytowania wynosi zazwyczaj od 30 do maksymalnie 90 dni. W przypadku pożyczek ratalnych na nieco wyższe sumy umowa może przewidywać comiesięczne spłacanie należności nawet przez 120 miesięcy. 

Uwaga! Dopasuj długość okresu finansowania do swoich możliwości finansowych. Zadbaj, aby konieczność spłacenia należności wobec pożyczkodawcy nie spowodowała istotnego uszczerbku dla Twojego budżetu. 

Wymagania co do zdolności kredytowej

Oczekiwania firm udzielających pożyczek na dowód wobec klientów są ograniczone do niezbędnego minimum. Każda instytucja wymaga dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz aktywnego numeru telefonu. Ponadto w większości przypadków wnioskujący musi mieć dostęp do własnego rachunku bankowego, choć istnieją firmy udzielające finansowania osobom niespełniającym tego kryterium. Ponadto przeważająca część pożyczkodawców decyduje się na udostępnienie pieniędzy wyłącznie klientom mającym polskie obywatelstwo.

Jak skutecznie porównywać oferty różnych pożyczkodawców?

Przed podjęciem decyzji o wybraniu oferty konkretnego pożyczkodawcy warto dokładniej przyjrzeć się kilku ofertom. Powinno się je porównać pod kątem RRSO, wysokości oprocentowania i opłat dodatkowych. Trzeba również sprawdzić, czy jako potencjalny klient spełniasz wymagania stawiane przez pożyczkodawcę. Można skorzystać również z rankingów pożyczek przygotowywanych przez ekspertów, którzy spośród setek ofert pożyczek na dowód wybierają te najatrakcyjniejsze. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając pożyczki na dowód?

Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki w konkretnej firmie rekomenduje się zweryfikowanie jej wiarygodności w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Prowadzeniem bazy zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego. Pożyczkodawcy, których nie ma w bazie, mogą nie spełniać wymogów dla instytucji finansowych określonych w Ustawie o kredycie konsumenckim

Ponadto warto zweryfikować opinie dotychczasowych klientów, które w wiarygodny sposób pozwolą ocenić rzetelność danego pożyczkodawcy. Trzeba też pamiętać, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się ze wszystkimi jej zapisami i upewnić się co do jasności każdego z punktów dokumentu. To pozwoli zaciągnąć zobowiązanie w bezpieczny sposób i na dobrych warunkach.